Ουσία και θέαμα από τον Θρύλο

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁÑÇÓ / OLYMPIAKOS - ARIS

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός κόντρα στον Άρη τον οποίο νίκησε 93-61 προσφέροντας ουσία και θέαμα. Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στο 8-0 στην Α1 και στο 18-0 σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλά το παιχνίδι με τρομερή ενέργεια και διάθεση να βγάλει φάσεις στον αιφνιδιασμό. Και τα κατάφερε. Ντάνστον και Πέτγουεϊ προσέφεραν ουσία και θέαμα. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι καταπληκτικός δημιουργικά με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 29-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους. Ο Μπέγκιτς κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και έτσι η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα. Λοτζέσκι και Σπανούλης δημιουργούσαν και εκτελούσαν με το ημίχρονο να λήγει 44-33.

Κάτι η κούραση από το δεύτερο παιχνίδι σε λιγότερο από 48 ώρες, κάτι η έλλειψη συγκέντρωσης και τα πολλά λάθη, επέτρεψαν στον Άρη να μείνει κοντά στο σκορ στην τρίτη περίοδο.  Με σερί 7-0 στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αποκατέστησε την τάξη για το 66-54. Ο Σπανούλης με εκπληκτική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο ουσιαστικά έδειξε τον δρόμο της νίκης καθώς βοήθησε την ομάδα του να κάνει ένα επιμέρους 14-3 και ουσιαστικά να «κλειδώσει» τη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Σλούκας, Μάντζαρης και Πρίντεζης έδωσαν ρυθμό, ενέργεια και ουσία στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς με τη διαφορά να φτάνει στους 25 πόντους (86-61) στο 38’.  Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα, αλλά αυτό δεν άλλαξε τον ρυθμό της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να φτάνει εύκολα στη νίκη με 93-61.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54, 93-61
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):  Πέτγουεϊ 7 (1), Λο 2 (4ριμπ), Ντάνστον 16 (7ριμπ), Σπανούλης 12 (1τριπ, 3ασ,3κλεψ), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 10 (2), Λοτζέσκι 6 (1τριπ,5ασ), Μπέγκιτς 15 (7ριμπ, 2κλεψ, 2κοψ), Πρίντεζης 8 (5ριμπ), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης 6.
Άρης (Αγγέλου):  Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15 (1), Mύτογλου, Γκίκας 8 (2), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 19 (3), Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Αθηναίου 7.

Πηγή:olympiacosbc.gr