ΑΕΝΚ – Ολυμπιακός 67-75

Δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα στην Κηφισιά, ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΝΚ με σκορ 67-75 , για την προτελευταία αγωνιστική της Basket League. MVP του ματς ο εξαιρετικός Πρίντεζης (15π, 7ρ).

10264278_1461680414067630_4129802179226676251_nΓια την προτελευταία αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΝΚ στην Κηφισιά με σκορ 67-75, δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα από τον αντίπαλο του, ο οποίος ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο.

Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο δραστήριος Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 15 πόντους (3/6δ, 2/2τρ), ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Με κάρφωμα του Σερμαντίνι, ο οποίος απέκτησε δικαίωμα συμμετοχής στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με σκορ 2-6 στο 3′, ενώ ακολούθως ο Λιακόπουλος με ένα ωραίο ντράιβ μείωσε σε 4-8. Ο Σερμαντίνι δεν είχε αντίπαλο μέσα στο καλάθι (4-10), οι Πειραιώτες δεν έχαναν ριμπάουντ, με τον Γεωργιανό σέντερ να φέρνει τους ερυθρόλευκους στο +7 (8-15) με βολή. Με τζαμπ-σουτ του Μπάρουλ η Κηφισιά μείωσε το σκορ σε 15-17 οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίζουν άμυνα ζώνης, ενώ ύστερα από καιρό επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και ο Περπέρογλου. Οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν στοτέλος της περιόδου, γεγονός που το εκμεταλλεύθηκε η ΑΕΝΚ, καταφέρνοντας μάλιστα να πάει και το προβάδισμα με 20-17, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο μπήκε δυνατά στην άμυνα, αλλά σπαταλούσε τις κατοχές του με στην επίθεση, με τους Πρίντεζη και Καββαδά να δίνουν ξανά το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους, με το σερί των φιλοξενούμενων να φτάνει το 9-0 (20-26) στο 14′. Οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και είχαν περιορίσει τα λάθη τους, με το έμμεσο τρίποντο του Σίμονς να διαμορφώνει το 22-29. Ο Περπέρογλου πέτυχε το δεύτερο τρίποντο των φιλοξενούμενων στο ματς (24-34), ο Λοτζέσκι ανέβασε την διαφορά στο +12 (24-36), ο Κακιούζης απάντησε με τρίποντο (29-37), με το ημίχρονο να βρίσκει τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με σκορ 31-38.

Η Κηφισιά μπήκε δραστήρια στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασε στον πόντο (37-38) με τον Κακιούζη, αλλά ο Πρίντεζης έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό με σουτ από τα 6.75 μέτρα, ο οποίος έβαλε τους 7 πρώτους πόντους των Πειραιωτών στο δεύτερο μέρος (41-45). Ο Λιακόπουλος σκόραρε και οργάνωνε με μαεστρία για την ομάδα του, δίνοντας ασίστ στον Γουντς που κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο (43-45) στο 24′. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό και με μπροστάρη τον Περπέρογλου ξέφυγαν με +10 (43-53). Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν ξανά την διαφορά (48-53), αλλά ο Κόλινς στη συνέχεια ανέλαβε δράση, κάνοντας το σκορ 48-57 στον αιφνιδιασμό.

Στην τελευταία περίοδο ο Πρίντεζης με ένα ακόμη τρίποντο διαμόρφωσε το 53-63 στο σκορ, ενώ στη συνέχεια ο Κόλινς έδωσε μία υπέροχη alley-oop ασίστ στον Λοτζέσκι που κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (53-65) στο 34′. Ο νεαρός Χριστοδούλου μπήκε για πρώτη φορά στο ματς, ο Καββαδάς με άνετο κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στο +13 (60-73), με τον Ολυμπιακό να κερδίζει την ΑΕΝΚ στην Κηφισιά με σκορ 67-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 31-38, 48-57, 67-75

Ανά δεκάλεπτο: 20-17, 11-21, 17-19, 19-18

Ίκαρος: Ρόμπερσον 15, Γούντολ 3 (1), Άσκα 26, Σάτον 14 (1), Γκαγκαλούδης 17 (3), Σπανός 5 (1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16, Μπέμπης, Δουζόδης, Περσίδης.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 3 (1), Σερμαντίνι 13 (5ριμπ), Περπέρογλου 10 (2), Παπαπέτρου 6 (1), Χριστοδούλου, Κόλινς 7 (7ριμπ, 6ασ, 2κλεψ), Σίμονς 5 (2κοψ), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 15 (2τριπ, 7ριμπ, 2ασ), Μάντζαρης 4 (1),, Καββαδάς 8 (5ριμπ), Κατσίβελης.