Two and a half men show!!!

Ο Ολυμπιακός μπροστά σε 12.000 φιλάθλους του νίκησε με 95-82 τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ και μπήκε με το δεξί στο Top-16. Εξαιρετικό παιχνίδι από τους Βασίλη Σπανούλη, Στράτο Περπέρογλου και Ματ Λοτζέσκι.

Οι Καλύτερες Αποδόσεις Του Στοιχήματος Είναι Εδώ!!!  Εγγραφείτε Τώρα Και Πάρτε Bonus Μέχρι Και 150 ευρώ!!!

25f2779a28fe0740cb5beb109f8ff6c0_XL

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός μπροστά σε ένα κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 95-82 και άριχσε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Top-16 της Euroleague.

Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, με τη Φενέρμπαχτσε όμως να αντιδρά και να πλησιάζει στους δύο πόντους (58-56 στο 26′), αλλά και στους 3 με τρίποντο του Πρέλτζιτς (78-75). Στα τελευταία δύο λεπτά, όμως οι Περπέρογλου, Σπανούλης ευστόχησαν σε κρίσιμα διαδοχικά σουτ τριών πόντων, με τους “ερυθρόλευκους” να παίρνουν τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 95-82.

Ο αγώνας:

Ο Σέντρικ Σίμονς έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε σε 2-2 για τη Φενέρμπαχτσε. Στη συνέχεια, οι Σπανούλης, Λοτζέσκι θα αστοχήσουν διαδοχικά, όμως οι Τούρκοι δεν θα καταφέρουν να σημειώσουν καλάθι. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού,Βασίλης Σπανούλης σημείωσε το 4-2 για τους “ερυθρόλευκους” στο δεύτερο λεπτό. Ο Βίντμαρ ισοφάρισε σε 4-4 για να κάνει ξανά ο Σίμονς το 6-4 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Μπογκντάνοβιτς δεν θα καταφέρει να σημειώσει καλάθι, με τον Γιώργο Πρίντεζη να δίνει αέρα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (8-4). Ο Λοτζέσκι ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τον Ολυμπιακό (10-4), ενώ ο Σπανούλης πέτυχε το 12-4 στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης, αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Πρέλτζιτς με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 12-7 για τη Φενέρμπαχτσε, προτού ο Βασίλης Σπανούλης με καλάθι κάνει το 14-7. Ο Ζόριτς σημείωσε το 14-9 και ο Σίμονς με 1/2 βολές έκανε το 15-9 για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάνστον στο 5ο λεπτό του ματς πέρασε στη θέση του Σέντρικ Σίμονς, με τον Λούκα Ζόριτς να κάνει το 15-11. Ο Βασίλης Σπανούλης αύξησε την διαφορά στους έξι πόντους (17-11) για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 17-13. Ο Πρέλτζιτς έφερε τη Φενέρμπαχτσε στο -2 (17-15) για να κάνει ο Σπανούλης ξανά το 19-15 με δύο εύστοχες βολές. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (22-15) στο 8′, με τον Μπογκντάνοβιτς να κάνει το 22-17 για τους Πειραιώτες. Ο Μάντζαρης με τρίποντο πέτυχε το 25-17.

Ο Μπράιαντ Ντάνστον έκανε το 27-17, με τον Μπιέλιτσα να μειώνει σε 27-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Εξαιρετικός Σπανούλης

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Βασίλη Σπανούλη στο 13ο λεπτό του ματς να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, σημειώνοντας το 32-22 για τον Ολυμπιακό. Ο Λούκα Ζόριτς στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών (2/2) μείωσε σε 32-24 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που προσπαθούσε να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να αποσπαστούν. Ο Σπανούλης, όμως και πάλι με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 35-24 για τους “ερυθρόλευκους” στο 14′.

Ο Κώστας Σλούκας με σουτ δύο πόντων έκανε το 37-24 για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 37-27, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Η Φενέρμπαχτσε πλησίασε στους οκτώ πόντους (37-29), με τον Γιώργο Πρίντεζη να πετυχαίνει το 39-29, 3:52” πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μαχμούτογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (39-32) και ο Γιώργος Πρίντεζης ξανά με δύο βολές πέτυχε το 41-32 στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Ξανά ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε το 43-34 για τους Πειραιώτες, με τους Τούρκους να μην μπορούν να ρίξουν την διαφορά. Ο Πρίντεζης έκανε το 45-34, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς 2:21” πριν το ημίχρονο να παίρνει τάιμ άουτ.

Πλησίασε και στους δύο πόντους η Φενέρ

Ο Κλέιζα μείωσε σε 45-36, ενώ και πάλι ο Λιθουανός έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (45-38). Ο Κώστας Σλούκας δεν κατάφερε στην επόμενη φάση να σημειώσει καλάθι, με τον Κλέιζα να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Γιώργο Πρίντεζη να καρφώνει για το 47-38. Ο Μπογκντάνοβιτς πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι για το 47-40, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, ο Στράτος Περπέρογλου πέτυχε το 51-42 για τον Ολυμπιακό στο 22ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια, ο Λίνας Κλέιζα ευστόχησε σε ένα πολύ δύσκολο σουτ τριών πόντων, σημειώνοντας το 51-45, 7:46” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Βασίλης Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 53-45 και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (56-45). Ο Πρέλτζιτς απάντησε γρήγορα, μειώνοντας σε 56-47 και ο Ζόριτς, έπειτα από μία εξαιρετική πάσα του ΜακΚάλεμπ σημείωσε το 56-49 για τη Φενέρμπαχτσε. Οι Τούρκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με κάρφωμα του Ζόρτις πλησίασαν στους πέντε πόντους (56-51) στο 25ο λεπτό.

Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 58-51, με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα να κερδίζει φάουλ στη γραμμή του τριπόντου να πηγαίνει στις βολές. Ο Μπιέλιτσα ευστόχησε και στις τρεις βολές, με τη Φενέρμπαχτσε 4:23” πριν το τέλος της περιόδου να πλησιάζει στους τέσσερις πόντους (58-54). Ο Ολυμπιακός δεν θα καταφέρει να σημειώσει καλάθι, με τον Μπο ΜακΚάλεμπ να φέρνει τους Τούρκους στο καλάθι (58-56). Ο Μπιέλιτσα αστόχησε σε τρίποντο, με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει το 60-56. Ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον ΜακΚάλεμπ να κάνει στη συνέχεια φάουλ.

Ο Ματ Λοτζέσκι ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (62-56). Ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όπως και ο Λοτζέσκι στη συνέχεια. Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +6 (62-56).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Βίντμαρ μείωσε σε 62-58, με τον Μαχμούτογλου να περνάει στη θέση του Πρέλτζιτς. Ο Περπέρογλου έκανε το 64-58, ενώ ο ίδιος παίκτης αύξησε την διαφορά στους οκτώ πόντους (66-58), με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλεί στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε σε 66-60, αλλά ο Στράτος Περπέρογλου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (69-60) στο 33′. Ο Μπογκντάνοβιτς με 2/2 βολές έκανε το 69-62 και ο Μπιέλιτσα με κάρφωμα έφερε την διαφορά για τη Φενέρμπαχτσε στο -4 (69-65).

Ο Περπέρογλου σημείωσε το 71-65, ενώ ο Βίντμαρ μείωσε σε 71-67. Ο Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε στο 35′ την διαφορά στους επτά πόντους για τον Ολυμπιακό (74-67), προτού ο Βίντμαρ μειώσει σε 74-69. Ο Ματ Λοτζέσκι στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα και κάρφωσε για το 76-69. Ο Πρέλτζιτς, όμως με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τη Φενέρμπαχτσε στο -4 και πάλι (76-72). Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του, καθώς ο Στράτος Περπέρογλου 1:45” πριν το τέλος του αγώνα με δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά για τους γηπεδούχους στους εννέα πόντους (84-75).

Οι Σπανούλης, Λοτζέσκι στα τελευταία λεπτά έκαναν το 92-80, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά τη νίκη με 95-82.

Στην Πρώτη Γραμμή_Για Τον Ερυθρό Αστέρα!!!            Red Agent7 Και Στο Facebook…

Πηγή: sport24.gr