Bet tips ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ από τους Betarades

Bet tips ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ από τους Betarades

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (21:30 – NovaSports 2)

10734130_10153308167303289_7053711396898802345_nΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τεράστια νίκη του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της Euroleague αφού επικράτησε της Βαλένθια στην Ισπανία με 71-68. Παρά το γεγονός ότι το κλίμα στον Ολυμπιακό δεν ήταν το καλύτερο, με τον Τόμιτς στον πάγκο, μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος για τη νίκη. Με αρκετές λύσεις βρέθηκε μπροστά 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και 38-36 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια διατήρησε το προβάδισμα με μέγιστο τους 6 πόντους στο 51-45 του 28’. Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου και στα πρώτα της τετάρτης η Βαλένθια έκανε μια αντεπίθεση και πέρασε μπροστά 62-58. Όμως τότε Σπανούλης, Χάντερ και Λοτζέσκι έφεραν ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό μπροστά 66-62 με 2 λεπτά να απομένουν. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός κράτησε τη μεγάλη νίκη. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Σπανούλης με 21 πόντους και 5 ασσίστ.

Στην Α1 υπέστη ήττα-έκπληξη στην Κηφισιά από την ΑΕΝΚ με 67-68 και συνεχίζει με ρεκόρ 1-1. Το ίδιο βράδυ γράφτηκε ότι συμφώνησε με το Σούλη Μαρκόπουλο για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία όμως τελικά ο έμπειρος κόουτς έμεινε στον ΠΑΟΚ.

Παπαπέτρου, Ντάρντεν και Πρίντεζης θα λείψουν από ένα ακόμα παιχνίδι της ομάδας τους.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ: Στην άθλια χρονιά που έχει ξεκινήσει τη Λαμποράλ, η πρεμιέρα της Euroleague με αντίπαλο τη Νεπτούνας ήταν μια όαση. Επικράτησε 88-69 της πρωτάρας λιθουανικής ομάδας και κατέχει ρεκόρ 1-0 στον όμιλο D. Η Λαμποράλ με την δύναμη της έδρας και τον αέρα του έμπειρου συλλόγου δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα. Νίκησε επιμέρους όλα τα δεκάλεπτα , ιδιαίτερα το τελευταίο που εκτόξευσε την διαφορά κοντά στους 20 πόντους. Η ίδια είχε πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα (9/19) έναντι του απαράδεκτου 4/26 της Νεπτούνας. Αυτός ήταν ένας βασικός λόγος της εύκολης επικράτησης. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπερτάνς με 20 πόντους. Επιπλέον ο Ερτέλ έκανε σπουδαία εμφάνιση με 13 πόντους και 10 ασσίστ.Στην Ισπανία ακόμα να κάνει νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές. Στον τελευταίο της αγώνα ηττήθηκε 85-87 στην έδρα της νεοφώτιστης Ανδόρρας.

Ο Λαμόντ Χάμιλτον δεν έχει αγωνιστεί ακόμα φέτος και η επιστροφή του είναι κάτι άγνωστο.

Εκτίμηση: Ο Ολυμπιακός υποδέχεται απόψε τη Λαμποράλ σε ένα κλασσικό ευρωπαϊκό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί πάμπολλες φορές στο παρελθόν με τον Ολυμπιακό να έχει τις περισσότερες νίκες. Ο Ολυμπιακός συνέτριψε δύο φορές πέρσι τη Λαμποράλ, 89-70 στην Βιτόρια και 89-59 στον Πειραιά, και να για να βρούμε την τελευταία του εντός έδρας ήττα από τους Βάσκους πρέπει να πάμε στην περίοδο 2006-2007 που η τότε Ταού είχε νικήσει 95-89.Σε κακή κατάσταση βρίσκονται και οι δύο ομάδες λόγω κακών εμφανίσεων στις εγχώριες διοργανώσεις. Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από το κύπελλο και υπέστη ήδη την πρώτη του ήττα στην Α1 από την Κηφισιά ενώ η Λαμποράλ ακόμα δε νίκησε στην ACB και έχει μία ήττα ακόμα, στο σούπερ καπ Ισπανίας και μάλιστα στην έδρα της. Κυνηγούν απόψε την δεύτερή τους νίκη στην Euroleague. Φαβορί καθαρό ο Ολυμπιακός λόγω της απαράδεκτης προς το παρόν Λαμποράλ. Ο κόουτς Κρέσπι θα την στρώσει την ομάδα αλλά άγνωστο το πότε. Όσον αφορά τον Ολυμπιακό, φαίνεται ότι θα πορευθεί με τον Τόμιτς δηλαδή χωρίς προπονητή. Υπό όλες αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο για να ασχοληθεί κανείς απόψε με το συγκεκριμένο ματς. Μια σκέψη υπάρχει το Over 15.5 του Σπανούλη, ο οποίος δείχνει σε καλή κατάσταση, όμως είναι γνωστό ότι ο Σπανούλης είναι ασταθής τα τελευταία δύο χρόνια. Προτιμότερη επιλογή η αναμονή για το live.