Ολυμπιακός – Άρης 3-0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Άρη με 3-0 σετ στο Ρέντη και πέτυχε τη 13η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Volley League ΟΠΑΠ!

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÁÑÇÓ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον Αντρέι Ντιάτσκοφ που ένιωσε μία ενόχληση στον ώμο και ο Καζάζης προτίμησε να τον αφήσει εκτός ενόψει και των δύο αγώνων για το Τσάμπιονς Λιγκ το επόμενο δεκαήμερο, νίκησε και τον Άρη με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη συνεχίζοντας έτσι να έχει το απόλυτο στις νίκες έως τώρα στη Volley League.

Σε έναν αγώνα που έδωσε το δικαίωμα στον Δημήτρη Καζάζη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του, αλλά και να δοκιμάσει σχήματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας με τους δύο αγώνες για το Τσαμπιονς Λιγκ, αλλά και το Φάιναλ Φορ του Λιγκ Καπ.

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν πολύ σοβαροί στο πρώτο σετ, με πολύ όρεξη στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, αλλά και το μπλοκ, και δεν άφησαν και πολλές ελπίδες στον Άρη, ο οποίος είχε υπηρεσιακό προπονητή τον Χαριτωνίδη, για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από τους 17 πόντους που πήρε συνολικά. Οι Γιούρισιτς και Τακουρίδης με επιθέσεις σε πρώτο χρόνο, αλλά και σημαντικά μπλοκ και τους Χριστοφιδέλη, Κοκκινάκη και Κλάρκ να ακολουθούν ήταν οι καλύτεροι του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ οι αθλητές του Ολυμπιακού ανέβασαν το ποσοστό τους στην επίθεση και σε συνδυασμό με την ήδη καλή τους απόδοση να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το σκορ 25-16. Πρώτο βιολί στην επίθεση ήταν ο Αμερικανός διαγώνιος Κλαρκ, που κέρδισε 6 πόντους. Ο Γιούρισιτς με 4/4 επιθέσεις και ένα μπλοκ κέρδισε 5 πόντους και ο Κοκκινάκης πυροβολούσε με πάιπ από την πίσω ζώνη με 3/3 προσπάθειες και 4 πόντους συνολικά.

Στο τρίτο σετ ο προπονητής των πρωταθλητών έκανε αρκετές αλλαγές. Ο Μαρούλης πέρασε στην θέση του Προύσαλη, ο Σωτηρίου αντί για τον Χριστοφιδέλη και ο Τζελάτι αντί του Κλαρκ, ενώ και στα λίμπερο ο Βολουδάκης έμπαινε για τις άμυνες, ενώ ο Στεφάνου έπαιζε στην υποδοχή. Ενώ μέχρι το 17-13 φαινόταν ότι ο Ολυμπιακός δεν θα είχε ιδιαίτερο πρόβλημα για να τελειώσει εύκολα τον αγώνα, ο Άρης ανέκαμψε εκμεταλλευόμενος την χαλάρωση των ερυθρόλευκων και πέρασε μπροστά 20-22. Ο Καζάζης πήρε τάιμ άουτ και πέρασε στον αγώνα και πάλι τον Χριστοφιδέλη στην θέση του Σωτηρίου που δεν τα πήγε καλά στην υποδοχή. Με δύο πόντους των Τζελάτι και Χριστοφιδέλη οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν σε 22-22. Στη συνέχεια ο Γιάννης Τακουρίδης μπλοκάρει σε δύο συνεχόμενες φάσεις τον Νικηφορίδη κάνοντας το σκορ 24-22 και ο Κοκκινάκης με άσσο τελειώνει το τρίτο σετ και τον αγώνα!

*Πριν από τον αγώνα βραβεύτηκε ο Αντρέι Ντιάτσκοφ ως MVP της 9ης αγωνιστικής. Την απονομή έκανε ο χορηγός του τμήματος Χρηστος Φλάμπουρας.

*Ο Άρης είχε υπηρεσιακό προπονητή τον αρχηγό και πασαδόρο Γιάννη Χαριτωνίδη και βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Στέλιος Πιπέργιας.

Διαιτητές: Λεμονιά Μουλά, Κυριακοπούλου.

Τα σετ: 3-0 (25-17 σε 23′, 25-16 σε 23′, 25-22 σε 29′).