Ολυμπιακός – Ορεστιάδα 3-0

O Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Α.Ο. Ορεστιάδας με 3-0 σετ στο κεκλεισμένων των θυρών Ρέντη για την 18η αγωνιστική της Volley League.

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÏÑÅÓÔÉÁÄÁ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-0 σετ της ακριτικής ομάδας και στρέφει την προσοχή του στα δυο παιχνίδια που ακολουθούν με την Κηφισιά σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Μια ακόμα νίκη στο μαραθώνιο του πρωταθλήματος προσέθεσε στο ενεργητικό του ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-20, 25-16) της Ορεστιάδας στην κεκλεισμένων των θυρών αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ρέντη για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League ΟΠΑΠ.

Έντεκα μέρες μετά την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου, που εξασφάλισε επικρατώντας εκτός έδρας της Ορεστιάδας, ο Θρύλος σημείωσε μια ακόμα νίκη κόντρα στην ακριτική ομάδα και συγκεκριμένα τη 17η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Πλέον οι νταμπλούχοι προετοιμάζονται για τα δυο παιχνίδια που ακολουθούν με την Κηφισιά σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Το εκτός έδρας παιχνίδι το προσεχές Σάββατο (7/3) για το πρωτάθλημα και αυτό που θα ακολουθήσει μια εβδομάδα αργότερα με την ομάδα των βορείων προαστίων την οποία ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει και στον ημιτελικό του Κυπέλλου στη Σύρο (14/3).

Σε πολύ καλή μέρα από πλευράς Ολυμπιακού, οι Τζελάτης και Κοκκινάκης που έδιναν ρυθμό στην επίθεση, ενώ το μεγαλύτερο κέρδος προκύπτει από την επιστροφή του Θρύλου στις πολύ καλές εμφανίσεις.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και νωρίς νωρίς έχτισε μια διαφορά ασφαλείας με αποτέλεσμα να πάει μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με +4 (8-4) ύστερα από καρφί του Τζελάτη. Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν καλό ρυθμό και διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα και μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά με 16-9.  Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους νταμπλούχους που βρέθηκαν μέχρι και 10 πόντους μπροστά (21-11) για να πάρουν με ευκολία το πρώτο σετ με 25-14.

Σχεδόν με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε ο Θρύλος και στο δεύτερο σετ φτάνοντας εύκολα στο 5-1 και με αυτό το +4 πήγε ξανά μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Κάπου εκεί ήρθε μια μικρή αντίδραση των φιλοξενούμενων που έδωσε λίγο πιο αμφίρροπο χαρακτήρα στο σετ, συγκριτικά με το πρώτο, αλλά ο Ολυμπιακός σε καμία περίπτωση δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης. Με +4 πήγαν μπροστά οι ερυθρόλευκοι και στο δεύτερο σετ (16-11), μια διαφορά που προσωρινά μειώθηκε στους 2 πόντους (17-15 και 19-17) και στη συνέχει στο ελάχιστο (19-18) μετά το διπλό  μπλοκ στο Γιούρισιτς. Όμως ο κεντρικός του Θρύλου νίκησε στη συνέχεια το μπλοκ της Ορεστιάδας και έδωσε ξανά προβάδισμα δυο πόντων ενώ μετά από άστοχη επίθεση και διπλό μπλοκ των Κόιστρα και Τζελάτη επανήλθε η διαφορά των τεσσάρων πόντων. Ο Ολυμπιακός είχε “αγκαλιάσει” έτσι και το δεύτερο σετ το οποίο κατέκτησε τελικά με 25-20 μετά το καρφί στην ευθεία του Τζελάτη.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά από τη στιγμή που ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε το προβάδισμα με 6-5 δεν κοίταξε ξανά πίσω. Το διπλό μπλοκ των Κόιστρα Χριστοφιδέλη διαμόρφωσε το 6-5 και ο Θρύλος πήγε μπροστά με +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από κει και πέρα οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν μέχρι έξι πόντους (14-8) και πήγαν μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-11. Οι συνθήκες επικράτησης και σε αυτό το σετ είχαν διαμορφωθεί για τα καλά και συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο ο Ολυμπιακός πήρε και το τρίτο σετ με 25-16  φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 3-0.

Τα σετ: 25-14 (20′), 25-20 (26′), 25-16 (22′).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 7 (7/18 επ, 67% υπ – 60% άριστες), Γιούρισιτς 9 (9/11 επ), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (14/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ – 54% άριστες), Κόιστρα 8 (6/7 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ – 56% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου (50% υπ – 50% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/2 επ).

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κ. Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 6 (6/25 επ), Τόμσον 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Γκιγιέρμε 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ – 70% άριστες), Ποτολίδης 7 (5/5 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 2 (2/8 επ, 53% υπ – 47% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 46% υπ – 42% άριστες), Σκαρλατίδης, Βλασακίδης 3 (3/4 επ), Διαμαντίδης, Πεντίδης 1 (1/1 επ).