ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-3

Μετά από την εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ με 3-0 σετ, ο Θρύλος “κλείδωσε” την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα play off.

ÁÅÊ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Σε 66 λεπτά τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν την ΑΕΚ με 0-3 σετ και εξασφάλισαν έτσι και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, κάτι που τους δίνει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα play off.

Οι ερυθρόλευκες ήταν κυρίαρχες σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν την ΑΕΚ να προηγηθεί σε κανένα σημείο του αγώνα. Χαρακτηριστικό της διαφοράς που υπάρχει μεταξύ των δυο ομάδων ότι οι γηπεδούχες δεν έφτασαν τους 20 πόντους σε κανένα από τα τρία σετ.

Κορυφαία και πρώτη σκόρερ του αγώνα η κεντρική Κατερίνα Γιώτα με 13 πόντους, 2 άσσους, 7 στις 11 επιθέσεις (64%) και 4 μπλοκ.

Άξιες συμπαραστάτριες οι δυο ακραίες του θρύλου, η Βέσοβιτς και η Μπραμπόροβα, που πέτυχαν από 12 πόντους η κάθε μία, με την Σλοβάκα να τα πηγαίνει πάρα πολύ καλά και στην υποδοχή με 73%

Τα σετ: 19-25 (22′), 19-25 (23′), 14-25 (21′).

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 4 ( 3/4 επ., 1 μπλοκ), Κουνάδη, Φακή 4 (1 άσσος, 20% υπ.-20% άριστες, 3/12 επ.), Ιβάνοβα 1 (36% υπ. – 9% άριστες, 1/14 επ.), Σκαρλάτου, Κακουράτου (Λ)(41%υπ. – 32% άριστες), Γιακουμή 11 (10/12 επ., 1 μπλοκ), Ρίζου, Κατσαντώνη 9 (9/22 επ.), Πατέλη, Αργυροπούλου, Τοντάϊ 4 (2 άσσοι, 2/6 επ.).

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 13 (2 άσσοι, 7/11 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντίνου, Κωνσταντινίδου 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2 άσσοι, 1/4 επ., 2 μπλοκ), Βέσοβιτς 12 (1 άσσος, 42%υπ. – 25% άριστες, 11/21 επ.), Κονόμι (Λ)(64% υπ. – 36% άριστες), Μπραμπόροβα 12 (5 άσσους, 73% υπ. – 55%άριστες, 7/16 επ.), Κοκκινάκη, Χριστοδούλου 3 (3 άσσους), Τέζα, Νέσοβιτς 9 (2 άσσοι, 7/15 επ.).