Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ 73-55 !

Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΑΜΥΝΑ!!!

Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ 73-55

sef

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μάλαγα 73-55 και έφτασε τις τρεις νίκες στο TOP-16 της Ευρωλίγκας. Εξαιρετική άμυνα από τους Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης που έκαναν σπουδαία δουλειά και στα ριμπάουντ.

Η ομάδα μας προσπάθησε από το ξεκίνημα του ματς να επιβάλει τον ρυθμό της. Επιθετικά υπήρχε αστοχία, αλλά αμυντικά ο Ολυμπιακός πήγε εκεί που ήθελε τη Μάλαγα με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 17-17 με τους Σίμονς και Πρίντεζη να δίνουν λύσεις επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος των Μπέγκιτς, Πέτγουεϊ και Σλούκα βελτίωσαν αισθητά την εικόνα των Back2Back Πρωταθλητών Ευρώπης με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να καταφέρνει να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 37-31.
Περπέρογλου και Πρίντεζης συνέχισαν την εξαιρετική τους δουλειά στην επίθεση, ο Ντάνστον έδωσε και αυτός λύσεις, ο Ολυμπιακός έβγαλε ρυθμό μέσω της άμυνας τους και  διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 55-41 υπέρ των Πρωταθλητών Ευρώπης.

Η φανταστική άμυνα των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλελπτο με τη διαφορά να φτάνει στους 20 (61-41) με καλάθι του Ματ Λοτζέσκι στο 33’.  Οι Ισπανοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και με επιμέρους 1-7 μείωσαν σε 62-48 στο 36’.  Οι παίκτες του Γιώργο Μπαρτζώκα καθοδηγούμενοι από τη σούπερ άμυνα τους έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 73-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-31, 55-41, 73-55.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3, Ντάνστον 12, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 11 (1), Σλούκας 2, Κόλινς 2, Σίμονς 6, Μπέγκιτς 6, Πρίντεζης 16 (2), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 7.
Μάλαγα (Πλάθα): Βιδάλ, Ουρτασούν 8 (2), Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 2, Βάσκεθ 4, Τούλσον 5 (1), Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 5 (1), Χετσχάιμερ 4 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 11, Στίματς 8.