ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-4

Με απόλυτο σόουμαν τον Μάρκους Μπεργκ που πέτυχε χατ-τρικ (!), ο Παναθηναϊκός έκανε “φύλλο και φτερό” τον ΠΑΟΚ και με σκορ 4-1 πανηγύρισε πανάξια το 18ο Κύπελλο στην ιστορία του.

193150

H ταυτότητα του τελικού

Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

Καιρός: Βροχόπτωση

Διαιτητής: Τάσος Κάκος (Κερκύρας)

Βοηθοί: Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας), Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας)

4ος διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας (77′ Κουλούρης), Βίτορ, Ινσαουράλδε, Τζαβέλλας, Λάζαρ (56′ Βούκιτς), Κίτσιου, Κάτσε, Λούκας (56′ Λίνο), Στοχ, Σαλπιγγίδης

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Νάνο, Σίλντενφελντ , Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα, Αμπέντ (75′ Λαγός), Καρέλης, Μπεργκ

Γκολ: Βούκιτς (70′ (πεν.)) / Μπεργκ (15′, 50′, 88′), Καρέλης (54′)

Κίτρινες κάρτες: Κουτρουμπής (19′), Καρέλης (55′), Ζέκα (60′), Μπεργκ (89΄) / Κάτσε (18′)

Ο τελικός ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις όσον αφορά στο θέαμα καθώς με τη συμπλήρωση 56 δευτερολέπτων είχαμε την πρώτη καθαρή ευκαιρία, από πλευράς Παναθηναϊκού.

Ο Μέντες έκλεψε δυναμικά στο χώρο του κέντρου και προώθησε άμεσα τη μπάλα για τον Μπεργκ, ο Σουηδός τροφοδότησε έξυπνα τον Ζέκα που “έκοψε” στην περιοχή από τα δεξιά, με το σουτ του να υποχρεώνει τον Γλύκο να πέσει στην κλειστή γωνία και του να διώξει σε κόρνερ.

Τα επόμενα λεπτά βρήκαν τους παίκτες του Γεωργιάδη να δυσκολεύονται στην κυκλοφορία της μπάλας σε αντίθεση με εκείνους του Αναστασίου που έδειχναν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο, να “γεμίζουν” καλύτερα τους χώρους και να φτάνουν με μεγαλύτερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ.

Κάπως έτσι ο Καρέλης βρέθηκε σε θέση βολής στο 7′ (μετά από νέο κλέψιμο από τον Μέντες) με το σουτ του να κόβεται, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε επικίνδυνο σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αλλά αμέσως προηγουμένως είχε υποδειχτεί σωστά για κοντρόλ με το χέρι.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 10ο λεπτό για να αισθανθεί κάποιον κίνδυνο η άμυνα του Παναθηναϊκού χάρη στη διεισδυδικότητα και την εξαιρετική τεχνική του Στοχ ωστόσο τα προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ παρέμεναν άλυτα και τελικά αυτό το… πλήρωσαν αναπόφευκτα στο 15ο λεπτό μέσα από στημένη φάση.

Εκτέλεση κόρνερ από Νάνο, κεφαλιά του Μπεργκ στην πλάτη του Ινσαουράλδε, με τον πρώτο σκόρερ του “τριφυλλιού” στο πρωτάθλημα να παίρνει το… ριμπάουντ και με ξερό δεξί σουτ να ανοίγει το σκορ (1-0)!

Το γκολ αυτό δεν άλλαξε καθόλου τα (μέχρι τότε) δεδομένα, με τον “Δικέφαλο” να προσπαθεί να γίνει απειλητικός μόνο με τις επελάσεις και τις… εξάρσεις του Στοχ και τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να απειλεί (πιο) ορθολογικά τον αντίπαλο του, μέσα από πρέσινγκ, ενέργεια και πολλές (σωστές) μεταβιβάσεις.

Η πρώτη ευκαιρία για τους “ασπρόμαυρους” στο παιχνίδι ήταν ουσιαστικά και η πιο εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος για κάποια από τις ομάδες: ο (μακράν κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ στο χορτάρι) Στοχ έβγαλε στο 37′ σέντρα-ξυράφι στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Σαλπιγγίδης έπιασε δυνατή κεφαλιά, η οποία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Το 2-0 για τους “πράσινους” ξεκίνησε όπως και το πρώτο, από εκτέλεση κόρνερ του Νάνο. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Κουτρουμπής έβγαλε στον Μπεργκ στα δεξιά και εκείνος με αριστουργηματικό δεξί πλασέ στην “κλειστή γωνία” του Γλύκου – την ώρα που ΟΛΟΙ στο γήπεδο, παίκτες και θεατές περίμεναν να κάνει γύρισμα- πανηγύρισε ένα εκπληκτικό γκολ, δείγμα της τρομερής εκτελεστικής του δεινότητας.

Στο 52′ η άμυνα του ΠΑΟΚ (που βρισκόταν σε τρικυμία) άφησε αμαρκάριστο τον Πράνιτς στο ύψος του πέναλτι, με το μονοκόμματο πλασέ του να περνάει σύριζα άουτ (εξαιρετική μπαλιά του Καρέλη από τα αριστερά), όμως δύο λεπτά αργότερα ο Καρέλης δεν ήταν τόσο “ευγενικός” όσο ο Κροάτης.

Μετά από εκτέλεση του Νάνο από τα αριστερά, ο Έλληνας φορ κέρδισε κατά κράτος τους αμυντικούς του “Δικεφάλου” και με άπιαστη κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Ο Αμπέντ πάτησε άγαρμπα το πόδι του Λίνο και ο Κάκος σφύριξε σωστά την εσχάτη των ποινών, με τον Βούκιτς να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι για το τελευταίο 20λεπτο.

Μάρκους Μπεργκ: ο Σουηδός πήρε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και αφού… χόρεψε τον Ινσαουράλδε έκανε το 4-1 στο 88ο λεπτό με πανέμορφο σουτ.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει το εμφατικό 4-1 και να γιορτάζει με κάθε μεγαλοπρέπεια το 18ο Κύπελλο στην ιστορία του!