Ελλάδα – Σλοβενία 65-73

ellada_sxolio_140913

Η εθνική ξύπνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Σλοβενία, μετέτρεψε το -26 (36-62 στο 26′) σε -6 (62-68) 1:30” πριν το τέλος, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά, γνωρίζοντας την ήττα από τους Σλοβένους με 73-65. Νίκη επί της Κροατίας και ήττα της Ισπανίας από την Ιταλία για να προκριθούν οι διεθνείς.

Πλέον οι διεθνείς μας θέλουν νίκη την Δευτέρα (16/09) απέναντι στην Κροατία και παράλληλα νίκη της Ιταλίας επί της Ισπανίας για να τσεκάρουν το “εισιτήριο” τους για τους “8” της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι για 30 λεπτά βρισκόντουσαν ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού, όμως στην τέταρτη περίοδο, παίζοντας με καρδιά, δύναμη και σφίγγοντας την άμυνα τους κατάφεραν να μετατρέψουν το -26 (36-62) του 26ου λεπτού σε -6 (62-68) 1:30” πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά, η Σλοβενία, έχοντας στη σύνθεση της έναν εξαιρετικό Γκόραν Ντράγκιτς πήρε το θετικό αποτέλεσμα και πλέον βάζει… πλώρη για την πρωτιά του ομίλου που θα τη φέρει αντιμέτωπη στα προημιτελικά με έναν εκ των Ουκρανία, Λετονία.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-43, 46-62, 65-73.

Ελλάδα (Τρινκέρι – 31/38β., 11/35διπ., 4/18τρ., 39ριμπ., 6ασ., 11λ., 4κλ., 6κ.): Σλούκας 6, Μπουρούσης 6, Ζήσης 13(1), Σπανούλης 21(2), Περπέρογλου 1, Φώτσης 5, Παπανικολάου 3, Καββαδάς, Καϊμακόγλου 3, Μπράμος 5, Πρίντεζης 2.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς – 21/29β., 14/43διπ., 8/22τρ., 47ριμπ., 11ασ., 11λ., 8κλ., 4κ.): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 10(1), Μπάλαζιτς, Γιοκσίμοβιτς 5(1), Μούριτς 7(1), Νάχμπαρ 5(1), Γκ. Ντράγκιτς 28(3), Ζ. Ντράγκιτς 11(1), Λόρμπεκ 2, Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς 3.

Πηγή:sport24.gr