Πέρασε σαν σίφουνας : ΚΟΥΤΣΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 70 – 89

Πέρασε σαν σίφουνας από τη Βιτόρια

ΚΟΥΤΣΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 70 – 89

1501624_10152603776753289_873442031_o

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός στην Βιτόρια απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα την οποία νίκησε 89-70 και έφτασε στο 2-2 στο TOP-16 της Ευρωλίγκας. Εντυπωσιακοί εμφάνιση από όλους τους παίκτες του Θρύλου.

Oι Βack2Back Πρωταθλητές Ευρώπης άρχισαν εξαιρετικά το παιχνίδι με τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Πρίντεζη να κάνουν σπουδαία δουλειά επιθετικά. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να προηγηθεί με 15-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση. Πίσω από τα 6.75 οι Πειραιώτες ήταν «καυτοί», επέβαλαν τον ρυθμό τους μέσω της άμυνας τους ενώ τελείωσαν και πολλές φάσεις στον αιφνιδιασμό με το ημίχρονο να τελειώνει 38-59.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός ήταν ισοπεδωτικός και στις δύο μεριές του παρκέ, επέβαλε τον ρυθμό του και παίζοντας καταπληκτική άμυνα ο Θρύλος κατάφερε να στείλει τη διαφορά ακόμη και στους τριάντα πόντους με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 53-78.

Ντάνστον, Κόλινς, Σλούκας και Περπέρογλου έκαναν και αυτοί φοβερή δουλειά, μαζί τους και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ.  Έτσι ο Θρύλος διατήρησε πολύ εύκολα τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου.  Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε ανάσες στο τέλος σε ορισμένους παίκτες, δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα και τελικά οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη με 89-70.

Δεκάλεπτα:  15-26, 38-59, 53-78, 70-89
Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο):  Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 11 (2), Ποέτα 7 (1), Βαν Όοστρουμ 4, Χάμιλτον 1, Ντιόπ 10, Χοτζ 7, Μαρτίνεθ, Πλάις 4, Ερτέλ 12, Γέλινεκ 12, Κουζέρ 2.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάνστον 14, Σπανούλης 13 (2τριπ, 7ασ), Περπέρογλου 11, Σλούκας 9 (1), Κόλινς 5 (1), Σίμονς, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 9 (1τριπ, 7ριμπ), Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (3τριπ, 6ριμπ).