Δεν τα κατάφερε ο ΘΡΥΛΟΣ στην Μαδρίτη!!! Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 84-72

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το κακό του τρίτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 84-72 από την Ρεάλ Μαδρίτης, στο περιθώριο της 5ης αγωνιστικής του top 16 της Ευρωλίγκα. Τρίτη διαδοχική ήττα για τους «ερυθρόλευκους».

12573696_10153830144975185_1226888011930060123_n

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ για μία ακόμη βραδυά στο ΤΟΡ 16 παρουσίασε τα γνωστά του προβλήματα, αδυναμία να ανταποκριθεί στις “παραγωγικές” απαιτήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα, χαμένες βολές, μικρή συνεισφορά από τους παίκτες που συνήθως τον “κουβαλάνε”, και μία πολύ κακή 3η περίοδο. Όλα αυτά σε συνδυασμό με το επιθετικό ταλέντο της Ρεάλ, που μερικές φορές, κινείται στο όριο του υπερφυσικού, δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο από την τελική διαφορά, απόψε στην Μαδρίτη. Στα θετικά η επανεμφάνιση του Ματ Λοτζέσκι καθώς και η πολύ καλή εμφάνιση των Παπαπέτρου και Χάκετ.

Ο αγώνας:

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν νευρικοί στο ξεκίνημα και παρά το γεγονός ότι είχαν καλή κυκλοφορία στην επίθεση κι έβγαζαν τα ελεύθερα σουτ, δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν στο επιθυμητό επίπεδο αποτελεσματικοί για ν’ ανακόψουν τις «εφορμήσεις» του Σέρχιο Γιούλ προς το καλάθι. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βλέποντας την ομάδα του ν’ αντιμετωποίζει πρόβλημα στο σκοράρισμα και τον Ντι Τζέι Στρόμπερι «φορτωμένο» από νωρίς με δύο φάουλ, πέρασε στο παρκέ τον Ματ Λοτζέσκι. Ο Βελγοαμερικάνος μπόμπερ, έδωσε νέα… πνοή σε άμυνα κι επίθεση (5 πόντοι, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο), βοηθώντας την ομάδα του να βρει τα πατήματά της.

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, οι δύο αντίπαλοι, παίζοντας καλό μπάσκετ, ανέβαζαν τον δείκτη του σκορ. Για την Ρεάλ ο Κάρολ ήταν αυτός που έδινε τις λύσεις, ενώ για τον Ολυμπιακό οι Παπαπέτρου και Χάκετ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πάμπλο Λάσο «ψήλωσε» την πεντάδα του, με σκοπό να «χτυπήσει» τον Ολυμπιακό στο χαμηλό ποστ. Παρόλα αυτά, οι παίκτες της «βασίλισσας», προτίμησαν να βγούνε στην περιφέρεια και να σουτάρουν τρίποντα, τακτική που είχε αποτέλεσμα, μιας και ο Τζέισι Κάρολ ήταν ιδιαίτερα εύστοχος πίσω από τα 6,75. Οι Πειραιώτες σ’ εκείνο το σημείο αντέδρασαν. Αυξάνοντας την πίεσή τους στην άμυνα, κατάφεραν να οδηγήσουν τους αντιπάλους τους σε βεβιασμένες ενέργειες, οι οποίες δεν έβρισκαν στόχο. Στην επίθεση, τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, σε συνδυασμό με τα τρίποντα του Ντάνιελ Χάκετ, τους έδωσαν την ευκαιρία να προηγηθούν για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους (29-33).

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι, ανεβάζοντας την απόδοσή τους στην άμυνα και μειώνοντας τα λάθη τους στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του ματς και μ’ ένα επιμέρους σκορ 12-2, να πάνε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων (41-35).

Στην επανάληψη, οι Μαδριλένοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο + 8 (43-35), όμως οι «ερυθρόλευκοι» μ’ ένα γρήγορο σερί 5-0, μείωσαν σε απόσταση βολής. Το καλό διάστημα για τους πρωταθλητές Ελλάδας όμως δεν συνεχίστηκε, καθώς η επίμονή τους να σουτάρουν σε κάθε επίθεση τρίποντο, δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Ολυμπιακού, κατάφεραν να στείλουν σε διψήφιο νούμερο την διαφορά (40-54), με τα… τρελά τρίποντα των Ροδρίγκεζ και Γιούλ, πέντε λεπτά πριν την εκπνοή της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν σ’ εκείνο το σημείο ν’ ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και να μαζέψουν την διαφορά, όμως η έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης στην επίθεση, και κυρίως η χαλαρή άμυνα, δεν βοήθησαν σε κάτι τέτοιο. Η Ρεάλ έχοντας το μομέντουμ του αγώνα, προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους (61-43), βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε μια έσχατη προσπάθεια ν’ αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η Ρεάλ παίρνοντας σκορ από τον Αγιόν, μέσα από το ζωγραφιστό, και από τα εκτός λογικής τρίποντα του Γιουλ, διατήρησε πάνω από τους δέκα την διαφορά.

Στα υπολειπόμενα τρία λεπτά μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός συνέχισε την προσπάθεια, έριξε την διαφορά στους εννέα, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή, γνωρίζοντας την 3η ήττα του στο top 16.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 6, Νοσιόνι 10 (2), Ντόνσιτς, Ρέγιες 11(1), Ροδρίγκεζ 11(2), Αγιόν 11, Κάρολ 9(3), Γιούλ 18(3), Τόμκινς 2, Ερναγκόμεζ 4, Τέιλορ 2

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 1, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 12(2), Σπανούλης 1, Στρόμπερι 3(1), Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 5(1), Μάντζαρης 7(1), Χάκετ 14(3), Λοτζέσκι 9(1), Αθηναίου