Bet tips ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ από τους Betarades

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (21:45/ΝΕΡΙΤ)

6a6f99b6dd30809f68c42ca52c297391_XL
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:
Δε λέει να χάσει ο Ολυμπιακός στον όμιλο D και συνεχίζει στην κορυφή με ρεκόρ 4-0.
Τελευταίο του θύμα ήταν ο Ερυθρός Αστέρας στο Βελιγράδι μάλιστα με 62-57.
Στο ντεμπούτο του ως προπονητής του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος παρουσίασε ένα εντελώς αμυντικό πλάνο στο παιχνίδι του που λειτούργησε άψογα. Στο ημίχρονο προηγήθηκε 37-26 και στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους πολύ χαμηλό 13-10 έκανε το 50-36. Στην τέταρτη περίοδο έπαθε επιθετικό μπλακ-άουτ και επέτρεψε στον Αστέρα να μειώσει σε 55-57 όμως οι παίχτες του Ολυμπιακού ήταν ψύχραιμοι στις βολές στο τέλος και διατήρησαν τη νίκη.
Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Σπανούλης με 14 πόντους.
Στην ελληνική Α1 επικράτησε των Τρικάλων στο ΣΕΦ 87-72 και συνεχίζει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-1.Απόντες για τον Ολυμπιακό απόψε θα είναι οι Πρίντεζης, Παπαπέτρου και Λοτζέσκι.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ:
Δεύτερο παιχνίδι εντός έδρας για την Γαλατασαράι και δεύτερη νίκη στον όμιλο D της Euroleague.
Νίκησε 94-68 τη Νεπτούνας και συνεχίζει με ρεκόρ 2-2.
Η επικράτηση της Γαλατασαράι ήταν πάρα πολύ εύκολη. Στο ημίχρονο ήδη προηγούταν 46-32 και η διαφορά έφτασε σε ακραία επίπεδα με το επιμέρους 31-12 της τρίτης περιόδου που έκανε το σκορ 77-44. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και επέτρεψαν στη Νεπτούνας να μειώσει κάτω από τους 30. Το 94-68 καταγράφηκε ως η καλύτερη φετινή εμφάνιση της ομάδας του Αταμάν.
Κορυφαίος της Γαλατασαράι ήταν ο Γκιουλέρ με 18 πόντους.Στην τουρκική TBL επικράτησε στο ντέρμπι της Εφές με 77-76 και συνεχίζει στην κορυφή με ρεκόρ 4-1 και ισόβαθμες τις Νταρουσάφακα και Ούλκερ.Ο Μαρτίνας Πόσιους θα λείψει από τον αποψινό αγώνα λόγω προβλήματος στη μέση.

Εκτίμηση:
Ο αήττητος Ολυμπιακός υποδέχεται την δευτεραθλήτρια Τουρκίας στον αγώνα που κλείνει τον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων της κανονικής διάρκειας της Euroleague. Όλα τα παιχνίδια πολύ σημαντικά σε έναν πολύ μπερδεμένο όμιλο που αν εξαιρέσουμε τη Νεπτούνας, οι υπόλοιπες πέντε ομάδες θέλουν την πρόκριση και είναι στα μέτρα τους.Ο Ολυμπιακός αν και αήττητος δεν έχει «θαμπώσει» με τις εμφανίσεις του. Πάντως λόγω των προβλημάτων, έπαιζε χωρίς προπονητή ουσιαστικά, τα πάει περίφημα και έχει ήδη καταφέρει τη μισή πρόκριση. Η Γαλατασαράι θέλει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη που θα της δώσει καλή ώθηση για τη συνέχεια.
Ο αντίστοιχος περσινός αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων είχε τελειώσει με νικητή τον Ολυμπιακό με σκορ 72-54 αλλά είχε σημαδευτεί από την φασαρία στο παρκέ των Μπέγκιτς, Πρίντεζη και Μενσά Μπονσού. Το γεγονός αυτό προξένησε την τιμωρία των αθλητών από την διοργανώτρια αρχή.Απόψε δεν αλλάζει κάτι για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού είναι λάτρης της άμυνας και το έδειξε με το καλημέρα στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα. Απέναντί του ένας προπονητής, ο Αταμάν, που λειτουργεί παρόμοια.
Οπότε απόψε θα δούμε αγώνα που οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να ρίξουν το ρυθμό για να ελέγξουν το σκορ. Το χαμηλό σκορ ενισχύουν οι δύο απουσίες των Λοτζέσκι και Πόσιους για τις δύο ομάδες οι οποίοι στα λεπτά που βρίσκονται στο παρκέ είναι ταχύτατοι εκτελεστές.