ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ….. ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπαικός 68-70

Τρέλα, παράνοια, παράκρουση, έκσταση, πώρωση… απλά Ολυμπιακός Πειραιώς, η ομάδα της καρδιάς μας, η ομάδα που ξέρει να κάνει τα αδύνατα δυνατά και να καθαρίζει την ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό με… κοχόνες από άλλο πλανήτη.

ÓÐÁÍÏÕËÇÓ  ÔÓÓÊÁ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ(ÖÁÉÍÁË ÖÏÑ ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)  SPANOULIS  CSSK - OLYMPIAKOS(FINAL FOUR EUROLEAGUE 2014-2015)

Με τον Σπανούλη εκτός αγώνα για 35′ αλλά να παίρνει πάνω του τα πάντα όταν η μπάλα ζύγιζε… τόνους και να βάζει τρία τρίποντα με το τρίτο εξ αυτών από το… σπίτι του και να καθαρίζει τους Ρώσους, με τον Παπαπέτρου να αναγκάζει τον Κιριλένκο να του ζητήσει αυτόγραφο, με τον Πρίντεζη να καταθέτει ψυχή και σώμα, τον Σλούκα πραγματικό κομπιουτεράκι και όλα τα παιδιά να δίνουν τα πάντα, ο Ολυμπιακός είναι στον τελικό της Euroleague.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος παρότι ήταν ο χειρότερος του ματς, στο τελευταίο 5λεπτο «καθάρισε» με ΤΡΕΙΣ τριποντάρες (η τελευταία επτά δευτερόλεπτα πριν την λήξη με το ματς ισόπαλο!!) και οδηγεί πλέον τον Ολυμπιακό σε μία ακόμα κούπα.

Το ματς

Με τη γνωστή πεντάδα των Ντάνστον, Πρίντεζη, Ντάρντεν, Σπανούλη και Μάντζαρη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, με τον Δημήτρη Ιτούδη να επιλέγει ψηλό σχήμα με Κάουν, Βοροντσέβιτς, Κιριλένκο, Ουίμς και Τεόντοσιτς.

Το ματς ήταν κλειστό στα πρώτα λεπτά (5-5), όμως τα πολλά φάουλ των «ερυθρόλευκων», σε συνδυασμό με κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους Ρώσους να πάνε στο +6 (15-9). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με δύο καλές άμυνες και τρίποντα των Λαφαγέτ-Παπαπέτρου έκαναν το 15-15. Ωστόσο, λόγω των λαθών στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου, η «ομάδα του στρατού» προηγήθηκε στο τέλος με 20-17.

kentriki

Πολύ κακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την ΤΣΣΚΑ να «τρέχει» ένα σερί 4-0, μέσα σε ένα λεπτό και να πηγαίνει στο +7 (24-17), με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον. Όμως, το «ξέσπασμα» των Ρώσων σταμάτησε ο Παπαπέτρου, ο οποίος άλλαξε εντελώς το ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με τους Πειραιώτες να κάνουν ένα 5-0 (24-22). Πλέον, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν «σφίξει» περισσότερο την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά (27-28), περίπου στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το ρυθμό του ματς να ήταν χαμηλός (33-33) και την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να είχε προβάδισμα ενός πόντου (36-35).

11265557_10155582631955790_9097384548739730914_n
Με πολλά λάθη μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «πουλούσαν» συνεχώς την μπάλα, με την ΤΣΣΚΑ όχι μόνο να διατηρεί το προβάδισμα (40-37), αλλά να πηγαίνει στο +5 (40-35) στα μισά της περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τάιμ άουτ, αλλά η νευρικότητα στην επίθεση τους κράτησε χωρίς καλάθι για περίπου τρία λεπτά, με τους Ρώσους να πηγαίνουν ακόμα στο +8 (47-39). Εκεί «μίλησαν» οι Σλούκας και Πρίντεζης που κράτησαν «ζωντανή» την ομάδα του Πειραιά (49-47), ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Παρ’ όλες τις καλές άμυνες που έβγαλαν, οι «ερυθρόλευκοι έχασαν πολλές ευκαιρίες να περάσουν εκ νέου μπροστά, με τον Τεόντοσιτς να διαμορφώνει στο τέλος το 51-47.

Ο Ολυμπιακός με τα πολλά λάθη… πέταξε άλλο ένα δίλεπτο στην αρχή της περιόδου, με την ΤΣΣΚΑ να το εκμεταλλεύεται και να πηγαίνει ξανά στο +8 (57-49), με μπροστάρη Τεόντοσιτς. Στη συνέχεια ακολούθησαν κακές επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, ωστόσο αυτό βόλευε τους Ρώσους, οι οποίοι συντηρούσαν τη διαφορά (59-51) στα μισά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν πετύχαιναν καλάθι ούτε με… αίτηση και το μόνο τους σκορ που είχαν ήταν από τη γραμμή των βολών (63-54). Σχεδόν, τρία λεπτά πριν τη λήξη, ο Σπανούλης πέτυχε το πρώτο του εντός παιδιάς (63-57), ενώ με δύο βολές του Σλούκα, η διαφορά έπεσε κι άλλο (63-59). Εκεί «μίλησε» η άμυνα της ομάδας του Πειραιά και με τον Σπανούλη να παίρνει… μπρος, ο Ολυμπιακός πήγε στο +3 (63-66), 1:29’’ πριν τη λήξη. Στα 31’’ ο Ουίμς έφερε το ματς στα ίσα (66-66), αλλά ο «Kill Bill» στα 8’’ έφερε ξανά τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με τρίποντο (66-69)! Το παιχνίδι πήγε στη ρωσική… ρουλέτα των βολών, με τους Πειραιώτες να διατηρούνται μπροστά και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 70-68!