Ολυμπιακός – Βαλένθια 77-76

Δεν χάνει ο Θρύλος στην Ευρωλίγκα! Έστω και δύσκολα, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βαλένθια με 77-76 στο ΣΕΦ και παρέμεινε αήττητος στον όμιλο, φτάνοντας τις έξι επιτυχίες σε ισάριθμα ματς. Σε ένα ματς-θρίλερ, η ισπανική ομάδα έφτασε κοντά στην… απόδραση, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου “αρνήθηκαν” να χάσουν!

10426301_10152853525515185_7606440760869918818_n

Μετά από πολλές… περιπέτειες και δυσκολίες, ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ την Βαλένθια 77-76, παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο κυνηγούσε συνεχώς το σκορ. Μεγάλη εμφάνιση από τον ηγέτη αυτής της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε τους τέσσερις τελευταίους καθοριστικούς πόντους (με ένα τρίποντο και 1/2 βολές), ενώ συνολικά έγραψε 15 πόντους. Με 14 τελείωσε το ματς ο Ντάνστον και 11 ο Ντάρντεντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από πολύ νωρίς φάνηκε στο ΣΕΦ πως θα έχουμε ένα ματς ντέρμπι, καθώς οι δύο ομάδες από τα πρώτα κιόλας λεπτά πήγαιναν πόντο – πόντο. Οι Πειραιώτες που είχαν πρόβλημα στην άμυνα, στην επίθεση είχαν ως… εκτελεστές τους Ντάνσον και Σπανούλη, οι οποίοι τελείωσαν και το πρώτο ημίχρονο με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Στο πρώτο δεκάλεπτο πάντως ο Ολυμπιακός τα βρήκε ζόρικα και κατάφερε να προσπεράσει στο 14-12 με ένα φανταστικό καλάθι του V-Span, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 26-21.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι, έφτασαν γρήγορα στο +10 στο 31-21 και από εκεί έδειξαν πως θα είναι το… αφεντικό του αγώνα. Ο Σφαιρόπουλος αποφάσισε κάπου εκεί να ξεκουράσει τον Σπανούλη, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ με τρίποντα τον Ντάρντεν και Λαφαγέτ. Η Βαλένθια παρόλα αυτά μάζεψε το παιχνίδι και έκλεισε το ημίχρονο στο 45-40.Επιστρέφοντας στο παρκέ από το ημίχρονο, όλοι πίστευαν πως σχετικά εύκολα ο Ολυμπιακός θα μπορούσε σήμερα να νικήσει την Βαλένθια. Οι Ισπανοί όμως αποδείχθηκαν πολύ δύσκολος αντίπαλος και αυτό οι Πειραιώτες δεν άργησαν να το καταλάβουν. Παρότι λοιπόν ο Ντάρντεν έκανε το 47-40, οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-9, προσπέρασαν για το 47-49! Η Βαλένθια εφόσον πέρασε μπροστά στο σκορ, άγχωσε τον Ολυμπιακό και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην συγκέντρωσή του. Μάλιστα, με τους Ντούμπλιεβιτς και Ρίμπας να μοιάζουν ασταμάτητοι, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 54-60!

10624608_1543074065928264_1493157213637626132_n

Τελευταίος μιλάει ο… Σπανούλης!

Τα πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση δεν περιορίστηκαν από τον Ολυμπιακό ούτε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όπου η Βαλένθια βρήκε την ευκαιρία, έτρεξε και προηγήθηκε 54-64, 58-67 και 63-70! Κάπου εκεί όμως χτύπησε το καμπανάκι στους Πειραιώτες και ξεκίνησε η αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο και με δύο τρίποντο από Αγραβάνη – Λαφαγιέτ προσπέρασε στο 71-70 και έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ. Η Βαλένθια όμως με δύο βολές του Λούτσιτς απάντησε, στην συνέχεια ακολούθησαν λάθος επιθέσεις και από τους δύο, μέχρι ο Σλούκας με δύο βολές να κάνει το 73-72 με 1.10” για το τέλος.

10433861_1543073939261610_7950686243228937195_n

Αυτό που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός πλέον, ήταν να παίξει σωστή άμυνα. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου το έκαναν, ωστόσο ο Ντούμπλιεβιτς με τριποντάρα έκανε το 73-75, 44 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 76-75, 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ενώ ο Ρίμπας με 1/2 βολές ισοφάρισε 76-76, 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η Βαλένθια οδήγησε τον Σπανούλη στις βολές, αυτός είχε 1/2 και στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν να κάνουν επίθεση και ο Ολυμπιακός πήρε μία μεγάλη νίκη με 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 45-40, 54-60, 77-76.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5, Χάντερ 7, Ντάνστον 14 (6ρ.), Σπανούλης 15 (2τρ., 4λ. 7ασ.), Σλούκας 6 (4ρ., 4ασ., 2κλ), Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 2 (4ρ.), Καββαδάς, Λαφαγέτ 9 (3), Ντάρντεν 11 (1).

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 16 (1), Νέντοβιτς 6, Σάτο 5 (1), Λίστσουκ 5, Λούτσιτς 16 (3), Ντούμπλιεβιτς 18 (2), Βίβες 8 (1), Μαρτίνεθ, Λόντσαρ 2, Αγκιλάρ, Χαραγκόντι.