Στο Final 4 o Θρύλος

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-1 σετ την Κηφισιά και θα δώσει το παρών στο Φάιναλ Φορ του Λιγκ Καπ.

1158595

Στο Φάιναλ Φορ του Λιγκ Καπ (9-10/1) προκρίθηκε ο Ολυμπιακός κερδίζοντας με 3-1 σετ και την Κηφισιά στο 2ο παιχνίδι του στην Α’ φάση της διοργάνωσης που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη. Η ομάδα μας πήρε την 1η θέση στον Δ’ όμιλο με 4 βαθμούς ενώ την ακολούθησε ο Φοίνικας Σύρου με 2 και η Κηφισιά με 1. Στο Φάιναλ Φορ εκτός από τον Ολυμπιακό προκρίθηκε ο Άρης, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και ο Παμβοχαϊκός. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλά στο πρώτο σετ επικρατώντας με 25-17 αλλά στο δεύτερο πίεσε πολύ η Κηφισιά και με κορυφαίο τον Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 αλλά η Κηφισιά «ροκάνισε» τη διαφορά και έφτασε στο 9-10 και στο 12-14.
Ο Τακουρίδης ισοφάρισε σε 14-14 και ο Κοκκινάκης οδήγησε την ομάδα στο 16-15. Το σετ πήγε πόντο πόντο αλλά η Κηφισιά ήταν πιο τυχερή και κέρδισε. Το τρίτο σετ ήταν αυτό που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης και έστω και δύσκολα έφτασε στον στόχο του. Καμία από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ αλλά ο Ολυμπιακός έχοντας «ανεβασμένους» τους Γιούρισιτς, Κοκκινάκη επικράτησε με 27-25 με μπλοκ του Γιούρισιτς.
Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς άγχος και με πολλές αλλαγές (στον πάγκο Ντιάσκοφ, Γιούρισιτς, Κλαρκ) αλλά κατάφερε να επικρατήσει και να πάρει τον αγώνα. Στο 5-6 του 4ου ο Προύσαλης δέχτηκε κόκκινη από την Μουλά για διαμαρτυρία (5-7) και το +2 διατηρήθηκε έως το 19-21 για την Κηφισιά. Ο Τζελάτι έδωσε προβάδισμα (22-21) στον Ολυμπιακό ο οποίος «καθάρισε» το σετ και το ματς με τον Τακουρίδη.