ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (22:00 – ΝΕΡΙΤ PLUS)

Στοιχηματικά TIPS από τους Betarades

span
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ:

Η Λαμποράλ έχασε σπουδαία ευκαιρία να νικήσει στο Νόβγκοροντ και «ξεπεταχθεί» βαθμολογικά στον όμιλο F του ΤΟΡ-16. Ηττήθηκε 89-85 και συνεχίζει με ρεκόρ 4-6. Επί 36 λεπτά η Λαμποράλ ήλεγχε ξεκάθαρα τον αγώνα. Στο ημίχρονο προηγήθηκε 41-43 και μια ακόμα καλύτερη τρίτη περίοδος έφερε τη Λαμποράλ μπροστά στο σκορ με 57-65. Διατηρήθηκε άνετα στο προβάδισμα μέχρι και το 36’ που ο Σενγκέλια με δύο βολές έκανε το 75-80. Όμως από εκεί και πέρα δέχθηκε σερί 11-0 και βρέθηκε να κυνηγάει με σκορ 86-80 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η διαφορά των 6 πόντων δεν μπορούσε να ανατραπεί και η Λαμποράλ υπέστη αναπάντεχη ήττα σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα. Κορυφαίος της Λαμποράλ ήταν ο Μπερτάνς με 21 πόντους.

Άλλη μια καταπληκτική εμφάνιση για τη Λαμποράλ στην έδρα της, απέναντι στην Μπανταλόνα της πεντάδας την οποία νίκησε 87-68 για την 22η αγωνιστική της ACB. Μπήκε απιτέλους οκτάδα και είναι στις θέσεις 6-7-8 ισόβαθμη με τις Σαραγόσα και Βαλένθια.

Μοναδικός απών για τη Λαμποράλ ο Μπες Χάνσμπρο με πρόβλημα στον αστράγαλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:

Ο Ολυμπιακός υπέστη «άσχημη» ήττα εντός από την Ούλκερ με 64-73 και έφτασε το ρεκόρ του στο 2-8 στον όμιλο F του ΤΟΡ-16. Η ήττα ήταν «άσχημη» κυρίως επειδή έχασε την διαφορά που είχε νικήσει στον πρώτο γύρο στην Πόλη (68-74). Από νωρίς ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα και βρέθηκε μερικές φορές πίσω στο σκορ αλλά με ξεσπάσματα ισοφάρισε 19-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Όμως στη συνέχεια η Ούλκερ ήταν εμφανώς καλύτερη και προηγήθηκε 35-39 στο ημίχρονο και 50-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Σαν να μην έφτανε αυτό, κάποια στιγμή ο Βασίλης Σπανούλης χτύπησε στο γόνατο, δεν βγήκε από το παρκέ αλλά ήταν εμφανές ότι είχε πρόβλημα. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός κατέρρευσε από την καλή άμυνα της αντιπάλου του και στο τέλος με οριστικοποιημένη την ήττα προσπάθησε για την διαφορά των 6 πόντων. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Λαφαγέτ με 14 πόντους.

Την Δευτέρα ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στην Πυλαία με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ νικώντας 71-88. Παραμένει μόνος πρώτος της βαθμολογίας με ρεκόρ 19-1.

Στις αρχές της εβδομάδας όλοι οι παίχτες του Ολυμπιακού προπονήθηκαν εκτός του Σπανούλη. Τελικά στην Βιτόρια δεν ταξίδεψαν οι Σπανούλης, Πέτγουεϊ και Τσαϊρέλης. Ο Λαφαγέτ που είχε πρόβλημα θα αγωνιστεί κανονικά τελικά. Το ίδιο και ο Κατσίβελης.

Εκτίμηση:

Πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι απόψε στην Βιτόρια. Η Λαμποράλ που παίζει την επίβίωση της στην διοργάνωση υποδέχεται τον Ολυμπιακό που ναι μεν προκρίνεται σίγουρα αλλά  «έμπλεξε» όσον αφορά την πρώτη δυάδα. Φέτος οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί ήδη τριες φορές. Ο Ολυμπιακός νίκησε και τα δύο παιχνίδια στο ΣΕΦ με 63-57 και 76-64, πολύ δυσκολότερα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, και η Λαμποράλ είχε νικήσει στην έδρα της 89-70.

Η Λαμποράλ έχει δύσκολο έργο για να καταφέρει να προκριθεί στα πλέι-οφ αφού αυτή τη στιγμή βρίσκεται μία νίκη κάτω από την Εφές (η Εφές νίκησε χθες βράδυ τη Νίζνι) και υστερεί σε ισοβαθμία. Επομένως η νίκη είναι επιτακτική απόψε για τους «Βάσκους» ώστε να ξαναπιάσουν την Εφές βαθμολογικά και στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές να γίνει η υπέρβαση. Ο Ολυμπιακός έχασε τον αγώνα με την Ούλκερ αλλά χειρότερο ήταν που έχασε την διαφορά του πρώτου αγώνα. Τώρα φαβορί για την πρώτη θέση είναι η Ούλκερ και για την δεύτερη θέση φαβορί είναι η ΤΣΣΚΑ η οποία θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό την προτελευταία αγωνιστική. Επομένως και οι δύο ομάδες θέλουν διακαώς τη νίκη απόψε.

Οι αποδόσεις άνοιξαν στις αρχές της εβδομάδας με φαβορί τον Ολυμπιακό και τη Λαμποράλ να προσφέρεται στο 2.40. Αυτή η απόδοση δεν υπάρχει πια και μέγιστη απόδοση της Λαμποράλ είναι το 2 στον Stoiximan (χωρίς γκανιότα). Η Λαμποράλ παίζει εξαιρετικό μπάσκετ μέσα στο 2015 και αν είχε προσέξει λίγο θα είχε νικήσει την ΤΣΣΚΑ πριν δύο εβδομάδες ή θα είχε νικήσει στο Νόβγκοροντ. Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ αλλά τα δύο ματς διαφέρουν πάρα πολύ. Άλλωστε λείπει και ο Σπανούλης απόψε που είναι ο ηγέτης του Ολυμπιακού. Στο 76-64 του πρώτου γύρου ο Σπανούλης είχε 27 πόντους. Στον αγώνα με την Ούλκερ ο Ολυμπιακός κατέρρευσε λόγω του τραυματισμού του Σπανούλη αλλά αν και τραυματίας κατάφερε να μοιράσει 10 ασσίστ.