Στα ημιτελικά η Εθνική Παίδων

greece_paides

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί “δάφνες” ποιότητας η Εθνική ομάδα των Παίδων κατάφερε να πάρει τη νίκη με 42-38 επί των Γάλλων και κατά συνέπεια να προκριθεί στα ημιτελικά του Ευρωπαικού Πρωταθλήματος της Ουκρανίας, περιμένοντας τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Σερβία-Γερμανία.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Ελληνική ομάδα καθώς εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Γάλλων με αποτέλεσμα την πολύ μεγάλη αστοχία στα σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Η ανάπαυλα βρήκε την Εθνική μας πίσω στο σκορ με 13-20 έχοντας πολύ κακό ποσοστό, 6/31 σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο η αστοχία συνεχίστηκε, όμως η δική μας σκληρή άμυνα έβγαλε τους Γάλλους από την ηρεμία της απόστασης “ασφαλείας” στο σκορ που είχαν. Η “γαλανόλευκη” μείωσε σε 27-30 στην τρίτη περίοδο. Ολα κρίθηκαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που υπήρχαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, με την Εθνική μας ομάδα να δείχνει ψυχραιμότερη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα και να παίρνει την πολυπόθητη πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Παίδων με σκορ 42-38.

Τα δεκάλεπτα: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38

Ελλάδα(Μανουσέλης): Χαραλαμπόπουλος 14 (6 ριμπ.), Παπαγιάννης 8 (13 ριμπ.), Κόνιαρης 8, Σκουλίδας 4 (8 ριμπ.), Μιχαλούτσος 4, Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Φραγκιαδάκης, Καμαρας, Ντουζίδης.

Πηγή:superbasket.gr