Άρης – Ολυμπιακός 59-74

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στην προημιτελική σειρά των playoffs και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, κερδίζοντας τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με σκορ 59-74. Κορυφαίος και πάλι ο Σπανούλης (15π, 7ασ).

10308224_10152415931630185_7762624015009444621_nΤην πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League πήρε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 στην πρώτη φάση των playoffs, καθώς “σκούπισαν” στην σειρά τον Άρη, τον οποίο και κέρδισαν στο Αλεξάνδρειο με σκορ 59-74. Επόμενος αντίπαλος για τους ερυθρόλευκους ο Πανιώνιος, τον οποίο και θα αντιμετωπίσουν έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, “ζευγάρι” το οποίο και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

ο αγώνας

Ολυμπιακός και Άρης ξεκίνησαν το ματς με διάθεση να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, με το πικ-εν-ρολ του Σπανούλη με τον Ντάνστον να ανοίγουν το σκορ, ενώ ακολούθως ο αρχηγός των Πειραιωτών με τρίποντο έκανε το 0-5 στο 3′. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη και ήταν άστοχοι στην επίθεση στο πρώτο πεντάλεπτο, μη μπορώντας να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι εντός πεδιάς, κάτι που το κατάφερε ο Ασημακόπουλος στο 6′ (4-5). Στη συνέχεια είχαμε φάση highlight από τον γεμάτο αυτοπεποίθηση Κόλινς, ο οποίος ύστερα από ντράιβ κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο (με το ένα χέρι) μπροστά στο πρόσωπο του Χαρίση (6-9). Ο Μάντζαρης με σουτ από τα 6.75 μέτρα “έγραψε” το 8-12, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στην άμυνα σε ολόκληρο το γήπεδο, δημιουργώντας και πάλι προβλήματα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία είχε ξεκάθαρο πρόβλημα σε επίθεση και δημιουργία. Οι κιτρινόμαυροι συνέχιζαν να χάνουν σουτ, σε αντίθεση με τον “καυτόι” Μάντζαρη που “πυροβολούσε” από την περιφέρεια, ανεβάζοντας την διαφορά στο +9, με το 8-17 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην πρώτη επιθετική αξιόλογη προσπάθεια του Άρη ο Μποχωρίδης με ωραία κίνηση μείωσε σε 10-17, με τον Ολυμπιακό παράλληλα να υποπίπτει σε συνεχόμενα λάθη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, γεγονός που εξόργισε τον Γιώργο Μπαρτζώκα, βάζοντας τις φωνές στους παίκτες του. Ο Σλούκας μετά από ώρα έδωσε… ανάσα στους Πειραιώτες με τρίποντο (11-22), αλλά οι Πειραιώτες στο σετ-παιχνίδι είχαν πρόβλημα στο να τελειώσουν τις φάσεις σωστά, έχοντας κακές επιλογές και στην κυκλοφορία της μπάλας, με τον Ασημακόπουλο παράλληλα να μειώνει σε 18-24 από τα 6.75 μέτρα. Ο Άρης είχε βελτιωθεί στην άμυνα και έπαιζε περισσότερο σκληρά, αλλά σπαταλούσε τις κατοχές ώστε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια τροφοδοτούσαν συνεχώς τον Πρίντεζη, ο οποίος και έκανε το σκορ 22-32, μετρώντας 8 σερί πόντους για τους ερυθρόλευκους, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 26-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μποχωρίδης ευστόχησε σε… τετράποντο (32-38), ο Περπέρογλου ακολούθως πέτυχε το πρώτο του καλάθι στα φετινά playoffs (32-42), με τον Άρη να παρουσιάζεται αρκετά άστοχος από την περιφέρεια και τον Ολυμπιακό να μαζεύει τα ριμπάουντ. Ο Σπανούλης στη συνέχεια ανέλαβε δράση στην επίθεση, ο Περπέρογλου ήταν “ζεστός” από την περιφέρεια, ενώ ο Πρίντεζης ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο την φάση στον αιφνιδιασμό, με τους Πειραιώτες να έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, μετρώντας  επί μέρους σκορ 15-2. Οι γηπεδούχοι έδειχναν κουρασμένοι στο παρκέ και επέμεναν στο τρίποντο “σπάζοντας” τα καλάθια, με τον Περπέρογλου με σουτ από τα 6.75 μέτρα να εκτοξεύει την διαφορά στο +22 (34-56) στο 28′. Ο “μπόμπερ” Μάντζαρης (3/4τρ) βρήκε ξανά στόχο από την περιφέρεια (38-59), με το σκορ στο 30′ να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +19 (40-59).

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Άρη για πρώτη φορά στο ματς να κάνει ένα σερί 5-0 (45-62), αλλά ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο (45-65). Ο Ολυμπιακός δοκίμασε να παίξει με αλλαγές στην άμυνα, με τους ψηλούς να πηγαίνουν πάνω στους αντίπαλους γκαρντ, ενώ ο Γκίκας με τρίποντο μείωσε σε 50-66 στο 34′. Ο Χριστοδούλου πέρασε για πρώτη φορά στο ματς στα τελευταία λεπτά, καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, με τους  Πειραιώτες να πιέζουν στην άμυνα, μη χαλαρώνοντας στην αναμέτρηση παρά το γεγονός πως ο αγώνας είχε ουσιαστικά κριθεί. Ο Πέτγουεϊ στη συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο (54-74), με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν τους κιτρινόμαυρους στη Θεσσαλονίκη με σκορ 59-74.

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 26-36, 40-59

Ανά δεκάλεπτο: 8-17, 18-19, 14-23

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10 (2/8διπ., 1/3τριπ., 3ριμπ., 2ασίστ), Χαντ, Πελεκάνος 4 (1/2διπ., 0/4τριπ.), Γκίκας 5 (1/3διπ., 1/3τριπ.), Τσακαλέρης 6, Ασημακόπουλος 9 (3/6διπ., 1/4τριπ., 4ριμπ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 10 (4/10διπ., 5ριμπ.), Λαρεντζάκης 9 (2/5διπ., 1/2τριπ.), Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 5 (1/4τριπ.), Μήτογλου

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2/5τριπ.), Ντάνστον 6 (3/4διπ., 9ριμπ.), Σπανούλης 15 (5/5βολ., 2/4δίπ., 2/4τρίπ., 7ασίστ), Περπέρογλου10 (2/3διπ., 2/4τριπ., 3ριμπ.), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/2διπ., 2/4τριπ., 3ριμπ.), Κόλινς 5 (6ριμπ.), Σίμονς 3 (3ριμπ.), Πρίντεζης 10 (2/5διπ., 1/4τριπ., 3ριμπ.), Μάντζαρης 9 (3/4τριπ., 3ριμπ.), Καββαδάς, Χριστοδούλου 2.