H αντεπίθεση ξεκίνησε!!! Ολυμπιακός – Λαμποράλ Κούτσα 82-68

Το πρώτο βήμα για την αντεπίθεση του Ολυμπιακού έγινε απόψε (4/3) στο ΣΕΦ, εκεί όπου οι Πειραιώτες επικράτησαν της Λαμποράλ Κούτσα με 82-68, έφτασαν τις 11 σερί εντός έδρας νίκες στα ματς με τους Βάσκους και συνεχίζουν να ελπίζουν σε πρόκριση στα playoffs!

10422117_10156504782425456_6744833521890454010_n

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σκοπό να δώσει δικαιώματα στη Λαμποράλ Κούτσα! Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 82-68, έφτασαν τις 11 σερί εντός έδρας νίκες στα ματς με τους Βάσκους από το 2007 και πλέον έχουν μπροστά τους άλλους πέντε “τελικούς” στη μάχη για την πρόκριση στα playoffs!

Ήταν η τρίτη νίκη στα τέσσερα εφετινά ματς με τη Λαμποράλ Κούτσα για τον Ολυμπιακό που εκμεταλλεύτηκε το… εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν μετέτρεψε το 25-25 (13’15”) σε 44-27 (18’55”), κρατώντας το προβάδισμα ως το τέλος! Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +20 (61-41) για τους Πειραιώτες και είναι αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στον ΣΤ’ όμιλο του Top-16.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός στο ξεκίνημα του αγώνα και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό επιθετικά. Από την πλευρά της η Λαμποράλ ήταν πιο αποτελεσματική και με τον Άνταμ Χάνγκα να τελειώνει μ’ επιτυχία τις περισσότερες επιθέσεις, πήρε το προβάδισμα στο σκορ.

Έξι λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι», έσφιξαν την άμυνά τους υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους να βγούνε στην περιφέρεια και να σουτάρουν τρίποντα, τακτική που δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Στην επίθεση, κυκλοφορώντας με υπομονή την μπάλα, έβγαζαν τον Γιώργο Πρίντεζη σε θέση βολής. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού τελείωνε μ’ επιτυχία τις φάσεις κοντά στο καλάθι, δίνοντας προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (15-9), τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στον υπολειπόμενο χρόνο παίχτηκε ωραίο μπάσκετ. Η είσοδος του Γιάννη Μπουρούση στο παρκέ, έδωσε τις λύσεις στους Βάσκους μέσα από την ρακέτα, βοηθώντας τους να μειώσουν την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ. Από την πλευρά τους οι Πειραιώτες, συνέχισαν να παίρνουν σκορ από τον Πρίντεζη και να διατηρούνται σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Οι γκαρντ του Ολυμπιακού συνεργαζόταν καλά στα πικ εν ρολ με τους ψηλούς και παραβίαζαν το αντίπαλο καλάθι με τα περιφερειακά τους σουτ. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι σε κάθε επίθεση «σημάδευαν» τον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος τελείωνε τις φάσεις από κοντά και διατηρούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

10603228_10153904741140185_759586494098627844_n

Καταιγιστικός σε άμυνα κι επίθεση

6:44 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Λαμποράλ μ’ ένα σερί 5-0 έφερε το σκορ σε ισορροπία (25-25), αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ-άουτ. Με την επιστροφή τους στο παρκέ, οι παίκτες του Ολυμπιακού έβγαλαν τρομερή ενέργεια και πάθος στο παρκέ, οδηγώντας τους αντιπάλους τους σε συνεχόμενα λάθη, τα οποία μετέτρεπαν σε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αιφνιδιάστηκαν από αυτήν την ξαφνική αλλαγή ρυθμού, έχασαν την συγκέντρωσή τους και συνέχισαν να υποπίπτουν σε λάθη, μη μπορώντας να διασπάσουν την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, εκμεταλλευόμενοι σε απόλυτο βαθμό το μομέντουμ του αγώνα και σουτάροντας με το εντυπωσιακό 72% στα δίποντα, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στο +17 (44-27). Στον εναπομείναντα χρόνο, το μόνο που κατάφερε η Λαμποράλ ήταν να πάει στ’ αποδυτήρια με μειονέκτημα 14 πόντων (44-30).

Η Λαμποράλ Κούτσα προσπάθησε να αντιδράσει όταν ο Μπερτάνς έριξε τη διαφορά στους 12 (47-35, 23’16”) όμως ο Ολυμπιακός δεν ήταν διατεθειμένος να δώσει δικαιώματα στους Βάσκους! Ο Σπανούλης σκόραρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 56-38 (26’45”) ενώ ο Παπαπέτρου εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (61-41, 28’11”) για τον Ολυμπιακό που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική του άμυνα και διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ο Μπουρούσης (17π., 7/7) μείωσε σε 68-55 ενώ ο Μπερτάνς έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, κάνοντας το 71-63 με τρίποντο στα 3’40” για το τέλος. Παρ’ όλα αυτά ο Σπανούλης έκανε το 77-65 στα 1’34” για τον Ολυμπιακό που κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και “ανέβηκε” στο 4-5 στον ΣΤ’ όμιλο.

12814457_10153904741025185_3423950579867893242_n

Με την έναρξη της επανάληψης, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επιχείρησαν ν’ αυξήσουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά και να… τελειώσουν ουσιαστικά το παιχνίδι. η επιθυμία τους αυτή όμως τους οδηγούσε σε βιαστικές επιλογές, οι οποίες στην πλειοψηφία τους κατέληγαν σε λάθος. Στην άμυνα όμως, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν με την ίδια συνέπεια, κρατώντας χαμηλά σε παραγωγικότητα τους αντιπάλους τους.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Βασίλης Σπανούλης «ηρέμησε» το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού οργάνωσε σωστά τις επιθέσεις, έδωσε έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του, ενώ όταν του δόθηκε η ευκαιρία τελείωσε τις φάσεις, στέλνοντας την διαφορά στο +18 (38-56). Το τρίποντο του Μπλάζιτς σ’ εκείνο το σημείο διέκοψε το σερί των Πειραιωτών, όμως ο Παπανικολάου επανέφερε στο +18 την διαφορά με εύστοχο σουτ πίσω από τα 6,75.

Στον χρόνο που απέμενε, ο Ολυμπιακός με Χάκετ, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Όντομ και Μιλουτίνοφ στην πεντάδα του, «έπνιξε», επιθετικά, την Λαμποράλ, βρήκε τον χώρο και τον χρόνο να τρέξει στο παρκέ και να προηγηθεί ακόμη και με 20 πόντους (61-41).

12804778_1714404722128530_8944001233724239520_n

Στην τελευταία περίοδο, οι Βάσκοι έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας την διαφορά στους 13 (68-55) με τα καλάθια των Μπορούση και Τζέιμς. Ο Σφαιρόπουλος επανέφερε στο παρκέ Σπανούλη και Χάντερ σ’ εκείνο το σημείο, όμως οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν ν’ αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα.

3:11 πριν το τέλος του αγώνα, δύο εύστοχα τρίποντα από τον Ντέιβιντ Μπέρτανς έριξαν μετά από πολλή ώρα την διαφορά στους 8 (71-63). Ο Χάντερ επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο ευστοχώντας στο δίποντο, αλλά ο Άνταμς με ατομική ενέργεια, μείωσε εκ νέου στους 8 (73-65).

Στα 80 δευτερόλεπτα που απέμεναν μέχρι την ολοκλήρωση του ματς, οι γηπεδούχοι έβγαλαν τις άμυνες που χρειάστηκαν, Σπανούλης, Πρίντεζης και Χάντερ έδωσαν σκορ και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 63-47, 82-68

Ολυμπιακός - Λαμποράλ Κούτσα 82-68 - Gallery (Μέσα στο κείμενο)
Ολυμπιακός - Λαμποράλ Κούτσα 82-68 - Gallery (Μέσα στο κείμενο)  2

Διάβασε περισσότερα στο: Ολυμπιακός – Λαμποράλ Κούτσα 82-68 | Ειδήσεις | gazzetta.gr
Follow us: @gazzetta_gr on Twitter | gazzetta.gr on Facebook