Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 64-59

Πάρτι… κορυφής! Μέσα σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, όπου οι φίλοι του δημιούργησαν… μαγική ατμόσφαιρα, ο Ολυμπιακός νίκησε 64-59 τον Ερυθρό Αστέρα και «κλείδωσε» την πρωτιά στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας!

10406968_493382237471269_6325999669029312631_n

Τι κι αν η φανταστική, γιορτινή ατμόσφαιρα επηρέασε τους παίκτες του Ολυμπιακού που υπνοτίστηκαν στον ρυθμό του Ερυθρού Αστέρα; Όταν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνειδητοποίησαν πως κινδύνευαν με ήττα ενεργοποίησαν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 63-59!Ο Όλιβερ Λαφαγιέτ ήταν ο άνθρωπος που κράτησε όρθιους τους Πειραιώτες στα δύσκολα, ενώ ο Κώστας Σλούκας πήρε τη σκυτάλη, “εξεράγη” και άλλαξε την ροή του αγώνα, βάζοντας την ομάδα του στη θέση του οδηγού.Ακολούθως έβαλε την υπογραφή του ο αρχηγός, Βασίλης Σπανούλης, με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να καθαρίζει με εύστοχο τρίποντο στα 17”, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 (63-57).Στον αντίποδα, κορυφαίος ήταν ο συνήθης ύποπτος, Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, ο οποίος ξεκίνησε εκπληκτικά, αλλά περιορίστηκε στη συνέχεια, ενώ στο τέλος πάλευαν χωρίς να τα καταφέρουν οι Κάλινιτς και Μίτροβιτς…

10846159_1553329784902692_4306548873711046911_n

Το ματς

Με τον Βασίλη Καββαδά στη θέση του σέντερ ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, προκειμένου να… σπρώξει λίγο τον θηριώδη Μαριάνοβιτς. Ωστόσο, το ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων» δεν ήταν καλό επιθετικά, καθώς ο Λάζιτς ακολουθούσε παντού τον Σπανούλη στο παρκέ, κόβοντάς του ακόμα και τη δημιουργία. Έτσι, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν μόλις ένα καλάθι σε τρία λεπτά, με τους Σέρβους από την άλλη να έβλεπαν τον Μαριάνοβιτς να κάνει… πάρτι στη ρακέτα και να ήταν στο +7 (2-9). Στη συνέχεια, πέρασε ο Ντάνστον, ο οποίος έκανε καλή δουλειά, με τους γηπεδούχους να είναι κοντά στο σκορ (10-16) και τον Λαφαγέτ με τρίποντο να διαμορφώνει το 13-16 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαριάνοβιτς έμεινε στον πάγκο για να πάρει ανάσες και αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός. Όμως, η αστοχία των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τους επέτρεπε να πάρουν το προβάδισμα, με τη διαφορά να διατηρείται στον πόντο (17-18). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το… γκάζι και έφτασαν ακόμα και στο +6 (18-24), όμως στα τελευταία τρία λεπτά οι Πειραιώτες «έσφιξαν» την άμυνά τους και έφεραν το ματς στα ίσα με ένα σερί 6-0 (24-24). Μάλιστα, με το τρίποντο του Σπανούλη πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (27-25), όμως στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου ο Ντάνγκουμπιτς «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας το 27-28.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με τον Μαριάνοβιτς να δημιουργεί προβλήματα στη ρακέτα και τον Λάζιτς να ήταν… σκιά του Σπανούλη. Από την άλλη, τόσο στα δίποντα, όσο και στα τρίποντα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν τραγικοί, με τους Σέρβους να ήταν στο +4 (29-33) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, οι άμυνες χαλάρωσαν και με εκατέρωθεν καλάθια το σκορ έγινε 38-39, με τους Σέρβους να πάνε στο +5 (38-43) με το τρίποντο του Μίτροβιτς. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε σε κανένα σημείο ρυθμό και έτσι η ομάδα του Ράντονιτς έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (42-48).

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός θυμήθηκε την καλή του… άμυνα! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Μαριάνοβιτς από το παρκέ, μάζεψαν τη διαφορά και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι (51-52), ενώ με ένα δύσκολο καλάθι του Σλούκα πήραν ξανά το προβάδισμα (53-52). Από εκείνο το σημείο και έπειτα και με τους Σπανούλη-Σλούκα να ηγούνται της επίθεσης, οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά είχαν τον έλεγχο του ματς (60-57), ενώ με τρίποντο του Πέτγουεϊ στα τελευταία δευτερόλεπτα «κλείδωσαν» τη νίκη (63-57), η οποία ήρθε με το τελικό 64-59.