«Ερυθρόλευκος» θρίαμβος! 3-0 την ΑΕΚ οι κοριτσάρες!!!

Με άνεση επικράτησε ο Ολυμπιακός τη ΑΕΚ με 3-0 σετ στου Ρέντη στο εξ αναβολής ντέρμπι της Α1 βόλεϊ γυναικών και βρέθηκε στο -3 στη δεύτερη θέση από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

volley

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-0 σετ την ΑΕΚ στο «Μελίνα Μερκούρη», στο εξ αναβολής μεγάλο ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών και μείωσε στο -3 στη δεύτερη θέση από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Αντίθετα, η «Ένωση» παρέμεινε στο -9 από την κορυφή και ουσιαστικά έχασε τις όποιες ελπίδες της για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν άνετα τα δυο πρώτα σετ, όμως χρειάστηκε να φτάσουν στο 27-25 στο τρίτο σετ, ώστε να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς.

Στην αποστολή του Ολυμπιακού βρέθηκε για πρώτη φορά η Μανωλίνα Κωνσταντίνου μετά τον τραυματισμό της, ενώ για την “Ενωση” δεν αγωνίστηκαν, λόγω των ενοχλήσεων που αισθάνονταν στο γόνατο, η Λαγουδάκη και η Νικούλη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η ΑΕΚ έπαιρνε εύκολα την αλλαγή και είχε το προβάδισμα μέχρι το 5-7, το οποίο έγινε 8-7 και 12-8 για τον Ολυμπιακό. Έτσι, οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν τον έλεγχο, εκμεταλλευόμενες και τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» στην υποδοχή και έφτασαν στο 25-20.

Το δεύτερο σετ ήταν διαδικαστικό, καθώς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-0 και 8-2 και έφτασε στο 25-11.

Η ΑΕΚ επανήλθε στο τρίτο σετ. Παρόλο που ο Ολυμπιακός «ανέτρεψε» γρήγορα το εις βάρος του 0-3 και προσπέρασε με 14-11, το μπλοκ της Τοντάι στη Βέσοβιτς έφερε την αντεπίθεση της ΑΕΚ. Οι αθλήτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 20-23 που έγινε 22-23 με κόντρα επίθεση της Κωνσταντινίδου.

Ένα μπλοκ της Τοντάι στην Μπραμπόροβα έδωσε στην ΑΕΚ το πρώτο σετ μπολ, όμως η Κατσαντώνη έχασε την κόντρα και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 με τη Βέσοβιτς και έφτασε σε ματς μπολ με άουτ της Κατσαντώνη. Η τελευταία ισοφάρισε, όμως το χαμένο σερβίς της Ρίζου και το μπλοκ της Γιώτα χάρισαν τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Γιάννης Νικολάκης: «Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και τη νίκη. Θέλαμε να μπούμε θετικά στο 2015. Η ομάδα έπαιξε καλά, παρά τα “σκαμπανεβάσματα”. Η ΑΕΚ χωρίς ξένες, είναι μαχητική ομάδα. Η ΑΕΚ μαζί με τον ΑΟ Θήρας θα “κυνηγήσουν” την είσοδο στην τετράδα, ο Πανναξιακός την τρίτη θέση και, μαζί με τον Παναθηναϊκό, θα γίνει μάχη για τον τίτλο».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Αναλογικά με τις απουσίες που είχαμε, προσπαθήσαμε να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο ανταγωνιστικοί και πιστεύω ότι αξίζαμε κάτι καλύτερο, ειδικά στο τρίτο σετ. Από την αρχή της χρονιάς, αυτή η ομάδα, όσα προβλήματα κι αν έχει, μπαίνει μέσα στο γήπεδο και παλεύει όλα τα ματς κι αυτό είναι το μεγάλο κέρδος της φετινής ΑΕΚ. Τώρα, πρέπει να δούμε σε τι κατάσταση είναι τα κορίτσια που αντιμετωπίζουν τραυματισμούς ή ιώσεις και να ετοιμαστούμε για το μεγάλο ματς στη Σαντορίνη».

Τα σετ: 25-20, 25-11, 27-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 7 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μπραμπόροβα 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Ιβάνοβα 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 50% άριστες), Γιακουμή 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 11 (11/29 επ.), Αργυροπούλου 10 (6/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Κακουράτου –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Φάκη, Ρίζου