ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (20:00-ΔΤ)

Στοιχηματικά TIPS από τους Betarades

31484c263b85c92e0f7e885f3d4c449a_XL

Η Ρεάλ έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι-οφ νικώντας πιο δύσκολα αυτή την φορά 82-77. Οι βάσεις για την επικράτηση μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο που η Ρεάλ πετούσε «φωτιές» επιθετικά και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο προηγούμενη 53-44. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός σκλήρυνε το παιχνίδι του και κράτησε την διαφορά σε επίπεδα που μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη (70-62). Η Ρεάλ αντιμετώπισε την τελευταία περίοδο σαν αγγαρεία και απλά περίμενε να τελειώσει ο αγώνας. Έτσι ο Ολυμπιακός μείωσε μέχρι τους τέσσερις (79-75 στο 39’) αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Τρομερός για τη Ρεάλ ο Μπουρούσης ο οποίος είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον
Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Σπανούλης με 18 πόντους.

Ο κόουτς Μπαρτζώκας θα έχει διαθέσιμο τον Σίμονς αλλά όχι τον Περπέρογλου ο οποίος δεν κατάφερε να προπονηθεί. Όσον αφορά τη Ρεάλ παραμένει εκτός ο Ντρέιπερ που έπαθε κάταγμα στο χέρι ενώ περιμένουν ακόμα τη μεγάλη επιστροφή του Τζέισι Κάρολ.

Εκτίμηση: Η σειρά ήρθε στον Πειραιά και ο Ολυμπιακός παίζει με την πλάτη στον τοίχο. Ήδη από χθες το βράδυ η Μπαρτσελόνα περιμένει έναν εκ των Ολυμπιακό ή Ρεάλ στον ημιτελικό του Final-4. Αν ο Ολυμπιακός θέλει να είναι στο μεγάλο ραντεβού του Μιλάνου πρέπει αρχικά να νικήσει σήμερα και να γίνει η τέταρτη ομάδα φέτος που κερδίζει τη Ρεάλ. Το έργο του είναι γνωστό ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο. Στα δύο πρώτα ματς η Ρεάλ απέδειξε ότι χρειάζεται ελάχιστα λεπτά χαλάρωσης του αντιπάλου και άμεσα εκτοξεύει την διαφορά σε επίπεδα που δεν επιτρέπουν ανατροπή. Άλλωστε αυτό κάνει όλο τον χρόνο. Ο Ολυμπιακός έδειξε καλύτερο πρόσωπο στον δεύτερο αγώνα επειδή έσφιξε την άμυνά του. Απόψε θα χρειαστεί να κάνει το ίδιο και με την βοήθεια του κόσμου του να ανεβάσει ψυχολογία και να σκοράρει μεγάλα σουτ. Ο αγώνας, όσον αφορά το χάντικαπ και το σύνολο αγώνα είναι ό,τι πρέπει για το live. Όποιος από τους δύο ηττάται τότε θα δούμε προσπάθεια ανατροπής με πολύ γρήγορες επιθέσεις και πολλές βολές.

Επιλογή από τον αγώνα το Over 15.5 πόντων του βασίλη Σπανούλη. Ο Σπανούλης σκόραρε 18 πόντους σε καθένα από τα δύο πρώτα παιχνίδια. Επιχειρεί και σκοράρει πολλά τρίποντα (4/7 στο πρώτο, 3/7 στο δεύτερο). Ο κόουτς Λάσο της Ρεάλ αλλάζει συνεχώς παίχτη να τον μαρκάρει ώστε να τον κουράσει αλλά αυτό βρίσκει στον τρόπο. Απόψε στο ΣΕΦ θα πάρει και περισσότερα φάουλ από τα προηγούμενα δύο ματς αλλά πρέπει να ευχηθούμε να είναι εύστοχος στις βολές αφού έχει 9/15 μέχρι σήμερα. Ένα επιπλέον ενδεχόμενο που ισχυροποιεί την επιλογή Over 15.5 του Σπανούλη είναι η πιθανότητα κλειστού ματς στο τέλος. Αν συμβεί αυτό τότε ο Σπανούλης θα πάρει τις κρίσιμες επιθέσεις και θα έχει την μπάλα για να κερδίσει φάουλ.