Διά χειρός Σπανούλη : ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 66 – 77

Ο Ολυμπιακός, με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι, πέρασε από τη Νέα Σμύρνη επικρατώντας του Πανιωνίου με 77-66.

Η ομάδα μας άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι. Oι Βack2Back Πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 1-10, αλλά στη συνέχεια ορισμένες λάθος επιλογές και η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα έδωσαν το δικαίωμα στον Πανιώνιο να μειώσει σε 9-10 για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 15-23 υπέρ του Ολυμπιακού με συνεχόμενους πόντους του Βασίλη Σπανούλη.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να έχουν σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα στο σκορ, οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 33-34, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε να είναι εκπληκτικός πίσω από τα 6.75. Και όποτε ο αρχηγός του Θρύλου δεν σκόραρε, είτε δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του είτε τους έδινε έτοιμα καλάθια. Έτσι, με επιμέρους 1-12 οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το 34-46 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 39-48.

Στην τρίτη περίοδο Σπανούλης και Θρύλος δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι. Ο Μάντζαρης έπαιζε εκπληκτική άμυνα στον ΜακΚόλουμ, οι ψηλοί μάζεψαν τα ριμπάουντ και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν τη διαφορά στο +17  (43-60) με επιμέρους 4-12. Ο Πανιώνιος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 53-65.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ απόλυτα, διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασε τελικά στη νίκη

Δεκάλεπτα: 15-23, 39-48, 53-65, 66-77.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19 (3), Ντούβνιακ, Κάρτερ 8, Μίλμπουρν 5, Αθανασούλας, Μπατής 6, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 15 (1), Μισέλ 3, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 4, Σπανούλης 26 (6), Περπέρογλου 11, Σλούκας, Κόλινς 3, Σίμονς 9, Λοτζέσκι 13 (3), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης, Μάντζαρης 5.