Στην κορυφή του κόσμου ο Θρύλος!

6-10 olympiacos-pinheiros

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στο δεύτερο παιχνίδι την Πινέιρος (86-69) με  και ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου κατακτώντας το Διηπειρωτικό Κύπελλο.

Οι Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν με 4-0 στο ξεκίνημα, αλλά οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά.  Ο Ντάνστον κυριάρχησε για άλλη μια φορά στις δύο ρακέτες, ο Πρίντεζης έδωσε λύσεις στην επίθεση και έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 22-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός με επιμέρους 8-2 προηγήθηκε με 30-23, αλλά η Πινέιρος κατάφερε με σερί 7-0 να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (30-30). Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε αμέσως και έτσι κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 40-33.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη να στείλει για πρώτη φορά στο +10 τη διαφορά (47-37).  Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης κυριάρχησαν απόλυτα στην τρίτη περίοδο. Πρίντεζης και Περπέρογλου έκαναν σπουδαία δουλειά και έτσι η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (62-46) στο 28’ με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 64-50.

Οι «ερυθρόλευκοι» με το πόδι στο γκάζι και στο τελευταίο δεκάλεπτο έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 (71-50) έπειτα από δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο.  Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +23 (75-52) για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η Πινέιρος έκανε σε εκείνο το σημείο σερί 10-0 για να μειώσει σε 75-62 στο 36’, αλλά ο Ολυμπιακός γρήγορα έστειλε τη διαφορά στο +18 (80-62) με το παιχνίδι να τελειώνει και να βρίσκει τον Θρύλο στην κορυφή του κόσμου.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 33-40, 50-64, 69-86.

Πηγή:olympiacosbc.org