Ντεμπούτο Παπ με 100άρα!!! Αρκαδικός – Ολυμπιακός 60-103

Με τον Ματ Λοτζέσκι να κάνει «πράγματα και θαύματα» στην Τρίπολη, ο Θρύλος διέλυσε με 103-60 τον Αρκαδικό και πέτυχε την 15η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

1397872

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν πανεύκολα σε μία ακόμα νίκη, λίγες ημέρες πριν τον «τελικό» με την Κίμκι για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Αμερικανός του Θρύλου ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους σε περίπου 13 λεπτά συμμετοχής και απέδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, παρά τον πρόσφατο τραυματισμό και την απουσία του από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού.

Ντεμπούτο με την «ερυθρόλευκη» φανέλα έκανε ο Κώστας Παπανικολάου ο οποίος είχε 7 πόντους, με τον νεαρό φόργουορντ, όμως, να δείχνει πως χρειάζεται ακόμα χρόνο για να βρει τα πατήματά του.

Ο Θρύλος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης υπέπεσε σε εύκολα λάθη, δίνοντας τη δυνατότητα στον Αρκαδικό να βρει εύκολους πόντους στην επίθεση. Από τα μέσα της πρώτης περιόδου, ωστόσο, άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στο παρκέ και «έπνιξε» με την άμυνά του τους γηπεδούχους, ενώ παράλληλα με αιχμή τους δόρατος τους Πρίντεζη, Σπανούλη και Μάντζαρη έστειλε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (8-16).

Το +8 έδωσε τη δυνατότητα στον Σφαιρόπουλο να ρίξει στο παρκέ και τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Θρύλος συνέχισε να έχει το πόδι του καρφωμένο στο γκάζι και το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 25-10!

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβαν δράση οι Όντομ και Λοτζέσκι, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό από την άμυνά του και να πυροβολεί… ασταμάτητα στην επίθεση με τους δύο Αμερικανούς για το 42-17. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έστειλαν τη διαφορά στους 28 (23-51).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στις αρχές του  β’ μέρος με τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να φτάνουν στο +30 (25-55). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, χάρη στις προσωπικές ενέργειες των Λι και Βαν Όστρουμ κατέβασαν τη διαφορά στους 25 (32-57). Η χαρά του Αρκαδικού, όμως, κράτησε ελάχιστα, αφού ο Θρύλος αφυπνίστηκε και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Στρόμπερι, δύο από τον Παπαπέτρου και άλλους έξι από τον Λοτζέσκι η διαφορά εκτινάχθηκε στους 36 (36-72).

Η τέταρτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον εντυπωσιακό Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος σφράγισε την επιστροφή του στους αγώνες του Θρύλου με μία καταπληκτική εμφάνιση. Ο Αμερικανός σκόραρε δύο σερί τρίποντα, δίνοντας προβάδισμα 39 πόντων (47-86) στον Ολυμπιακό. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τους «ερυθρόλευκους» να στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς με την Κίμκι την ερχόμενη Παρασκευή (7/2).

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 23-51, 39-75, 60-103

Αρκαδικός: Βαν Όστρουμ (12π.), Κοψαύτης (7π.), Στεφανίδης (4π.), Καλλινικίδης (3π.), Τζουγκαράκης (6π.), Λι (8π.), Καραμπολέγκος, Κωνσταντίνου, Μπράουν (2π.), Νοούτινεν (14π.), Λι (4π.), Σταματόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης (9π.), Στρόμπερι (11π.), Μιλουτίνοφ (2π.), Πρίντεζης (10π.), Μάντζαρης (9π.), Όντομ (12π.), Χάντερ (2π.), Παπαπέτρου (9π.), Τσαϊρέλης (7π.), Λοτζέσκι (23π.), Παπανικολάου (7π.), Αθηναίου (2π.).