Οστράβα – Ολυμπιακός 1-3

yordanov

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε νικηφόρα στο Champions League, αφού πέρασε με 3-1 από την έδρα της Οστράβα. Οι αλλαγές του Καζάζη (Μαρούλης, Παπαδόπουλος, Κοκκινάκης) ήταν αυτές που γύρισαν το ματς, ενώ το τέταρτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης ήταν προσωπική υπόθεση του Γιορντάνοφ, που πήρε και τελείωσε τις κρίσιμες επιθέσεις.

Στο πρώτο σετ, οι Τσέχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και στο μπλοκ, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και τα 9 λάθη των ερυθρολεύκων, με συνέπεια να φτάσουν στο 25-22.

Με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ, αφού με 6 μπλοκ έναντι κανενός, κυριάρχησε πάνω από το φιλέ, κυρίως χάρη στην είσοδο του Τζορτζ Παπαδόπουλου μετά τα μισά του σετ.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-22, αλλά με ένα σερί 5-0, διαμόρφωσαν το 25-22, με τον Κοκκινάκη στο σέρβις.Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο σετ, με το μπλοκ να δουλεύει και πάλι για τον Ολυμπιακό, που έφτασε και πάλι στο 25-22.

Με 25-20 ολοκληρώθηκε το 4ο και τελευταίο σετ, με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να πιάνει δουλειά μετά το 17-17 και με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις να το μετατρέπει σε 20-17, κάνοντας πιο εύκολο το έργο της ομάδας του.

Επόμενος αντίπαλος για τους ερυθρόλευκους θα είναι την επόμενη Τετάρτη (30/10, 18:00) η ρωσική Μπελογκόριε στο κλειστό του Ρέντη.

Τα σετ: 25-22, 22-25, 22-25, 20-25.

ΟΣΤΡΑΒΑ (Σμέικαλ): Ρέχακ 15, Τσεχμάνεκ 17, Χάνικ 3, Ζαχόρσκι 11, Μάουλερ 17, Σιρόκι 3, Καστέλο (λ -72%) / Ντβόρακ, Φορτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8, Γιούρισιτς 4, Καλντέιρα 5, Γιορντάνοφ 25, Σμαραγδής 9, Κουρνέτας 1, Στεφάνου (λ – 69%) / Κοκκινάκης 6, Σωτηρίου, Μαρούλης 5, Παπαδόπουλος 4.

Πηγή:redplanet.gr