Απολαυστικός και πάλι ο Ολυμπιακός… 84-58 τον Πανιώνιο

Απολαυστικός και πάλι ο Ολυμπιακός… 84-58 τον Πανιώνιο

Ο Ολυμπιακός ήταν και στον δεύτερο ημιτελικό με τον Πανιώνιο εντυπωσιακός και έφτασε στη νίκη με 84-58 κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

10273955_10152886110023289_8426184879086804554_n

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» απέχουν μια νίκη από την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος. Επόμενο παιχνίδι της σειράς τη Δευτέρα (19/5, 18:00) στη Νέα Σμύρνη.
Το παιχνίδι άρχισε με την ομάδα μας να είναι εντυπωσιακή πίσω από τα 6.75. Το αρχικό 12-16 του Πανιωνίου έγινε γρήγορα 20-16 υπέρ του Θρύλου με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να είναι μπροστά στο σκορ με 28-21.
Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του, Λοτζέσκι, Περπέρογλου και Σπανούλης έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και έτσι η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους δέκα πόντους με το ημίχρονο να τελειώνει 47-33.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός ήταν ισοπεδωτικός. Η άμυνα των Πειραιωτών ήταν απροσπέλαστη, η επίθεση λειτουργούσε καταπληκτικά και με σερί 13-0 σε πέντε λεπτά ο Θρύλος έκανε το 60-33 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού ως εκείνη τη στιγμή. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο για το 66-43.
Στην τελευταία περίοδο όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με μεγάλη ευκολία διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Ο Θρύλος προσέφερε ουσία και θέαμα με τη διαφορά να φτάνει στο +25 (76-51) στο 36’. Τελικά η ομάδα μας έφτασε στη νίκη με 84-58.
Δεκάλεπτα: 28-21, 47-33, 66-43, 84-58.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Σερμαντίνι 4 (3ριμπ), Ντάνστον 3 (7ριμπ), Σπανούλης 12 (2τριπ, 3ριμπ, 5ασ), Περπέρογλου 16 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ, 2κλεψ), Παπαπέτρου 5 (3ριμπ, 2κοψ), Σλούκας 8 (2τριπ, 3ασ), Κόλινς 5 (3ριμπ, 5ασ), Σίμονς 3, Λοτζέσκι 14 (4), Πρίντεζης 9 (1τριπ, 7ριμπ)), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 3 (1).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 7 (1), Σταμάτης 5 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Κάρτερ 8 (2), Μίλμπουρν 14 (2), Αθανασούλας, Μπατής 5 (1), Λάνγκφορντ 10, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος 2.