Ολυμπιακός – AEK 83-77

Όταν κάποιοι αντίπαλοι σε δυσκολεύουν, είτε λίγο, είτε πολύ, βγαίνει μπροστά ο αρχηγός σου. Πόσο μάλλον, όταν ο αρχηγός σου είναι ο κορυφαίος παίκτης της Ευρώπης.

1476320_1583359621899708_6567745175694938985_n

Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά οι 21 πόντοι και οι 12 ασίστ του Βασίλη Σπανούλη, βοήθησαν ώστε ο Θρύλος να φτάσει στη 16η νίκη του σε 17 αγώνες της Α1 Basket League.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά στο παιχνίδι, προηγήθηκε 7-1, αλλά στη συνέχεια έκανε λάθη και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έβαλε τις φωνές προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και αυτό φαίνεται πως είχε αποτέλεσμα. Από το 16-20 που βρέθηκε πίσω ο Θρύλος, μείωσε σε 19-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα, διεύρυνε το σερί του και στις αρχές του β’ δεκαλέπτου, όπου συνολικά με ένα σερί 8-0, προηγήθηκε 24-20. Τα λάθη, όμως, συνεχίστηκαν. Η άμυνα δεν ήταν δυνατή, τα τρίποντα ήταν άστοχα και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος μόλις έναν πόντο.

10985254_1583343278568009_7694925225663316632_n

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να μη παίζει καλή άμυνα (αν και ξεκίνησε με ένα σερί 8-0) και δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην καλή παρουσία του Μενσά Μπονσού. Ωστόσο, έβρισκε εύκολα τρόπους να σκοράρει. Και το έκανε με τον ηγέτη του, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος μόνο στην τρίτη περίοδο σημείωσε 10 πόντους. Μάλιστα, ο Θρύλος από τους 24 πόντους του τρίτου δεκαλέπτου, οι 15 σημειώθηκαν έξω από τα 6.75!

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική και στην 4η περίοδο, αλλά εκεί «καθάρισε» η εμπειρία του Θρύλου, που αν και δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, πήρε εν τέλει τη νίκη. Με τους Σπανούλη, Σλούκα, Πρίντεζη και Λοτζέσκι να σκοράρουν σε αυτή την περίοδο, ο Ολυμπιακός πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη με 6 πόντους διαφορά και σημείωσε την 16η νίκη στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 64-62, 83-77

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Σπανούλης 21 (1τρ., 12ασ.), Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 10, Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 9 (3), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Ντελινινκάιτις 6 (2), Κασελάκης 3, Χέρστον 13 (1τρ., 10ριμπ.), Ουίλιαμσον 1, Σαρικόπουλος 6, Αθηναίου 12 (3), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά Μπονσού 24, Ίνγκλις 8 (1).