Ολυμπιακός – Γκενκ 0-3

Την εντός έδρας ήττα με 3-0 (18-25., 19-25, 25-27) από την σαφώς ανώτερη και πιο έτοιμη Γκενκ γνώρισαν τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού.

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÃÊÅÍÊ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Οι ερυθρόλευκες που είδαν και την Γιοβάνα Βέσοβιτς να τίθεται νοκ άουτ λίγη ώρα πριν την αναμέτρηση, πλέον καλούνται να κάνουν ένα… θαύμα στον επαναληπτικό, που θα διεξαχθεί σε δύο εβδομάδες επί βελγικού εδάφους, προκειμένου να… «κλέψουν» το εισιτήριο για την επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη δεν μπόρεσαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, οι οποίες με «όπλο» το δυνατό τους σερβίς, αλλά και την πληρότητα που παρουσίασαν σ’ όλες τις θέσεις, έφτασαν στη νίκη.
Στα δύο πρώτα σετ, οι ερυθρόλευκες παρουσίασαν προβλήματα στην υποδοχή, ενώ υπήρχαν αρκετά κενά στην απόδοσή τους και έλειψη ομοιογένειας, γεγονός [πυ επέτρεψε στις Βελγίδες να τα κατακτήσουν εύκολα με 18-25 και 19-25 αντίστοιχα και να πάρουν τα ηνία του ματς.
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προέβαλλε αντίσταση, αλλά κάποια προσωπικά λάθη σε καίριες στιγμές δεν επέτρεψε τη κατάκτηση του σετ και κάπως έτσι ήρθε το 25-27 και η ήττα.