ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Τελευταία νέα – Στατιστικά(20:00 – NOVASPORTS 3)

Στοιχηματικά TIPS από τους Betarades

? ???I???? ??????  ??`- û??J? ????(r??E`2011-2012 ??K ??  PRINTEZIS   CSKA - OLYMPIAKOS FINAL(EUROLEAGUE 2011-2012 FOUR)

Δείτε τα τελευταία νέα και τα στατιστικά για τον αγώνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τον Ολυμπιακό.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ:

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο Νόβγκοροντ επί της Νίζνι με 82-86 και συνεχίζει στον όμιλο F του ΤΟΡ-16 με ρεκόρ 10-2. Η ΤΣΣΚΑ αναγκάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή για να καταφέρει να πάρει τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνά της δε λειτούργησε καλά, δέχθηκε 55 πόντους αποτέλεσμα να μείνει πίσω 55-42. Στην επανάληψη άλλαξε εντελώς πρόσωπο και άμεσα μείωσε σε 57-54 και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου πέρασε μπροστά 62-67. Στην τελευταία περίοδο διατήρησε το προβάδισμα και δεν κινδύνευσε με ήττα. Κορυφαίος της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Γουίμς με 21 πόντους.

Την Δευτέρα για την VTB League η ΤΣΣΚΑ νίκησε εντός την τσέχικη Νύμπουρκ με 102-67. Παραμένει στην κορυφή της λίγκας με ρεκόρ 24-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:

Ο Ολυμπιακός την προηγούμενη εβδομάδα υποδέχθηκε την Εφές και τη νίκησε 86-75 οπότε συνεχίζει στην τρίτη θέση του ομίλου F με ρεκόρ 9-3. Επί 30 λεπτά ο Ολυμπιακός, που έπαιξε χωρίς τον Σπανούλη, συνάντησε προβλήματα. Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες ήταν ισόπαλες 35-35. Στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου η Εφές προηγήθηκε 53-57. Με την έναρξη της τετάρτης περιόδου η επίθεση του Ολυμπιακού βελτιώθηκε πάρα πολύ με αποτέλεσμα να προσπεράσει 67-64 στο 34’. Έτσι πήγε μέχρι το τέλος φτάνοντας τους 33 πόντους στην τέταρτη περίοδο χωρίς να κινδυνεύσει καν στο τέλος. Πέντε παίχτες του Ολυμπιακού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος όλων ήταν ο Λαφαγέτ με 17 πόντους.

Για την ελληνική Α1 ο Ολυμπιακός αντιμετώπισετον Κόροιβο στην Αμαλιάδα και τον νίκησε 70-87. Τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος παραμένει στην κορυφή με ρεκόρ 21-1.

Ο Βασίλης Σπανούλης δεν θα αγωνιστεί ούτε σήμερα. Ο Πέτγουεϊ επίσης θα μείνει εκτός. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης υποβλήθηκε σε εγχείριση στους κοιλιακούς και φυσικά είναι απών.

Εκτίμηση:

Πολύ σημαντικό παιχνίδι απόψε στη Μόσχα ανάμεσα σε δύο μεγάλους συλλόγους, την ΤΣΣΚΑ και τον Ολυμπιακό. ΤΣΣΚΑ και Ολυμπιακός αναζητούν την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου F. Η Ούλκερ μετά την χθεσινή της ήττα από τη Λαμποράλ έχει ρεκόρ 10-3, η ΤΣΣΚΑ έχει 10-2 και ο Ολυμπιακός 9-3. Στον πρώτο αγώνα στον Πειραιά ο Ολυμπιακός είχε νικήσει 84-76.

Πάμε να δούμε τα σενάρια εισόδου στην δυάδα των ομάδων. Αν η ΤΣΣΚΑ νικήσει απόψε τότε θα παραμείνει προς το παρόν μόνη πρώτη με ρεκόρ 11-2 και θα έχει καταλάβει οριστικά μία θέση στην δυάδα ενώ ο Ολυμπιακός θα είναι τρίτος οριστικά. Αν ο Ολυμπιακός νικήσει τότε θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία Ολυμπιακού, Ουλκερ και ΤΣΣΚΑ και η ΤΣΣΚΑ θα μείνει εκτός δυάδας. Σε αυτό το σενάριο την τελευταία αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα θέλει νίκη εντός επί της Νίζνι και θα οριστικοποιηθεί στην δυάδα. Η ΤΣΣΚΑ θα εύχεται νίκη δικιά της στο Μιλάνο και ήττα ή του Ολυμπιακού από τη Νίζνι ή της Ούλκερ από την Εφές. Όπως παρατηρείται κανέναν δεν ενδιαφέρει η πρωτιά γιατί δεν είναι γνωστό ποιος θα είναι ο αντίπαλος από τον άλλο όμιλο αφού στον όμιλο Ε τις θέσεις 3-4 διεκδικούν την τελευταία αγωνιστική Παναθηναϊκός, Μακάμπι και Άλμπα. Το σενάριο του ομίλου F που βάζει ΤΣΣΚΑ και Ολυμπιακό στην δυάδα είναι να νικήσει απόψε ο Ολυμπιακός και να νικήσουν την τελευταία αγωνιστική τις Αρμάνι και Νίζνι αντίστοιχα και να ηττηθεί η Ούλκερ από την Εφές.

Τα δεδομένα πολλά και η κατάσταση δύσκολη για τον Ολυμπιακό που στο πιο δύσκολο παιχνίδι της σεζόν για αυτόν δεν θα έχει τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη. Οι συνθήκες είναι ευνοϊκές για την ΤΣΣΚΑ λοιπόν, είναι καλύτερη ομάδα και παίζει εντός με κίνητρο να «καθαρίσει» την υπόθεση δυάδα. Το μόνο που θα χρειαστεί η ΤΣΣΚΑ είναι να αποδιοργανώσει τον Ολυμπιακό επιθετικά σε μερικά χρονικά διαστήματα του αγώνα και με δεδομένη την απουσία του Σπανούλη ο Ολυμπιακός θα «κολλήσει». Για να είναι άνετη η ΤΣΣΚΑ θα πρέπει να διατηρεί μια διαφορά καλή ώστε να μην κινδυνεύσει. Πολύ έξυπνα δόθηκε το χάντικαπ στους 9.5 πόντους. Η πρώτη σκέψη πάει στην ΤΣΣΚΑ -9.5 αλλά το αφήνουμε για το live.