Τρίτη νίκη και συνεχίζει!!! Ολυμπιακός – Λιμόζ 75-49 (photo)

Ο Γιανγκ… έκοβε, ο Σπανούλης… έραβε, ο Πρίντεζης… εκτελούσε και ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Λιμόζ 75-49 παίζοντας εκπληκτική άμυνα! Νταμπλ-νταμπλ από τον Αμερικανό σέντερ και τον αρχηγό των Πειραιωτών!

12036449_1674986929403643_7784524227128470035_n

Το αρχηγικό δίδυμο Σπανούλη και Πρίντεζη είχε κέφια, ο Γιανγκ ήταν και πάλι αποτελεσματικός και θεαματικός και ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Λιμόζ 75-49 σε ένα ματς που πήρε άριστα και πάλι η άμυνα του. Νταμπλ-νταμπλ από “Kill-Bill” και Γιανγκ!

Η νίκη δεν ήταν τόσο εύκολη για τους “ερυθρολεύκους” όσο θα ανέμενε κανείς πριν την αναμέτρηση, καθώς μέχρι τα τέλη του τρίτου δεκάλεπτου η Λιμόζ ήταν σε απόσταση αναπνοής (46-42, 28′). Ωστόσο, η πολύ καλή απόδοση των Σπανούλη δημιουργικά και εκτελεστικά (10 πόντοι και 10 ασίστ), Πρίντεζη (15 πόντοι με 6/8 σουτ) και Γιανγκ (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 5 κοψίματα) δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους Γάλλους.

Ωστόσο, για μια ακόμα φορά η διαφορά έγινε από την εκπληκτική άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου που δέχθηκαν μόλις 49 πόντους με τους 7 από αυτούς να είναι στην τελευταία περίοδο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι στοχεύοντας να χτυπήσει τη Λιμόζ μέσα από τη ρακέτα με τους Πρίντεζη και Γιανγκ να βρίσκουν εύκολα στόχο και να δείχνουν ότι θα μπορούσαν να εξασφαλίσουν από νωρίς διαφορά ασφαλείας για τους Πειραιώτες (13-6, 7′).

Ωστόσο, η Λιμόζ δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και κατάφερε να προηγηθεί με 22-16 (15′) εκμεταλλευόμενη ένα επτάλεπτο μπλακ άουτ του Ολυμπιακού! Με τον Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο οι “ερυθρόλευκοι” στερούνταν δημιουργίας. Ετσι εέλειψαν οι εύκολοι πόντοι κοντά στο καλάθι με τους Χάκετ και Στρόμπερι να μην μπορούν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ μεγαλύτερη “πληγή” αποτέλεσε το μακρινό σουτ. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν μέχρι το 16′ 0/9 τρίποντα και έτσι μοιραία η άμυνα της Λιμόζ έκλεινε συνεχώς και πιο κοντά στο καλάθι!

Η κατάσταση άλλαξε χάρη σε ένα γκολ-φάουλ του Γιάνγκ, δυο τρίποντα του Αθηναίου και ένα καλάθι του Πρίντεζη που θύμησαν τον Ολυμπιακό των πρώτων λεπτών της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (26-23, 17′) χάρη σε επιμέρους σκορ 10-1 χρησιμοποιώντας χαμηλό σχήμα (Μάντζαρης, Σπανούλης, Αθηναίου, Πρίντεζης, Αγραβάνης/Γιανγκ), αλλά έχασαν και πάλι γρήγορα το μομέντουμ και η Λιμόζ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 29-28.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος ήταν αποτελεσματικός μόνο με σουτ μέσα από τη ρακέτα (10/21) και με εξαίρεση τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Αθηναίου, είχε 0/12 σουτ από μέση και μακρινή απόσταση.

Τα ποσοστά ευστοχίας πίσω από τα 6,75μ. εξισορροπήθηκαν στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όταν οι Σπανούλης και Πρίντεζης ευστόχησαν σε δυο τρίποντα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε και πάλι να ακουμπήσει τη μπάλα στο post και προηγήθηκε με +8 στο 26′ (44-36). Η Λιμόζ είχε γίνει μονοδιάστατη προσπαθώντας να σκοράρει τις περισσότερες φορές από μακριά. Οι Σάφαρτζικ και Κουλπέπερ πέτυχαν δυο τρίποντα, αλλά με δυο πολύ καλές επιθετικές ενέργειες του Στρόμπερι και ένα ακόμα γκολ-φάουλ του Γιανγκ η διαφορά έμεινε ψηλά (54-42, 31′).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε πια αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία και το υπέρ του προβάδισμα εκτοξεύτηκε χάρη σε 18-0 σερί (72-46, 37′) που έτρεξαν οι παίκτες του! Ο Γιανγκ ήταν εκπληκτικός σκεπάζοντας το καλάθι των “ερυθρολεύκων” με τα 5(!) κοψίματα που έκανε, ο Στρόμπερι βρήκε ανοικτό γήπεδο και πέτυχε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό χρήσιμους για τη ψυχολογία του, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης έβγαλε τον… εκτελεστή από μέσα του και με 8 συνεχόμενους πόντους έδειξε τις επιθετικές του αρετές σε ένα δίλεπτο-φωτιά!

Η Λιμόζ δεν κατάφερε να αντισταθεί καν και ολοκλήρωσε το παιχνίδι σκοράροντας μόλις 49 πόντους. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν τις αμυντικές τους αρετές και προετοιμάζονται πια για το ντέρμπι-κορυφής του ομίλου την επόμενη εβδομάδα με την Εφές στην Πόλη.

Ολυμπιακός - Λιμόζ 75-49 - Gallery (Μέσα στο κείμενο) 8
Ολυμπιακός - Λιμόζ 75-49 - Gallery (Μέσα στο κείμενο) 9