ΝΕΑ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΡΥΛΟ : ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 72-81!

Με τον «la bomba» Ναβάρο να… εκρήγνυται στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα πήρε το «διπλό» στο ΣΕΦ και ανάγκασε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του (81-72) στο Top 16 της Euroleague.

Αν και προερχόμενος από τραυματισμό, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο μετατράπηκε σε… δήμιο του Ολυμπιακού. Ο έμπειρος γκαρντ της Μπαρτσελόνα, πήρε το… όπλο του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και οδήγησε τους Καταλανούς στην νίκη επί των «ερυθρολεύκων» στο ΣΕΦ με 82-71, για την 3η αγωνιστική του Ε’ ομίλου του Top 16 της Euroleague…

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Πρωταθλητές Ευρώπης μετά το στραπάτσο στο Μιλάνο από την Αρμάνι, που προκαλεί προβληματισμό όσον αφορά την κατάληψη των πρώτων θέσεων του ομίλου.

Το 3/3 έκαναν οι Καταλανοί και δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» μετά την επικράτησή τους επί της Φενέρ του Ομπράντοβιτς στην Κωνσταντινούπολη.

Στους 21 πόντους σταμάτησε ο «la bomba», στους 2 έμεινε ο Παπανικολάου. Για τους Πειραιώτες από 17 πόντους πέτυχαν Πρίντεζης και Σπανούλης.

Θερμή υποδοχή στον πρώην «ερυθρόλευκο», Κώστα Παπανικολάου, επιφύλαξαν οι φίλαθλοι της ομάδας, οι οποίοι γέμισαν το ΣΕΦ και στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι των Πρωταθλητών Ευρώπης στο Top 16.

Καλά ξεκίνησε, τα «χάλασε» στο τέλος

Χαμηλές… πτήσεις και για τις δύο ομάδες στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Μόλις 5-4 το σκορ στο συγκεκριμένο διάστημα με τη ζυγαριά πάντως να γέρνει για τον Ολυμπιακό καθώς οι φιλοξενούμενοι, που ξεκίνησαν χωρίς τον Ναβάρο στη σύνθεσή τους, είδαν γρήγορα τον Λόρμπεκ να χρεώνεται με το δεύτερό του φάουλ. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές, πίεσαν στην άμυνα και με δύο τρίποντα από Λοτζέσκι και Περπέρογλου πήραν προβάδισμα 6 πόντων (12-6). Η Μπαρτσελόνα μείωσε δύο φορές στο καλάθι (12-10, 16-14), όμως οι γηπεδούχοι δεν της επέτρεψαν κάτι… περισσότερο. 1’50’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου πάτησε για πρώτη φορά παρκέ ο Ναβάρο όμως αυτό δεν πτόησε τους Πρωταθλητές Ευρώπης που έχοντας ανεβάσει το ρυθμό τους έφτασαν και στο +9, 23-14. Η ολιγωρία τους όμως στο τελευταίο λεπτό τους κόστισε με τους Καταλανούς να μειώνουν σε 23-18.

Τα… ανάποδα

Η απουσία του Σπανούλη στο πρώτο ενάμισι λεπτό της δεύτερης περιόδου, αποδιοργάνωσε τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» με κακές επιθετικές επιλογές και χαλαρή αμυντική λειτουργία έδωσαν την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα με σερί 10-0 (14-0 αν λάβουμε υπ’ όψιν και το 4-0 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου) να περάσει ξανά μπροστά (23-28). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επανέφερε τον αρχηγό της ομάδας, όμως τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ. Τα 1/7 δίποντα των Πειραιωτών στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν βοήθησαν, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να μπει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους με το υπέρ της 29-32 και παρότι ήταν άνευ πόντου για τρία λεπτά. Το γκολ φάουλ του Πρίντεζη όμως ανέβασε την ψυχολογία του Ολυμπιακού ο οποίος ισοφάρισε, έπαιξε μια καλή άμυνα και με κάρφωμα του Σίμονς στο τέλος οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός καλαθιού, 34-32.

Ο Ναβάρο πήρε το… όπλο του

Με… φόρα επέστρεψε στο παρκέ ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα ήταν πρωταγωνιστής στο επιμέρους 11-2 των Καταλανών χάρις στο οποίο προηγήθηκαν με 7 πόντους (36-43). Ο Ολυμπιακός πήρε μπρος μειώνοντας σε 41-43 ενώ είχε και την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως ήταν κακός επιθετικά. Ο Ναβάρο συνέχισε το… βιολί του και 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους οδήγησε τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά στο +10 (41-51). Ο έμπειρος γκαρντ της «Μπάρτσα», που προερχόταν από τραυματισμό, κάθισε στον πάγκο για να πάρει ανάσες με την ομάδα του να διατηρεί το πλεονέκτημά της. Ο Περπέρογλου ήταν αυτός που… ξεκόλλησε με δύο καλές άμυνες και ένα τρίποντο τους «ερυθρόλευκους», μειώνοντας σε 48-55.

Δεν το ‘χε…

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 5, 52-57 όμως με Όλεσον και Χουέρτας οι Ισπανοί «αποκατέστησαν» το +10 (52-62). Και πάλι όμως οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν το έβαλαν κάτω. Ξεκινώντας από την άμυνα του και με του και επιμέρους 12-4 πλησίασαν στο καλάθι (64-66), 3’47’’ πριν τη λήξη. Ο Λοτζέσκι είχε την ευκαιρία να βάλει ξανά την ομάδα του στη θέση του οδηγού αλλά αστόχησε σε τρίποντο. Όχι και ο Ναβάρο που χωρίς δεύτερη σκέψη σούταρε από τα 6,75μ. για το 64-69. Ευχάριστο νέο για τους «ερυθρόλευκους» το πέμπτο φάουλ του Τόμιτς με 2’31’’ να απομένουν χάρις στο οποίο οι γηπεδούχοι πλησίασαν, 66-69. Ο Σλούκας έχασε τρίποντο που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Το αντίστοιχο σουτ του Όλεσον είχε καλύτερη… μοίρα για το 66-72 και μαζί την υπογραφή του στη νίκη της Μπαρτσελόνα. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα διαδικαστικό με τους Ισπανούς να επικρατούν με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 34-32, 48-55, 72-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 6, Σπανούλης 17 (1/7 τρίποντα), Περπέρογλου 8 (2), Σλούκας 9 (1), Σίμονς 5 (5 ριμπάουντ), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Λοζέσκι 5 (1)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσι 6 (6 ριμπάουντ), Σάδα 4, Χουέρτας 6, Αμπρίνες 9 (2), Ναβάρο 21 (3), Παπανικολάου 2, Όλεσον 14 (2), Λόρμπεκ 6, Λάμπε, Νάχμπαρ 5, Τόμιτς 8