Πανιώνιος – Ολυμπιακός 56-73

Για την 10η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με σκορ 56-73. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, δεχόμενοι μόλις 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ επιθετικά δεν είχε ικανοποιητικά ποσοστά (6/12δ-50%, 7/22τρ-32%, 6/12β-50%). Είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (23/13) και κυριάρχησε στο κομμάτι των ριμπάουντ (43-26).

10429229_10153446583138289_5080450446497539958_n

Ο Ολυμπιακός είχε για κορυφαίο παίκτη του στην αναμέτρηση τον “οδοστρωτήρα” Ντάνστον, ο οποίος σε 23 λεπτά (τον ξεκούρασε ο Σφαιρόπουλος) σημείωσε 18 πόντους (9/11δ), τελειώνοντας τις περισσότερες του προσπάθειες με επιβλητικά καρφώματα, κάνοντας… πάρτι στο “ζωγραφιστό”. Ακόμη μία καλή εμφάνιση από τον “αέρινο” Πέτγουεϊ που σημείωσε και πάλι νταμπλ-νταμπλ (13π, 3/5τρ, 12ρ), “μαέστρος” οργανωτικά ο Σλούκας (5ασ, 7π), έκανε καλή δουλειά σε άμυνα και δημιουργία ο Μάντζαρης (7ασ, 3κλ, 3π), έπαιξε για 14 λεπτά ο Λοτζέσκι (5π), ο Σπανούλης έβαλε μεγάλο τρίποντο στη τελευταία περίοδο, με τον κόουτς Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του στο ματς.

Χαμηλό σκορ και από τις δύο ομάδες

Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πέτγουεϊ και Ντάνστον. Οι δύο ομάδες στις πρώτες τους προσπάθειες ήταν νευρικές, κάνοντας και λάθη, με τον Ντάνστον να ανοίγει το σκορ στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Πέτγουεϊ έκανε το σκορ 1-4 στο 5′.

Οι Πειραιώτες έπαιζαν καλή άμυνα, παίρνοντας και τα ριμπάουντ, με τον Αγραβάνη στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 1-6 στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν απελπιστικά άστοχοι, ο Σπανούλης έβγαλε πικ-εν-ρολ με τον Ντάνστον, ενώ ύστερα από αρκετή ώρα, στο 7′, ο Πανιώνιος πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς, μειώνοντας σε 3-8. Οι ερυθρόλευκοι ναι μεν είχαν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά είχαν και εκείνοι επιθετικό πρόβλημα, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 4-12.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Λαφαγιέτ, Σλούκα, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Χάντερ, με τον Σλούκα να βγάζει μία από τις γνώστες του alley-oop πάσες, αυτή την φορά στον Χάντερ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (6-16) για τους Πειραιώτες στο 12′. Οι ερυθρόλευκοι έβγαζαν φάσεις στον αιφνιδιασμό, ο μαέστρος Σλούκας αξιοποιούσε τους “ψηλούς” μέσα στο καλάθι, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-23 στο 15′, ύστερα από το πρώτο τρίποντο στο ματς.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει καλή άμυνα απέναντι στον Πανιώνιο και είχε κυριαρχήσει στο κομμάτι των ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο. Ο Ντάνστον στη συνέχεια πήρε το… όπλο του, καθώς με σερί προσπάθειες, όντας κυρίαρχος στο “ζωγραφιστό” φρόντιζε να τελειώνει τις φάσεις με επιβλητικά καρφώματα, φέρνοντας τους Πειραιώτες στο +16 (15-31) στο 19′. Το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με σκορ 17-31.

“Οδοστρωτήρας” ο Ντάνστον

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τη βασική του πεντάδα, συνεχίζοντας να παίζει εξαιρετική άμυνα, με τους Μάντζαρη και Πέτγουεϊ να “πυροβολούν” από τη περιφέρεια, κάνοντας το σκορ 19-41 στο 13′. Ο “οδοστρωτήρας” Ντάνστον έκανε… πάρτι στο “ζωγραφιστό”, συνεχίζοντας να καρφώνει με εντυπωσιακό τρόπο, φτάνοντας τους 16 πόντους στο ματς, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +24 (19-43) στο 25′.

Ο Ντάνστον μοίραζε και ασίστ στον παιχνίδι, με τον Σλούκα να την αξιοποιεί (24-45), ενώ στη συνέχεια ο νεαρός Σταμάτης με τρίποντο διαμόρφωσε το 31-47 στην αναμέτρηση. Από τα 6.75 μέτρα ήταν εύστοχος και ο Λαφαγιέτ (33-52), με το σκορ στο 30′ να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 35-53.

ÍÔÁÍÓÏÍ  ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  DUNSTON   PANIONIOS - OLYMPIAKOS (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Κατσίβελη, Λαγαγιέτ, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Καββαδά, με τον Κατσίβελη στον αιφνιδιασμό με τρίποντο να “γράφει” το 35-56, ενώ ακολούθως ο Λοτζέσκι με ντράιβ τελείωσε τη φάση με κάρφωμα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, καθώς ο Καββαδάς ανέβασε τη διαφορά στο +19 (41-60). Στη συνέχεια ο Πανιώνιος αντέδρασε, κάνοντας ένα σερί 9-0, καθώς με τρίποντο του Στραντ μείωσε τη διαφορά στο 52-62 στο 35′.

Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ ώστε να δώσει ώθηση στον Ολυμπιακό, με τον αρχηγό από τα 9.5 μέτρα να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το σκορ 52-65, δίνοντας τέλος στο φιλόδοξο σερί των γηπεδούχων. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν με τους Σπανούλη, Σλούκα, Μάντζαρη, Πέτγουεϊ και Χάντερ, με τον Μπρεντ να βρίσκει και πάλι στόχο από τα 6.75 μέτρα (55-68). Οι Πειραιώτες κέρδισαν το ματς με σκορ 56-74. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο προπονητής του Πανιωνίου, Βαγγέλης Αλεξανδρής, ο οποίος διαμαρτυρόταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 4-12, 17-31, 35-53, 56-73

Ανά δεκάλεπτο: 4-12, 13-19, 18-22, 21-20

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος , Βεργίνης 7(1), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στρναντ 6(2), Μοντσενίγος 1, Σταμάτης 5(1), Γουντς 6, Κόλεμαν 9, Κορολεφ 3, Προύιτ 2, Χάνκοκ 17(2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13(3/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Χάντερ 4, Ντάνστον 18, Σπανούλης 5(1), Ντάρντεν 4, Σλούκας 7(5 ασίστ), Λαφαγιέτ 3(1), Λοτζέσκι 5, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 3(1/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3(1).