Ολυμπιακός-Λαμία 3-0

volley1

Άνετη νίκη με 3-0 πήρε ο Ολυμπιακός επικρατώντας της Λαμίας στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τις δύο τελευταίες ήττες στο Λιγκ Καπ με τη νίκη κόντρα στη Λαμία, που πίεσε αρκετά μόνο στο 2ο σετ.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν το ρυθμό του Ολυμπιακού μέχρι το 11-11, όμως οι «ερυθρόλευκοι» με τους Χριστοφιδέλη και Κοκκινάκη να πρωταγωνιστούν στις επιθέσεις της ομάδας, διατήρησαν τη διαφορά μέχρι τέλους και έκαναν το 1-0 σετ.

Πιο σκληρή παρουσιάστηκε η Λαμία στο 2ο σετ που κόντραρε στα ίσα τους «κόκκινους» και πήρε το προβάδισμα στο 20-21, όμως Καλντέιρα και Σμαραγδής ανέτρεψαν το σκορ και έκαναν το 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως ενώ το σκορ ήταν 18-18, οι φιλοξενούμενοι αντικατέστησαν αναγκαστικά τον Χρήστο Κιόση, λόγω τραυματισμού.

Το 3ο σετ ήταν… περίπατος για τους «κόκκινους», που πήραν το προβάδισμα με 15-10, ενώ με ένα σερί πέντε πόντων έκαναν το 20-10, το οποίο έθεσε τις βάσεις για το τελικό 3-0.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 25-14

Πηγή:sport-fm.gr