Οι κούπες είναι αμέτρητες … ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ! ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

Πρωταθλήτρια για την σεζόν 2012-13 στο Βόλεϊ γυναικών στέφθηκε η ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 1-3 σετ μέσα στην έδρα της ΑΕΚ και έφτασε στην πολυπόθητη τρίτη νίκη στην σειρά των τελικών της Α1.

Τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου ήταν ανώτερα στους αγώνες με την «Ένωση» και δίκαια πανηγύρισαν το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία του τμήματος Βόλεϊ γυναικών του συλλόγου.

Κορυφαία παίκτρια για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, η αρχηγός, Δήμητρα Γιακουμή, η οποία σημείωσε 21 πόντους στον τελικό.

Ο αγώνας…

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά γρήγορα πήρε τα ηνία του αγώνα κάνοντας ένα σερί 7-0 με την Χριστοδούλου να έχει στο ενεργητικό της τρεις άσους. Οι «ερυθρόλευκες» ανώτερες σ’ όλους τους τομείς έφτασαν την διαφορά στο πρώτο σετ ακόμα και στο +8. Έτσι, δίχως ιδιαίτερη αντίσταση το κατέκτησαν με 21-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τις Πειραιώτισσες να έχουν το προβάδισμα. Ωστόσο, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και με σύμμαχο την υποδοχή και τα σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα, επικρατώντας με 25-20.

Λίγο πριν την έναρξη του τρίτου σετ, ο διαιτητής Γιώργος Καραμπέτσος με αφορμή την παρουσία φιλάθλων της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, ζήτησε την εκκένωση του γηπέδου. Ωστόσο, η Αστυνομία με την συμβολή των ανθρώπων της διοίκησης των γηπεδούχων, απομάκρυναν τα άτομα από εκείνον τον συγκεκριμένο χώρο και έτσι η αναμέτρηση συνεχίστηκε κανονικά.

Με την επανέναρξη του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο στην αρχή του σετ, ωστόσο, ο Ολυμπιακός κατάφερε και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (10-15), αλλά η ΑΕΚ με τις Τζανακάκη, Μέντεζ και Παπαφωτίου κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 20-20. Στο τέλος του σετ, όμως, μίλησαν η εμπειρία και οι ικανότητες των Γιακουμή και Τένεβα και έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 1-2 στα σετ.

Στο τελευταίο σετ, τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου έχοντας την ψυχολογία στα ύψη κατάφεραν να φτάσουν στο 11-17. Στην συνέχεια, η ΑΕΚ έκανε προσπάθεια να μπει και πάλι στο ματς, αλλά το καλύτερο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 20-22. Έτσι, ο Ολυμπιακός με την Γιακουμή να σκοράρει κατά βούληση έφτασε στο πολυπόθητο 20-25 και πανηγύρισε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 24-26, 20-25

Διαβάστε Περισσότερα : Woop.gr