Κόροιβος Αμαλιάδας – Ολυμπιακός 59-91

Στην Ημιτελική Φάση των PlayOffs της Basket League προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, έπειτα και από τη δεύτερη, εύκολη νίκη επί του Κόροιβου Αμαλιάδας με 59 – 91.

11203109_10153293933210185_627040389778885024_n

Οι νεοφώτιστοι, έκλεισαν τη σεζόν με ψηλά το κεφάλι, αφού στην πρώτη τους παρουσία στην Α1 έφτασαν ως τα PlayOffs. Για την ομάδα μας, το μυαλό τώρα στρέφεται στον Άρη Θεσσαλονίκης, με τους δύο πρώτους αγώνες της σειράς να διεξάγονται στο Σ.Ε.Φ. την Τετάρτη, 27 και την Παρασκευή, 29 Μαΐου στις 18:30.

Ο Σλούκας έμεινε εκτός 12άδας καθώς προφυλάχθηκε ενόψει της συνέχειας, με τους Πειραιώτες να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον “μπόμπερ” Λοτζέσκι ο οποίος δεν έχασε σουτ από την περιφέρεια (16π, 4/4τρ, 4ρ, 2ασ). Πολύτιμη η συνεισφορά του Λαφαγιέτ, ο οποίος πήρε πρωτοβουλίες σε επίθεση (13π, 3/4τρ) και δημιουργία (7 ασίστ), βοήθησε ο Σπανούλης (10π, 7ασ), είχε τις στιγμές του ο Πέτγουεϊ (10π, 4ρ, 3ασ), ο Μάντζαρης έκανε δουλειά στο οργανωτικό κομμάτι (5ασ), συνείσφερε στα ριμπάουντ ο Πρίντεζης (6ρ, 4π), με τον κόουτς Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του.

Ο σγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον “ζεστό” Τρεμέλ να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα (0-6). Οι Πειραιώτες είχαν κυριαρχήσει στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά, με τον Ντάρντεν να δίνει ασίστ στον Πρίντεζη, ο οποίος και διαμόρφωσε το 0-9. Ο Κόροιβος βρήκε τον δρόμο στο καλάθι με τον Κίρκ, αλλά η απάντηση ήρθε γρήγορα από τον Σπανούλη, ο οποίος με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +10 (2-12) στο 4′. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, με την 3η ασίστ του Σπανούλη στον Ντάνστον να διαμορφώνει το 2-16 στο σκορ στο 5′.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 6 πόντων από τον επιβλητικό Χάντερ, ο οποίος έκανε κουμάντο μέσα στη ρακέτα, ενώ ακολούθως ο Μάντζαρης με τρίποντο διαμόρφωσε το 8-25 στο σκορ στο 8′, με τους ερυθρόλευκους να μετρούν 4/5 σουτ από τα 6.75 μέτρα. Ο Ολυμπιακός είχε ήδη πάρει διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλο του, με την πρώτη περίοδο να τον βρίσκει να προηγείται με σκορ 11-26, μετρώντας παράλληλα και 9 ασίστ.

BASKET LEAGUE / ÐËÅÉ ÏÖ / ÊÏÑÏÉÂÏÓ - ÏÓÖÐ / PLAY OFF / KORIVOS - OLYMPIAKOS

Στη δεύτερη περίοδο ο Πέτγουεϊ πάσαρε στον Λαφαγιέτ που σκόραρε, ενώ ακολούθως εκείνος με τον Παπαπέτρου “βομβάρδισαν” από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +22 (13-35) για τους Πειραιώτες στο 12′. Ο Λαφαγιέτ έπαιρνε συνεχώς πρωτοβουλίες στην επίθεση, βρίσκοντας ξανά τον στόχο από την περιφέρεια, φτάνοντας τους 10 πόντους στο ματς (16-38). Ο Ολυμπιακός ήταν “εκτελεστής” από την περιφέρεια, καθώς με νέο τρίποντο η ομάδα έφτασε τα 8/10 (!) από τα 6.75 μέτρα, σε αντίθεση με τον Κόροιβο που είχε 0/13 σε εκείνο το σημείο.

Ακολούθως ο Σπανούλης πήρε μπρος στην επίθεση και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 18-47 στο 17′, με τους Πειραιώτες να παίζουν σκληρή άμυνα, μη εμφανίζοντας σημάδια χαλάρωσης, παρά την διαφορά που είχαν πάρει στο σκορ. Ο Σπανούλης με νέο τρίποντο μετρούσε 10 πόντους και 6 ασίστ, ανεβάζοντας την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (20-51), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 23-52, έχοντας 9/12 τρίποντα, 15 ασίστ και μόλις 3 λάθη στην αναμέτρηση.

×ÁÍÔÅÑ  ÊÏÑÏÉÂÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2014-2015) HUNTER  KORIVOS - OLYMPIAKOS

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην επίθεση στα πρώτα λεπτά, μη καταφέρνοντας να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Κόροιβο να μειώνει σε 29-53 στο 25′. Οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να βρουν και πάλι ρυθμό στο παιχνίδι τους, αλλά τα σουτ που δοκίμαζαν έβρισκαν σίδερο, με το σκορ στο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους να “γράφει” 6-1.

Ο Λοτζέσκι ύστερα από ώρα έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό στην επίθεση (29-55), με τον Κόροιβο να έχει βελτιώσει την άμυνα του, μειώνοντας σε 35-55 με τον Κανονίδη. Οι Πειραιώτες είχαν χάσει τον ρυθμό τους στην επίθεση, κάνοντας και λάθη, με τον Ντάνστον να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι στο 28′ (35-57). Ο Λοτζέσκι στη συνέχεια πήρε το… όπλο του, καθώς ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα (37-63), με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 40-66, όντας υποτονικοί στο σκοράρισμα (17-14) σε αυτό το δεκάλεπτο.

Στη τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια, με τους Πέτγουεϊ και Λοτζέσκι να διαμορφώνουν το 49-80 στο σκορ στο 35′, σημειώνοντας από δύο τρίποντα ο καθένας στις τελευταίες κατοχές των ερυθρολεύκων.

Ο Αγραβάνης στη συνέχεια σκόραρε με κάρφωμα, όπως και ο Πέτγουεϊ, ο οποίος εκτόξευσε την διαφορά στο +32 (54-86). Το παιχνίδι εδώ και ώρα είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τον Κόροιβο μέσα στην Αμαλιάδα με σκορ 59-91, κάνοντας το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Οι Πειραιώτες μέτρησαν 17/27 τρίποντα στο ματς και 29 (!) ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 23-52, 40-66, 59-91

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 5 (1), Γιαννακίδης 13 (3), Αγγελόπουλος, Παπαπέτρου 3 (1), Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 4, Φιλιππάκος 2, Κερκ 10, Ρούμπιο 6, Γαλιώτος 4, Μπατής

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 10 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν 8 (2), Παπαπέτρου 3 (1), Λαφαγέτ 13 (3/4), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1)