Ολυμπιακός – Γαλατασαράι 93-66

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Ολυμπιακός παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στην άμυνα και “χτυπώντας” με κάθε τρόπο επικράτησε της Γαλατασαράι (93-66). Βραβεύτηκε πριν το παιχνίδι ο Βασίλης Σπανούλης.

1456710_1539703579598646_6438034467797773425_n

Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο ΣΕΦ τη Γαλατασαράι, την οποία συνέτριψε με 93-66 και έτσι ολοκλήρωσε αήττητος τον πρώτο γύρο στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Την καλύτερή του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα έκανε ο Οθέλο Χάντερ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης σταμάτησε στους 16 πόντους, μοιράζοντας και 7 ασίστ. Επίσης, ο Τρεμέλ Ντάρντεν δείχνει να ανεβαίνει κι άλλο, καθώς εκτός από την καλή άμυνα που έπαιξε, σημείωσε και 7 πόντους.

Ο αγώνας

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πολυφωνία στην επίθεση και βγάζοντας ενέργεια στην επίθεση, κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά με το “καλημέρα” (9-2 στο 3′). Ο Βασίλης Σπανιούλης μπήκε στην εξίσωση του αγώνα στο 4′ και έχοντας βοήθεια από τον Μπράιαντ Ντάνστον το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα αυξήθηκε (13-5 στο 5′). Ο Ντάρντεν αποσύρθηκε στον πάγκο για να περάσει στο παιχνίδι ο Λαφαγιέτ. Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τρία γκαρντ, ωστόσο διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και με τρίποντο του πρώην παίκτη της Βαλένθια έγινε το 18-9 (8′). Ο Χάντερ ανέβασε σε διψήφια επίπεδα, για πρώτη φορά, τη διαφορά (20-9 στο 9′). Ο Κατσίβελης “συνδέθηκε” με το καλάθι των Τούρκων για το 26-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον κόσμο των Πειραιωτών να αποθεώνει την ομάδα.

Η άμυνα των γηπεδούχων συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο, οι ψηλοί έκαναν όλη τη δουλειά στην επίθεση και μετά από hook του Χάντερ η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (31-15, 12′). Με δικές του προσπάθειες ο Αραντόρι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους (33-20 στο 13′). Ο Ιταλός συνέχισε να σκοράρει, αλλά ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση των Τούρκων στα 3/4 του γηπέδου και αφού γύρισε με ηρεμία την μπάλα στην επίθεση βρήκε πόντους από τον Αγραβάνη (37-24, 14′). Το πρώτο εύστοχο σουτ του Αρόγιο, τρίποντο, έφερε στο -11 τη Γαλατά (40-29 στο 15′). Ο Βασίλης Σπανούλης ανέβασε την απόδοσή του και με διαδοχικούς πόντους αύξησε τη διαφορά (45-31, 17′). Αρόγιο και Τζαουάι πήραν προσπάθειες, μαζεύοντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (47-39 στο 19′). Ο Μάντζαρης, όμως, φρόντισε να πει την… τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο για το 49-39.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Οθέλο Χάντερ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε για το 57-41 του Ολυμπιακού στο 23′. Η αντίδραση, από πλευράς Γαλατασαράι δεν άργησε να έρθει. Ο Αρόγιο, με τρίποντο, μείωσε σε 57-46 (24′). Ο Τρεμέλ Ντάρντεν μπήκε για τα καλά στο κλίμα του αγώνα. Ο Αμερικανός έδωσε ώθηση στην ομάδα του (62-46 στο 26′). Αρόγιο και Μίτσοβ “συνδέθηκαν” με το καλάθι του Ολυμπιακού, μαζεύοντας εκ νέου τη διαφορά (65-51, 28′). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και φρόντισαν να κλείσουν ιδανικά το δεκάλεπτο. Ο Σλούκας πάσαρε, ο Χάντερ σκόραρε και κάπως έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες στο +15 (68-53).

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Αρσλάν (70-58), όμως ο Μαντζαρης ήταν “ζεστός” και απάντησε με τρίποντο (73-58, 22′). Παρά το εξαιρετικό παιχνίδι του Βαγγέλη Μάντζαρη, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν με τον Αρσλάν μείωσαν (75-65 στο 34′). Αυτό το τρίποντο αφύπνισε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι επέβαλαν εκ νέου τον ρυθμό τους. Με σερί 11-0 μέχρι το 36′ και με τον Χάντερ να “σκεπάζει” το καλάθι των “ερυθρόλευκων” μοιραίο ήταν η διαφορά να αυξηθεί (86-65). Το σερί επεκτάθηκε στο 18-0, μέσα σε αποθέωση, από τον Μάντζαρη (93-65, 38′). Ο Τζαουάι 1’25” πριν το τέλος σταμάτησε το σερί των γηπεδούχων με 1 βολή (93-66). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, γι’ αυτό πέρασε στο παρκέ και ο Ανδρέας Χριστοδούλου. Το τελικό σκορ (93-66) βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή και αήττητο στον πρώτο γύρο της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 49-39, 68-53, 93-66.