Για την κούπα η Κ15 κόντρα στον ΠΑΟΚ στις 15:00!!!

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο πρωτάθλημα υποδομής Κ15 της Super League καθώς απέκλεισαν στα ημιτελικά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ αντίστοιχα.

Και οι δύο ημιτελικοί πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή (20/03) στο γήπεδο του Παναιτωλικού. Εκεί θα διεξαχθεί και ο τελικός το μεσημέρι της προσεχούς Τετάρτης (23/03, 15:00).

Στο πρώτο χρονικά ημιτελικό είχαμε μονομαχία “δικεφάλων”, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 3-0 της ΑΕΚ. Στο 53ο λεπτό ο Ελευθεριάδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Θανάσης Πάνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 74′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντούνγκα από δεξιά έγινε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ με αυτογκόλ του Βαγγέλη Κοσιάβελου. Την νίκη και την πρόκριση του ΠΑΟΚ στον τελικό “κλείδωσε” ο Παύλος Τσιότας στο 74ο λεπτό με σουτ (3-0).

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Ορφανός): Μπελερής, Τσιότας (78′ Μπάγιος) Βυρσωκινός, Κοσίδης, Μύθου, Ελευθεριάδης, Τσίτσιλας (78′ Βασίλι) Πάνος, Θεοφίλου (60′ Σιδηρόπουλος) Τσιφούτης (48′ Τουρσουνίδης) Ντούνγκα (78′ Καρακώστας).

ΑΕΚ (Θοδωρής Τριποτσέρης): Παπαβασιλείου (11′ Καπλανίδης) Πασακυριάκος, Ψυρόπουλος, Κοσιάβελος, Μαρκόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Ντάνι, Ψυχογιός (77′ Αβράσογλου) Κλάψας (77′ Λάμπρου) Κολοκοτρώνης (41′ Πεχλιβανίδης) Σαχινίδης (54′ Τζουραμάνης).

Στο ντέρμπι των “αιωνίων” η ομάδα του Τάσου Πάντου σκόραρε με τους Πλη και Τζώρτζη στην αρχή και στο φινάλε και πλέον απέναντι στον ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν ιδανικά στον αγώνα, αφού μόλις στο 6ο λεπτό ο Κωστούλας έκλεψε τη μπάλα, ο Δαρβίρας έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Πλης με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).

Και το φινάλε του αγώνα ανήκε στους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι με πρωταγωνιστή τον Πλη έφτασαν στο 2-0. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού κέρδισε κόρνερ μετά από διπλή προσπάθεια, ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε τη μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Τζώρτζη ο οποίος υπέγραψε την πρόκριση στον τελικό διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός (Πάντος): Γεωργακόπουλος, Φράγκος, Σουλανιάκου, Καρκατσάλης, Σκουρόπουλος, Φίλης (69′ Τζώρτζης), Καρακώστας (80′ Ρουμελιώτης), Ζουριδάκης (80′ Οσάφι), Δαρβίρας (60′ Μιχαηλίδης), Πλης, Κωστούλας.

Παναθηναϊκός: Ζώγας, Μακρυπίδης, Μπουλμπασάς, Καλοσκάμης, Λατιφάι (56′ Χαντζάρας), Ζέκα, Γεωργόπουλος, Μαρκεζίνης (80+3′ Θάνος), Τσίγκας (56′ Μπόκος), Σώκος, Τρίκατζης (56′ Αναστασάκης).

Κ15: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός το ζευγάρι του τελικού