Ολυμπιακός – ΠΑΟ 0-3 σετ

Την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισαν τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟ με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη (30-32, 20-25, 20-25).

1167771

Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς τις Κοσμά και Κωνσταντίνου, που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών παραδόθηκαν στα πολλά και αβίαστα λάθη στα οποία υπέπεσαν.

Γεγονός το οποίο επέτρεψε στις πράσινες να κάνουν το παιχνίδι τους και να φτάσουν σε μία νίκη, που ούτε οι ίδιες περίμεναν …

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, όπου έγινε μεγάλη μάχη και βρήκε τις φιλοξενούμενες να κερδίζουν 30-32, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό.

Με εξαίρεση το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, όπου  ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και προσπάθησε να πάρει το αίμα του πίσω προηγούμενος 7-2, η συνέχεια ανήκε στις πράσινες.

Οι φιλοξενούμενες πήραν εκ νέου το προβάδισμα, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 20-25 με άσο.

Η έναρξη του τρίτου σετ θύμιζε την αντίστοιχη του πρώτου, μιας και οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα με 0-4. Ο Ολυμπιακός ανέβασε στη συνέχεια ταχύτητα και ισοφάρισε αρχικά σε 11-11, ενώ λίγο μετά πήρε και το προβάδισμα με 14-13.

Προσωρινά, αφού μια σειρά από λάθη και άστοχες επιλογές των παικτριών του Γιάννη Νικολάκη έκαναν δώρο την νίκη στις πράσινες με 0-3 σετ

Τα σετ: 30-32, 20-25, 20-25