Το ρεκόρ στο Final 4 του Λονδίνου

947343_10200998381872817_366444789_n

Δεν έχει περάσει ούτε μία εβδομάδα από τον θρίαμβο του Ολυμπιακού στο φετινό Final 4 της Ευρωλίγκας και το Onsports αναλύει το ρεκόρ που έκαναν οι Πειραιώτες στην Ο2 Αρένα του Λονδίνου.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 39 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο (39-27) του τελικού του Final 4 του Λονδίνου με τη Ρεάλ Μαδρίτης (100-88) και έκανε ρεκόρ, αφού αυτή η επίδοση αποτελεί την καλύτερη στους τελευταίους 12 τελικούς της Ευρωλίγκας (από το 2002)!

Ακόμη και η Μακάμπι Τελ Αβίβ που έπαιζε… διαστημικό μπάσκετ το 2004 και το 2005, χρονιές που κατέκτησε δύο συνεχόμενες φορές το τρόπαιο, δεν το είχε καταφέρει αυτό! Η αμέσως επόμενη καλύτερη επίδοση, πάντως, ανήκει σε αυτή, αφού το 2004 η ομάδα του λαού είχε σκοράρει 38 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο του τελικού με τη Σκίπερ Μπολόνια (38-23, τελικό σκορ: 118-74) που είχε γίνει στο Τελ Αβίβ.

Η τρίτη μεγαλύτερη σε παραγωγικότητα επίθεση σε ένα δεκάλεπτο τελικού Ευρωλίγκας τις 12 τελευταίες σεζόν ανήκει στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στον τελικό του 2007 στην Αθήνα, κόντρα στον Παναθηναϊκό και είναι οι 34 πόντοι που έβαλαν οι Ρώσοι στην τέταρτη περίοδο. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για την «ομάδα του στρατού», η οποία είχε χάσει με 93-91 από τους «πράσινους».

Όσον αφορά στους μόλις 10 πόντους που πέτυχε ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο του τελικού με τη Ρεάλ Μαδρίτης (10-27), αυτή είναι η πέμπτη χειρότερη επιθετικά επίδοση σε τελικό Ευρωλίγκας από το 2002 και μετά. Το αρνητικό ρεκόρ σε αυτό το διάστημα το έχουν οι Πειραιώτες από πέρσι όταν είχαν βάλει μόλις 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (7-10, 62-61), χωρίς, ωστόσο, αυτό, να τους στοιχίσει.

Ακολουθεί η ΤΣΣΚΑ με 8 πόντους στην τέταρτη περίοδο του ίδιου ματς, ο Παναθηναϊκός με 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο εναντίον της ΤΣΣΚΑ (73-71) το 2009 στο Βερολίνο και η Μπενετόν Τρεβίζο με 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο της ήττας με 76-65 από την Μπαρτσελόνα στον τελικό του 2003 που έγινε στη Βαρκελώνη.

Πηγή: Onsports.gr