Τρίκαλα – Ολυμπιακός 87-105

Δεύτερη κατοστάρα για τον Ολυμπιακό στη φετινή Basket League, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν εκτός έδρας των Τρικάλων με 105-87, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχαν καλή αμυντική συμπεριφορά, αλλά έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη. Οι Σπανούλης και Πρίντεζης πέτυχαν 25 και 22 πόντους αντίστοιχα.

11007726_10153688272473289_2805469165493076418_n

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20 πόντους (12-32) διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες χαλάρωσαν στην άμυνα (31-21 στη δεύτερη περίοδο), με τα Τρίκαλα να μειώνουν σε 68-75 στο 29′, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Στη τελευταία περίοδο όμως οι ερυθρόλευκοι σοβαρεύτηκαν, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και βελτιώθηκαν στην άμυνα, κερδίζοντας το ματς με σκορ 87-105 για την 18η αγωνιστική της Basket League, παραμένοντας μόνος πρώτος στη κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν καλά ποσοστά στην επίθεση (25/33δ-76%, 11/23τρ-48%, 22/26-85%), υπήρχε ισορροπία στο κομμάτι των ριμπάουντ (25-27), ενώ είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (24/14). Η ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου ναι μεν εντυπωσίασε με τον πλουραλισμό της στην επίθεση, αλλά προβλημάτισαν οι αρκετοί πόντοι που δέχτηκε στην άμυνα, σε ένα ματς που είχε γρήγορο ρυθμό.

Πρώτος σκόρερ και πασέρ για τον Ολυμπιακό ήταν για ένα ακόμη ματς ο κορυφαίος Σπανούλης (25π, 5/5σ, 2/3τρ, 9/9β, 8ασ), εξαιρετική εμφάνιση και πάλι από τον ανεβασμένο Πρίντεζη, ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ, βοηθώντας σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού (22π, 6/6δ, 3/6τρ, 4ρ, 4ασ), ικανοποιητική εμφάνιση από τον Ντάνστον (12π, 4/4δ, 4ρ), έδωσε λύσεις στην επίθεση ο Λοτζέσκι όταν χρειάστηκε σκορ η ομάδα, όντας “μπόμπερ” από τη περιφέρεια (17π, 4/5τρ, 2ασ), βοήθησε σε άμυνα και δημιουργία ο Μάντζαρης (10π, 4ασ, 2κλ), σε… ρηχά νερά οι Σλούκας και Λαφαγιέτ, είχε θετικές στιγμές στο ματς ο Χάντερ (13π, 5/6δ, 5ρ), με τον κόουτς Σφαιρόπουλου να μην δίνει χρόνο συμμετοχής στον Παπαπέτρου.

Ο αγώνας

O Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τους Πειραιώτες να πραγματοποιούν δυναμικό ξεκίνημα, παίρνοντας προβάδισμα με σκορ 2-10. Οι ερυθρόλευκοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και σε κάθε ευκαιρία έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, με τον Πρίντεζη να κάνει το σκορ 6-17 στο 5′. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια επέβαλαν στο απόλυτο τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση, κάνοντας ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Έβγαζαν άμυνες και έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +21, με τον Λοτζέσκι να διαμορφώνει το 9-30 με τζαμπ-σουτ του Λοτζέσκι. Το σκορ της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 12-32,  έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Λαφαγιέτ, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Χάντερ, με τον Λοτζέσκι να βγαίνει συνεχώς από τα σκριν και να εκτελεί από την περιφέρεια. Τα Τρίκαλα όμως στη συνέχεια αντέδρασαν και με ένα επί μέρους 10-3 μείωσαν σε 23-35, με τον Καββαδά που είχε περάσει στο παρκέ να δίνει… ανάσα στους γηπεδούχους (23-37). Οι γηπεδούχοι με τον Αλεξάντερ στον αιφνιδιασμό μείωσαν σε 30-39, αλλά ο Λοτζέσκι ήταν “καυτός” από τα 6.75 μέτρα, με τον ίδιο στον αιφνιδιασμό στη συνέχεια να διαμορφώνει το 30-44. Ο Σπανούλης μόλις επέστρεψε στο παρκέ σκόραρε, τα Τρίκαλα με την σειρά τους έτρεχαν στο τρανζίσιον σε κάθε ευκαιρία, μειώνοντας σε 38-51. Οι Πειραιώτες συνέχισαν παίζοντας με τρία γκαρντ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 41-53. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο σε αυτή τη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν αδυναμίες και χαλάρωση στην άμυνα, μετρώντας σκορ 31-21.

11029536_10153688272673289_3079403420484254004_n

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λουζέσκι, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τους Πειραιώτες να ψάχνουν και να βρίσκουν μέσα στο καλάθι τον δραστήριο Πρίντεζη, ο οποίος τελείωνε με ιδανικό τρόπο τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ενώ ακολούθως ο Σπανούλης με τρίποντο διαμόρφωσε το 47-64. Οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, έπαιζαν περισσότερο σκληρά στην άμυνα, κάνοντας το σκορ 52-70 στο 25′. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με χαμηλό σχήμα (Μάντζαρης, Σλούκας, Σπανούλης, Ντάρντεν, Χάντερ), με τα Τρίκαλα να βάζουν σερί τρίποντα, μειώνοντας σε 62-71, με τους φιλοξενούμενους παράλληλα να δείχνουν ευάλωτοι στο αμυντικό τρανζίσιον. Οι Πειραιώτες στράφηκαν στο περιφερειακό σουτ αλλά ήταν άστοχοι, με τον Νικολόπουλο στη συνέχεια να εκτελεί από τα 6.75 μέτρα, κερδίζοντας και φάουλ, μειώνοντας σε 66-73 στο 29′ με το δικό του “τετράποντο”. Ο Αλεξάντερ στη συνέχεια μείωσε με υπέροχη κίνηση (68-75), ο Πρίντεζης έδωσε λύση με τρίποντο, αλλά οι μαχητικοί γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι λύση στην επίθεση, διαμορφώνοντας το 70-78 στο 30′.

Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Λαφαγιέτ, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τους Λοτζέσκι-Πρίντεζη να “πυροβολούν” από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +14 (70-84) στο 32′. Οι Πειραιώτες άρχισαν να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα, Πρίντεζης-Σλούκας  έβρισκαν έξυπνα μέσα στο καλάθι τον Ντάνστον, ο οποίος διαμόρφωσε το 71-88.. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια μείωσαν σε 76-88, παραμένοντας μαχητικοί μέσα στο παιχνίδι με τον Κούπκοβιτς να μειώνει και πάλι με τρίποντο (78-88). Ο “μπόμπερ” Πρίντεζης απάντησε με ένα ακόμη τρίποντο (78-91), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Τρέισι, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τους 100 πόντους με τρίποντο του Μάντζαρη (85-101). Στα τελευταία δευτερόλεπτα χρησιμοποιήθηκε και ο Χριστοδούλου, ο οποίος έδωσε ασίστ στον Χάντερ, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τα Τρίκαλα με σκορ 87-105, παραμένοντας μόνος πρώτος στη κορυφή της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 41-53, 70-78, 87-105

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 15 (3), Νικολόπουλος 9 (2), Τρέισι 11 (2), Χάρις  14 (2), Τσούπκοβιτς 15 (2), Πάνος 8, Σπανός, Ματαλόν, Αλεξάντερ 11, Χολ 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 13 (5ριμπ) , Ντάνστον 12 (4ριμπ), Σπανούλης 25 (2τριπ, 8ασ), Ντάρντεν 2, Σλούκας, Λοτζέσκι 17 (4τριπ, 2ριμπ, 2ασ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 22 (3τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Μάντζαρης 10 (2τριπ, 3ριμπ, 4ασ), Καββαδάς 4.