Ανατροπή και νίκη δια χειρός Μάντζαρη!

mantzaris_buzzer

Αν ο Ολυμπιακός δεν πει την τελευταία του λέξη κάποιο ματς δεν μπορεί να θεωρηθεί τελειωμένο. Με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη στη λήξη οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν 79-77.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και δεν έπαιξαν καλά νίκησαν 79-77 τη Ζιέλονα Γκόρα και ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκας με 5-0 και συνεχίζουν αήττητοι εντός και εκτός συνόρων.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Πολωνοί εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα των «ερυθρολεύκων» και πήραν το προβάδισμα με την πρώτη περίοδο να λήγει 11-22. Πρίντεζης και Λοτζέσκι ανέλαβαν δράση στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσαν σε 29-33, αλλά οι Πολωνοί συνέχισαν να είναι απίστευτα εύστοχοι και έτσι το ημίχρονο τελείωσε 33-42 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η εικόνα δεν άλλαξε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πολωνοί συνέχισαν να εκμεταλλεύονται την κακή άμυνα των Πειραιωτών και διατήρησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο 55-63. Στο τέλος, όμως, ήταν δεδομένο πως η ομάδα μας θα αντιδρούσε. Και το έκανε. Από το 64-69 Σπανούλης και Πρίντεζης ανέλαβαν δράση για να μειώσουν σε 70-71 με τρίποντο του Πρίντεζη 1:17’’ πριν το τέλος. Ο Εγιένγκα με ½ βολές έκανε το 70-72, αλλά ο αρχηγός του Θρύλου, Βασίλης Σπανούλης, με τρίποντο έκανε το 73-72 42’’ πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Βαγγέλης Μάντζαρης με ½ βολές διαμόρφωσε το 74-72, αλλά ο Σελ με τρίποντο έβαλε τη Ζιέλονα μπροστά με 74-75, ο Σπανούλης με λέι απ έκανε το 76-75 και ο Εγιένγκα με δικό του λέι απ του 76-77. Αλλά στο τέλος, ένα δεύτερο πριν τη λήξη, ο Μάντζαρης με τρίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας με 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 33-42, 55-63, 79-77.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):  Πέτγουεϊ 2, Λο 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (2τριπ, 9ασ), Περπέρογλου 5 (1), Παπαπέτρου, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 21 (2τριπ, 7ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (3).
Ζιέλονα Γκόρα (Oύβαλιν): Σελ 15 (3), Γουόλκερ 8, Μπάρλοου, Τσάνας 5, Χριτσιανουκ, Εγιένγκα 13, Ντραγκίσεβιτς 18 (12ριμπ), Μπράκινς 7, Σρόκα 3 (1), Κόσζαρεκ 8.

Πηγή:olympiacosbc.gr