Ολυμπιακός – Εφές 67-62

Ο Ολυμπιακός με τον Γιώργο Πρίντεζη σε εξαιρετική κατάσταση και τον Κάιλ Χάινς να παίρνει το ριμπάουντ του αγώνα έκαμψε την αντίσταση της Εφές με 67-62, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας σε ένα κατάμεστο από 11.000 κόσμο ΣΕΦ.

537316_10151597430850185_858672709_n

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στο φάιναλ-φορ του Λονδίνου έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε της Εφές στο κατάμεστο από 11.000 κόσμο ΣΕΦ με 67-62.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να επιβάλουν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης το παιχνίδι τους, αλλά οι Τούρκοι… χτύπησαν κοντά στο καλάθι και δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να αποσπαστεί, περνώντας μάλιστα μπροστά στο σκορ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε την άμυνα της, έλεγξε τα ριμπάουντ, έτρεξε και κατάφερε με “αιχμή” τον εξαιρετικό Γιωργο Πρίντεζη να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ο Κάιλ Χάινς για ακόμα μία φορά έδωσε σημαντικές μάχες με τα ψηλά κορμιά της Εφές, ενώ βοήθησαν και οι Βασίλης Σπανούλης, Έισι Λο. Πλέον στον Ολυμπιακό στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο ματς με την Εφές την Παρασκευή. Να προσθέσουμε ότι στο παρκέ του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας αγωνίστηκαν τρεις πρωταθλητές ΝΒΑ που υπήρξαν συμπαίκτες στους Λέικερς (Πάουελ, Φάρμαρ, Βούγιασιτς), κατακτώντας μάλιστα δύο δαχτυλίδια ο καθένας.

Ο αγώνας:

Η Εφές με τον Γκόρντον προηγήθηκε με 0-2 και με 2-4 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Οι Τούρκοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου, έπειτα από πάσα του Βασίλη Σπανούλη έκανε το 9-9 για τον Ολυμπιακό στο 5ο λεπτό του αγώνα. Ο Φάρμαρ με μία όμορφη ενέργεια έδωσε το προβάδισμα στην Εφές (9-11), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο Γιώργος Πρίντεζης στο 6ο λεπτό ισοφάρισε σε 11-11, ενώ ο Φάρμαρ σημείωσε το 11-13 για την Εφές στο 7ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Σπανούλης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 14-13 για να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Δημήτρης Κατσίβελης, ανεβάζοντας την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Ολυμπιακό (17-13). Ο Φάρμαρ μείωσε σε 17-15, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι σημείωσε το 19-15 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος προσπαθούσε να τρέξει και να δημιουργήσει προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των Τούρκων. Ο Ερντέν μείωσε στο καλάθι για την Εφές (19-17) για να ισοφαρίσει ο Λούκας σε 19-19. Ο Κάιλ Χάινς στο  14′ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους “ερυθρόλευκους” (22-19). Ο Σαβάνοβιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Γιώργο Πρίντεζη να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στους 6 πόντους (25-19), ενώ και πάλι ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε το 27-19 στο 16′.

Ο Σαβάνοβιτς μείωσε σε 27-21 και ο Ερντέν πέτυχε το 27-23. Ο Περπέρογλου με τρίποντο έκανε το 30-23 και ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 9 (32-23), με τον Οκτάι Μαχμουτί να παίρνει τάιμ άουτ στο 17ο λεπτό. Ο Μπάρατς μείωσε σε 32-26, με τον Πάουελ έπειτα από 1/2 βολές να πετυχαίνει το 33-26. Ο Γκονλούμ έκανε το 33-28 και ο Μπάρατς έφερε το ματς στους τρεις (33-30). Ο Βούγιασιτς σημείωσε το 33-32 για την Αναντόλου Εφές, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (επιμέρους σκορ για τους Τούρκους 9-1).

Συμβάδιζαν στο σκορ οι δύο ομάδες

Ο Γκονλούμ με την έναρξη της τρίτης περιόδου έκανε το 33-34 για την Εφές, ενώ και πάλι ο Τούρκος έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του (33-36). Ο Πρίντεζης θα ισοφαρίσει γρήγορα σε 36-36 με τρίποντο. Ο Μπάρατς, όμως έκανε το 36-38 για την Εφές και ο Φάρμαρ σημείωσε το 36-40 στο 23′. Ο Πρίντεζης με κάρφωμα έφερε τον Ολυμπιακό στο καλάθι (38-40) για να ανεβάσει την διαφορά στους τέσσερις με δύο εύστοχες βολές ο Γκόνλουμ (38-42).

Ο Πρίντεζης και πάλι μείωσε σε 40-42, με τον Έισι Λο, ύστερα από σουτ τριών πόντων να δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 43-42. Ο Ερντέν έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Εφές (43-44) και ο Πρίντεζης για ακόμα μία φορά έκανε το 45-44. Ο Χάινς με 1/2 βολές έκανε το 46-44, με τον Αμερικανό να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό στο 19ο λεπτό (48-44). Ο Σπανούλης έκανε το 50-44 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 50-46.

Ο Ερντέν με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου έφερε την Εφές και πάλι στο καλάθι (50-48), με τον Έισι Λο να πετυχαίνει το 52-48 για να μειώσει ο Σαβάνοβιτς σε 52-50. Ο Πρίντεζης με σουτ τριών πόντων έκανε το 55-50 για τους γηπεδούχους. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 58-56, αλλά ο Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 60-56 και ο Περπέρογλου έκανε το 62-56 στο 26ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Οκτάι Μαχμουτί να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Γκονλούμ μείωσε σε 62-58 στο 37′ και ο Λο με 1/2 βολές σημείωσε το 63-58 για να καρφώσει ο Κώστας Παπανικολάου, ανεβάζοντας την διαφορά στους επτά πόντους για τον Ολυμπιακό (65-58). Ο Φάρμαρ μείωσε σε 65-60, με τον Χάινς να αστοχεί σε δύο βολές και τον Φάρμαρ να κάνει επιθετικό φάουλ. Παρόλα αυτά, ο Λο έκανε λάθος, με τον Λούκας να μειώνει σε 65-62. Ο Χάινς έπειτα από άστοχο σουτ του Λο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, με τον Σπανούλη να κάνει το 67-62, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-32, 50-46, 67-62.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 7(1), Άντιτς, Σπανούλης 9, Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας, Πάουελ 5, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 26(4), Παπανικολάου 4, Κατσίβελης 3(1).

Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 8, Βούγιασιτς 4, Ερντέν 9, Τουντσερί, Σιπ 2, Γκονλούμ 17, Σαβάνοβιτς 6, Λούκας 10(1), Μπαρατς 6.

Διαβάστε Περισσότερα : Sport24.gr