Στους τελικούς, οι Miami Heat

Το Miami κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο, διέλυσε την Indiana 99-76 και πήρε για 3η συνεχόμενη χρονιά την πρόκριση για τους τελικούς του ΝΒΑ με 4-3 νίκες.

Αισθάνεσαι ζωντανός όταν δοκιμάζεσαι, όταν πρέπει να αποκαλύψεις τον χαρακτήρα σου“. Καλύτερα δεν θα μπορούσε να… προλογίσει ο Erik Spoelstra την εμφάνιση της ομάδας του στον 7ο ανατολικό τελικό! Σε ένα ματς δίχως αύριο, το “πραγματικό” Miami απλά εμφανίστηκε στο γήπεδο. Για την ακρίβεια, κυριάρχησε στο γήπεδο, επέβαλλε το παιχνίδι του, νίκησε την Indiana σε κάθε τομέα του παιχνιδιού και στο τέλος πανηγύρισε και την εύκολη νίκη (99-76) που του έδωσε το “εισιτήριο” για τους τελικούς που ξεκινούν την Πέμπτη (6/6) και όπου περιμένει από την περασμένη εβδομάδα το San Antonio.

Ηταν πάλι… Big Three

Το Miami είχε επί 48 λεπτά απαράμιλλη ενέργεια, ασίγαστο πάθος. Και προ πάντων, ο LeBron James δεν χρειάστηκε να… θυμηθεί πάλι τις ημέρες του στο Cleveland. Ο… “Big one” έγινε πάλι “big three”. Ο Chris Bosh είχε 1/8 σουτ στο πρώτο δωδεκάλεπτο αλλά ήταν πιο αποτελεσματικός από ποτέ στην άμυνα, κυνήγησε τα ριμπάουντ και στη δεύτερη περίοδο πέτυχε 5 σερί πόντους και ήταν ο υπεύθυνος του ξεσπάσματος που ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (39-29 στο 18′). Ο Dwyane Wade (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ) πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, “έβγαλε” άφθονη ενέργεια στις δύο πλευρές του γηπέδου και έβαλε πάνω από 20 πόντους για πρώτη φορά από τις 23 Απριλίου! Ο LeBron James, δε, ήταν απλά… ο εαυτός του.

Ο James (32 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν πάλι ο καταλύτης, ο play maker, ο άνθρωπος που έπαιρνε τις αποφάσεις και έθετε τον τόνο στο ματς, το οποίο έλεγξε απόλυτα η Heat, μαζί με το ρυθμό, τα ριμπάουντ (43 συνολικά, 15 επιθετικά). Εβαλε τη μπάλα στη ρακέτα των Pacers, επιτέθηκε κατά μέτωπο στους Hibbert, West αντί να ψάχνει παρακαμπτήριες οδούς. Κέρδισε με το… τσουβάλι τα φάουλ (33/38 βολές) και είχε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, έστω κι αν χρειάστηκε 13 λεπτά για να δώσει την πρώτη ασίστ στο παιχνίδι. Κάποια στιγμή όμως θα έμπαιναν και τα σουτ. Και αυτό συνέβη όταν μπήκε ο Ray Allen στο γήπεδο.

Ο καθοριστικός Ray Allen

Ο 38χρονος σούτινγκ γκαρντ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από κάθε άλλον: να σουτάρει. Ο Allen έβαλε 10 πόντους με 3 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο και βοήθησε τη Heat να δημιουργήσει διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε στο +15 στο ημίχρονο (52-37). Ο… εφιάλτης, πάντως, μόλις είχε αρχίσει για την Indiana. Το Miami διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, τον ίδιο παλμό, την ίδια ενέργεια μέχρι τέλους. Δεν χαλάρωσε ποτέ. Ετσι, η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου και άγγιξε τη μέγιστη τιμή της στο 43′ (91-63).

Αργά αλλά σταθερά, λοιπόν, η βραδιά έγινε (απροσδόκητα) εύκολη για τους γηπεδούχους και η αφετηρία όλων ήταν η ασφυκτική άμυνα. Το Miami ήταν πιο “επιθετικό” από ποτέ ξανά στην άμυνα, πίεσε στη μπάλα, έκανε αποτελεσματικές παγίδες στους Hibbert, West και είχε σχεδόν τέλειες περιστροφές στην άμυνα. Αποτέλεσμα όλων αυτών; Μία Indiana εμφανώς έξω από τα… νερά της, ακόμα και στο πρώτο δωδεκάλεπτο, το οποίο “έβγαλε” προηγούμενη με 21-19.

Την “έπνιξαν” τα λάθη

Η ομάδα του Frank Vogel τα έδωσε όλα, για πρώτη φορά στη σειρά όμως έμοιαζε ανήμπορη να νικήσει το Miami. Απλά δεν μπορούσε να ισοσταθμήσει την ενέργεια των γηπεδούχων, δεν μπορούσε να πάρει επιθετικά ριμπάουντ, δεν μπορούσε να βρει ελεύθερα σουτ στην επίθεση, με την άμυνα του Miami να σφίγγει σαν θηλιά γύρω της. Στα πρώτα 24 λεπτά οι Pacers είχαν περισσότερα λάθη (15) από εύστοχα σουτ (13), ο Hibbert λιγότερα σουτ (2) από φάουλ (3) και μέσα σε όλα τα κακά, στο δρόμο… χάθηκε και ο Paul George, που μπήκε σαν ταύρος στην American Airlines Arena αλλά στη δεύτερη περίοδο χάθηκε υπό τη σκιά του LeBron James.

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς ο George είχε μόνο 7 πόντους (κανέναν στο δεύτερο ημίχρονο), αποβλήθηκε με 6 φάουλ και έχασε κατά κράτος τη μονομαχία με τον James. Οπως (κατά κράτος) έχασε και όλη η Indiana, σε μία βραδιά που σου έδινε την εντύπωση, πως ό,τι κι αν έκανε, δεν θα μπορούσε να επιβιώσει. Το Miami είχε ρυθμό, ήταν αποφασισμένο, έπαιζε στο γήπεδό του. Απλά δεν είχε τύχη…

“Θέλουμε το χρυσό (τρόπαιο)”

Δεν είχε σημασία τι έγινε στα πρώτα έξι παιχνίδια. Στο 7ο παιχνίδι πρέπει να δίνεις τα πάντα, αυτό είναι που έχει σημασία, ήμασταν συγκεντρωμένοι” δήλωσε στην κάμερα του ΤΝΤ αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα ο Dwyane Wade. “Παίζουμε για κάτι μεγαλύτερο από το ασημένιο τρόπαιο που πήραμε απόψε, θέλουμε το χρυσό” σχολίασε, από τη μεριά του, ο LeBron James, συμπληρώνοντας: “είμαι χαρούμενος που παίζω αυτό το παιχνίδι στο υψηλότερο επίπεδο, ωστόσο δεν βάζω στον εαυτό μου περισσότερη πίεση, ξέρω ότι είναι απλά ένα παιχνίδι“.

Μας έδωσαν ένα μάθημα. Εχουν βρεθεί ξανά εκεί, είναι οι πρωταθλητές. Κάναμε 15 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, που είναι πολλά για ολόκληρο ματς, πόσο μάλλον για ένα ημίχρονο” τόνισε ο Frank Vogel. “Κάναμε πάρα πολλά λάθη, το είπαμε και πριν από το ματς ότι είναι το κλειδί για αυτό το ματς” είπε ο David West, ενώ ο Paul Georgeδήλωσε “υπερήφανος” για την ομάδα του.

Πηγή: NBA Greece