Πανιώνιος – Ολυμπιακός 90-93

Νίκη για την ομάδα μας με 93-90 με τον Βασίλη Σπανούλη να σκοράρει για τρεις πόντους ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος της παράτασης.

10308312_10152895579793289_7909007267878512847_nΣε ένα συναρπαστικό ματς στη Νέα Σμύρνη, το οποίο κρίθηκε στην παράταση (79-79), ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Πανιώνιο με σκορ 90-93, χάρη στο τρίποντο του Σπανούλη δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες πέρασαν στους τελικούς και περιμένουν τον αντίπαλο τους.

Το ματς

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 4-0, έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση, με τον Πρίντεζη ακολούθως να μειώνει σε 6-4 με τον Πρίντεζη. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν αρκετά λάθη, έχαναν σουτ, αλλά φρόντιζαν να παίρνουν τα επιθετικά ριμπάουντ, με τον Πρίντεζη να φέρνει το ματς στα ίσα (6-6) με ατομική προσπάθεια. Οι Πειραιώτες έκαναν ένα σερί 7-0 με το τρίποντο του Μάντζαρη, αποκτώντας το προβάδισμα στο σκορ (6-9), αλλά ο Πανιώνιος στη συνέχεια ισοφάρισε με τον Λάνγκφορντ. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα, λειτούργησαν περισσότερο ομαδικά και έβγαλαν συνεργασίες στο παρκέ, ξεφεύγοντας με +3 (11-14), αλλά οι κυανέρυθροι με τον Μίλμπουν μείωσαν στον πόντο (13-14). Ύστερα από 0/6 τρίποντα στο ματς το επόμενο βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους, με το 16-16 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ολοκληρώσει τον πρώτο του αιφνιδιασμό στο ματς με ασίστ του Σλούκα στον Σίμονς που κάρφωσε (18-22), με τους Πειραιώτες παράλληλα να έχουν… σπάσει τα καλάθια με τα αρκετά άστοχα τους σουτ (1/7τρ). Το ματς δεν μπορούσε να αποκτήσει ρυθμό εξαιτίας των πολλών φάουλ που γινόντουσαν και από τις δύο ομάδες. Ύστερα από αρκετά χαμένα ερυθρόλευκα τρίποντα ο Λοτζέσκι με σουτ από τα 6.75 μέτρα ανέβασε την διαφορά στο +8 (21-29) στο 15′ για τους φιλοξενούμενους. Η αντίδραση του Πανιωνίου όμως ήταν άμεση, καθώς με ένα σερί 9-0, τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, τιμωρώντας τα λάθη των φιλοξενούμενων, πήρε ξανά το προβάδισμα του σκορ (30-29) με υπέροχο ντράιβ του Σαλούστρου στο fast-break. Οι κυανέρυθροι είχαν δυναμώσει στην άμυνα, δημιουργώντας προβλήματα στην επίθεση του Ολυμπιακού, με τον ΜακΚόλουμ παράλληλα να δημιουργεί συνεχώς ρήγματα στον Ολυμπιακό, κάνοντας με σερί ντράιβ το 36-33. Ο Ντούβνιακ ακολούθως ευστόχησε από την περιφέρεια (39-35), με τον Κόλινς να μειώνει σε 39-37, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 41-40, αλλά η απάντηση του Πανιωνίου ήταν και πάλι άμεση, καθώς ΜακΚόλουμ και Κάρτερ “βομβάρδισαν” τα καλάθια του Ολυμπιακού, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +5 (47-42). Οι γηπεδούχοι πάταγαν καλύτερα στο παρκέ και έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, με τον ΜακΚόλουμ να βρίσκει ξανά τον δρόμο προς το καλάθι, σε αντίθεση με τους Πειραιώτες που ήταν αρκετά άστοχοι. Οι κυανέρυθροι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και με τον Μίλμπουρν ξέφυγαν με +8 (51-43) στο 25′, με τον Σπανούλη να δίνει ανάσα στην ομάδα του με βολές, αλλά ο αρχηγός παράλληλα υπέπεσε και στο πέμπτο λάθος του στο ματς. Ο Πανιώνιος είχε πάρει… φωτιά από μακρινή απόσταση και με τρίποντο του Αθανασούλα προηγήθηκε με +9 (54-45) στο 26′, αλλά και με +10 (55-45) στο επόμενο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να υποπίπτουν σε συνεχή λάθη, αλλά και σε άστοχα σουτ. Ο Πανιώνιος δεν έχανε τρίποντα, με τον Λάνγφορντ να “πυροβολεί” από την περιφέρεια και τον Μακόλουμ να γιγαντώνει την διαφορά στο +14 (60-46) στο 27′, κάνοντας ό,τι θέλει στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν αλάνθαστοι στην τρίτη περίοδο, αλλά στα τελευταία λεπτά της οι Πειραιώτες αντέδρασαν γρήγορα, καταφέρνοντας να μαζέψουν την διαφορά. Απαντώντας με άμυνα στην άμυνα, μέτρησαν ένα σερί 9-0, με το 60-55 να είναι το σκορ στο 30′.

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που με σερί 6-0 ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +11 (66-55) στο 32′. Ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος στις τρεις βολές που εκτέλεσε στη συνέχεια (66-58), ο Σπανούλης έκανε λάθη και έχανε σουτ, με τον εξαιρετικό Σίμονς να τελειώνει την φάση με κάρφωμα, ενώ ακολούθως ο Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 68-62 στο 34′. Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ, με τον Πρίντεζη με υπέροχη κίνηση στο low-post να μειώνει σε 68-64. Οι κυανέρυθροι στη συνέχεια απάντησαν με λέι-απ του Μπατή και καλάθι ύστερα από κλέψιμο του Μίλμπουρν που κάρφωσε (72-64), αλλά ο Σλούκας… διόρθωσε το λάθος του με σουτ (72-66). Ο Σπανούλης ήταν εύστοχος από τα 6.75 μέτρα (74-69), από το ίδιο σημείο βρήκε στόχο και ο Σλούκας (76-72), με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να βάζει ένα ακόμη τρίποντο μειώνοντας στον πόντο (76-75) στο 38′. Ο Σλούκας αποβλήθηκε με 5ο φάουλ, ο ΜακΚόλουμ έβαλε δύο βολές (78-75), ο Ντάνστον τις έχασε, με τον Σπανούλη με ατομική προσπάθεια να μειώνει στον πόντο (78-77) στα 25” πριν το τέλος. Ο Λάνγκφορντ πήγε στις βολές, βάζοντας τη μία (79-77), με την μπάλα σε ερυθρόλευκα χέρια για τα τελευταία 23”. Ο Σπανούλης ροκάνισε τον χρόνο, δεν του βγήκε η φάση, αλλά έδωσε πάσα στον Μάντζαρη που με ψύχραιμο ντράιβ έφερε το ματς στα ίσα, με το 79-79 στο σκορ να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έδιναν μάχες και στις δύο πλευρές του παρκέ, κάνοντας αρκετά φάουλ. με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως με βολές, με τον Πρίντεζη να δίνει το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με 82-83. Ο Λάνγκφορντ έβαλε τις βολές, ο Πρίντεζης νίκησε τους αντιπάλους τους παίζοντας με πλάτη, αλλά ο δραστήριος ΜακΚόλουμ με λέι-απ έκανε το σκορ 86-85. Η μπάλα στην επίθεση πήγαινε στον Πρίντεζη για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, ο οποίος με υπέροχες κινήσεις συνέχιζε να μην χάνει σουτ. Στις βολές ο ψύχραιμος Πρίντεζης είχε σταθερό χέρι (86-89), κάνοντας την διαφορά στο παιχνίδι με την αποτελεσματικότητα του στην επίθεση. Στα 41” πριν το τέλος ο ΜακΚόλουμ έβαλε τις βολές (88-89), στα 17” με βολές του ΜακΚόλουμ το ματς ήρθε στα ίσα (90-90), αλλά στην τελευταία επίθεση η μπάλα πήγε στον Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε μία από τις γνώριμες κινήσεις του, πήρε μικρή απόσταση από τον αντίπαλο του στην περιφέρεια και με ψύχραιμο τρίποντο έκανε το σκορ 90-93. Με αυτόν τον τρόπο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του επί του Πανιωνίου, αλλά και την πρόκριση στους τελικούς της Basket League, κάνοντας το 3-0 στις νίκες επί των κυανέρυθρων μέσα στη Νέα Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα:16-16, 39-37, 60-55, 79-79, 90-93

Ανά δεκάλεπτο: 16-16, 23-21, 21-18, 19-24, 11-14