Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 81-58

Σε μία άτυπη ρεβάνς των περσινών δύο αναμετρήσεων του Top16, ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Αρμάνι Μιλάνο με το εμφατικό 81 – 58, έκανε το 2/2 και μπορεί να κοιτάει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια της Διοργάνωσης.

10409286_1565559983679672_7244716041240570625_n

Μόλις 23 πόντους πέτυχε στο δεύτερο μισό η Μιλάνο, που αναγκάστηκε σε απελπισμένα μακρινά σουτ, ορθώνοντας ανάστημα μόνο για 20 λεπτά.

Σλούκας (9π, 6 ασίστ), Πέτγουεϊ (13π) και Λαφαγέτ (13π, 3 ασίστ) έδωσαν ενέργεια και λύσεις στον Ολυμπιακό, που από τη στιγμή που διασφάλισε τα μετόπισθεν, βρήκε παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλε τα σουτ και απέκτησε ψυχολογία, προηγούμενος ακόμα και με 27.

Στο 2/2 πλέον η ομάδα του Σφαιρόπουλου, που ταξιδεύει στην Τουρκία για το ματς κόντρα στη Φενέρμπαχτσε. Χωρίς νίκη έμεινε η Μιλάνο, που δοκιμάζεται πια στην Ανδαλουσία από τη Μάλαγα.

Το ματς
Καλός στην άμυνα, αλλά όχι τόσο στην επίθεση ήταν ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν άφησαν την Αρμάνι να βρει ρυθμό, ωστόσο οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν τους επέτρεψαν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας (7-3). Αυτό το «πλήρωσαν» οι Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, καθώς ο Τζεντίλε πήρε… μπρος για τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να πάρουν αρχικά το προβάδισμα (10-11), αλλά και να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 18-13.

Το ίδιο άσχημα μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός, ο οποίος «πληρώνοντας» παράλληλα και την αστοχία από την περιφέρεια, έβλεπε την Αρμάνι να συντηρεί το προβάδισμά της στα πρώτα τέσσερα λεπτά (20-24). Εκεί, οι λύσεις για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ήρθαν από τον πάγκο με τους Σλούκα και Χάντερ, οι οποίοι ισορρόπησαν την κατάσταση (26-26), ενώ με τον Πρίντεζη στη συνέχεια να δίνει τη δική του… ενέργεια οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά σε θέση οδηγού (31-26). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +4 (39-35).

Με εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, χάρη στον Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 10-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +14 (49-35). Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι και το 51-38, όταν η Αρμάνι εκμεταλλευόμενη τα επιθετικά ριμπάουντ έκανε ένα 6-0, μειώνοντας σε 51-44. Όμως, οι Πρίντεζης και Λαφαγέτ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο +12 (56-44).

Με τους Λαφαγέτ και Σλούκα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η διαφορά πήγε ακόμα και στο +17 (61-44). Πλέον, η Αρμάνι Μιλάνο δεν έδειχνε ικανή να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, με τους παίκτες της να το έχουν… παρατήσει εντελώς το παιχνίδι. Από την άλλη, το… πάρτι του Ολυμπιακού συνεχιζόταν στο παρκέ, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 27 πόντους (74-47), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, με το… μαρτύριο των Ιταλών να ολοκληρώνεται με το τελικό 81-58.
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-35, 56-44, 81-58

Ανά δεκάλεπτο: 13-18, 26-17, 17-9, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (2), Χάντερ 4, Ντάνστον 5, Σπανούλης 9, Σλούκας 9, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς 1, Κατσίβελης 3 (1), Λαφαγιέτ 13 (4), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 12 (1).

ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 6 (1), Μπρουκς 7, Τζεντίλε 12 (1), Τσερέλα, Μέλι 6 (2), Κλέιζα 4, Τζέιμς 3, Χάκετ 5, Σάμιουελς 9, Μος 6.