Bet tips ΜΑΛΑΓΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ από τους Betarades

malaga osfp

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ: Τελικά έπεσε και αυτή θύμα του θηρίου του ομίλου που λέγεται Μπαρτσελόνα. Δεν της χαρίστηκαν οι εξαιρετικά φορμαρισμένοι Καταλανοί και η Μάλαγα ηττήθηκε 61-77. Έτσι έφτασε το ρεκόρ της στο 5-6. Ποτέ δεν πήρε το προβάδισμα η ομάδα του Πλάθα. Στο ημίχρονο ήταν πίσω 31-37 και το σκορ προέβλεπε ένα κλειστό δεύτερο. Όμως η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και δεν άφησε περιθώρια στη Μάλαγα ούτε καν να σκεφτεί τη νίκη. Κορυφαίος της Μάλαγα ήταν ο Καλογουέι με 15 πόντους.

Στην ACB υπέστη την δεύτερη σερί ήττα της, αυτή την φορά εντός έδρας από την Μπανταλόνα με 58-60.

Εκτός για τη Μάλαγα απόψε θα είναι οι Βιντάλ και Χετσμάιερ ενώ ο Κάνερ-Μέντλεϊ έχει λίγες πιθανότητες να αγωνιστεί λόγω προβλήματος στο γόνατο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός επί της Λαμποράλ Κούτσα και τη νίκησε 89-59 στο ΣΕΦ. Με αυτή τη νίκη παρέμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση πρόκρισης στα πλέι-οφ της διοργάνωσης. Μονάχα το πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά (23-20). Τα υπόλοιπα 30 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και ανέβαζε συνεχώς την διαφορά. Ο Πρίντεζης με τον Περπέρογλου δεν αγωνίστηκαν όμως επέστρεψε ο Σπανούλης που σκόραρε 14 πόντους. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λοτζέσκι με 16 πόντους.

Πλησιάζει στο τέλος της η κανονική περίοδος της Α1 και ο Ολυμπιακός είναι οριστικά δεύτερος. Στον τελευταίο του αγώνα νίκησε 94-64 τον Πανελευσινιακό.

Ο Πρίντεζης, που έχει πρόβλημα στα πλευρά, και ο Περπέρογλου με πρόβλημα στον προσαγωγό δεν ταξίδεψαν στη Μάλαγα για το αποψινό παιχνίδι.

Εκτίμηση: Πολύ σημαντικός αγώνας για την επιβίωση των δυο ομάδων στη διοργάνωση. Μάλαγα και Ολυμπιακός είναι ισόβαθμοι με ρεκόρ 5-6. Ο Ολυμπιακός έχει το θετικό της νίκης του πρώτου γύρου με 73-55 και ήδη έχει τρεις νίκες επί της Μάλαγα στην φετινή Ευρωλίγκα. Η Μάλαγα, αν ηττηθεί απόψε, τότε αποχαιρετά ουσιαστικά την διοργάνωση ενώ ο Ολυμπιακός έχει περιθώρια αλλά αυτά θα στενέψουν πάρα πολύ. Οι απουσίες των γηπεδούχων είναι πολύ σημαντικές αλλά και αυτές του Ολυμπιακού (Πρίντεζης, Περπέρογλου) είναι εξίσου σοβαρές. Όλα τα παραπάνω δημιουργούν περίεργες συνθήκες για τον αγώνα και η πρόβλεψη εκ τους ασφαλούς είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Ένα προβάδισμα το έχει ο Ολυμπιακός λόγω της κακής εικόνας που παρουσίασε η Μάλαγα στα τέσσερα τελευταία της (τέσσερις ήττες σε Ευρωλίγκα και ACB). Προτιμότερο να το δούμε στο live που κάτι μπορεί να προκύψει.

Επιλογή προκύπτει από τα σύνολα πόντων των παιχτών. Ο Σπανούλης επέστρεψε και είναι έτοιμος για την κρίσιμη αποψινή μάχη. Στον αγώνα με τη Λαμποράλ Κούτσα σκόραρε 14 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής. Στα τρία παιχνίδια που έχει παίξει μέχρι σήμερα με τη Μάλαγα σόραρε 13, 21 και 2. Στο 73-55 που σκόραρε 2 ήταν πάρα πολύ άστοχος. Σήμερα θα είναι ο ηγέτης του Ολυμπιακού και με τις απουσίες των Περπέρογλου και Πρίντεζη θα πρέπει να πάρει πάρα πολλές προσπάθειες. Ιδιαίτερα αν το παιχνίδι πάει ντέρμπι τότε αυτό θα λογικά θα οδηγήσει την ομάδα στα κρίσιμα. Στον αγώνα με την Ελευσίνα δεν αγωνίστηκε οπότε είναι ξεκούραστος. 14.5 πόντοι το όριο πόντων του και είναι εφικτό να ξεπραστεί.

Επιλογή λοιπόν το Over 14.5 πόντοι του Βασίλη Σπανούλη.