Ένας Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός… διέλυσε τον Πανιώνιο!

Ένας Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός… διέλυσε τον Πανιώνιο! Ολυμπιακός – Πανιώνιος 108-65

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός κόντρα στον Πανιώνιο. Οι «ερυθρόλευκοι» προσέφεραν ουσία και θέαμα απέναντι στην ομάδα της Νέας Σμύρνης την οποία νίκησαν 108-65.

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ / OLYMPIAKOS - PANIONIOS

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισαν το ματς με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση. Ο Ντάνστον ήταν ασταμάτητος, ο Σπανούλης μοίραζε τη μια ασίστ μετά την άλλη και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 32-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των Πειραιωτών βελτιώθηκε αισθητά. Στο διάστημα αυτό ο Θρύλος δέχτηκε μόλις 11 πόντους και έτσι η διαφορά πήγε στο +23 (51-28) για τον Ολυμπιακό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θρύλος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, Χάντερ και Ντάρντεν έκαναν σπουδαία δουλειά και στις δύο μεριές του παρκέ με το σκορ να φτάνει στο 60-34 στο 23’. Στο επόμενο τετράλεπτο Ο Ολυμπιακός με επιμέρους 9-2 έστειλε τη διαφορά στο +33 (69-36). Ο Λοτζέσκι ήταν «καυτός» πίσω από τα 6.75 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 80-43 υπέρ του Θρύλου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να προσφέρει ουσία και θέαμα. Με κάρφωμα του Βασίλη Καββαδά διαμορφώθηκε το 94-49 στο 33’. Στο τελευταίο εφτάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τους 100 πόντους και έφτασε εύκολα στη νίκη με 108-65.

Δεκάλεπτα:  32-17, 51-28, 80-43, 108-65

Oλυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 6 (6ριμπ), Χάντερ 10 (3ριμπ) , Ντάνστον 15 (3ριμπ, 3ασ), Σπανούλης 7 (1τριπ, 5ασ), Ντάρντεν 11 (2τριπ, 5ασ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 9 (7ασ), Λαφαγιέτ 1 (6ασ), Λοτζέσκι 18 (4τριπ), Αγραβάνης 12 (1τριπ, 6ριμπ), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 12.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος, Πετρόπουλος 2, Βεργίνης 9 (2), Σέι 12 (2), Σπυρόπουλος 2, Στρναντ 7 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 3, Γεωργιάδης, Κόλεμαν 22, Ταμπς 8 (1).