“Τριάρα” σβηστός ο ΘΡΥΛΟΣ !!! Ολυμπιακός – Πανιώνιος 3-0

Χωρίς καν να ανεβάσει ταχύτητα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 του Πανιωνίου στο Καραϊσκάκη στην πρεμιέρα. Φορτούνης (έχει κατεβάσει τη μπάλα με το χέρι), Μπουχαλάκης και Ντοσεβί οι σκόρερ.

11949366_1132152566799758_1397227665558486069_n

Με μπροστάρη τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος σημείωσε ένα έξοχο γκολ στο 25′, ο Ολυμπιακός άρχισε νικηφόρα το Πρωτάθλημα της σεζόν 2015-2016. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν τον Πανιώνιο με σκορ 3-0, ικανοποιώντας τους περίπου 25.000 φιλάθλους της ομάδας που βρέθηκαν το βράδυ της Κυριακής (23/8) στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ξεκάθαρες ήταν διαθέσεις των δύο αντιπάλων στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Ο Ολυμπιακός ήθελε από νωρίς να επιβάλλει το παιχνίδι του και να “στριμώξει” τους “κυανέρυθρους”, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ στην αναμέτρηση που θα του επέτρεπε να ελέγχει την κατάσταση.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν ως κύριο μέλημα τους να κρατήσουν τους κινδύνους μακριά από την εστία του Παπαδόπουλου, με διπλή ζώνη άμυνας και πίεση από το ύψος της μεσαίας γραμμής με σωστή κάλυψη των χώρων. Επιθετικά ήταν ολοφάνερο ότι η ομάδα του Ουζουνίδη θα έψαχνε το γκολ σε προϋποθέσεις κόντρας.

Οι “ερυθρόλευκοι” δυσκολεύονταν αρκετά από την αμυντική συνέπεια των Νεοσμυρνιωτών, δεν είχαν τις απαιτούμενες συνεργασίες, με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν ρυθμό. Ωστόσο είχαν την πρωτοβουλία και πίεζαν τον Πανιώνιο, το μεγαλύτερο πρόβλημα του οποίου εντοπιζόταν στο γεγονός ότι δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του.

Ένα καλό χτύπημα φάουλ του Φορτούνη έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου στο 5′, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να έχει άριστη αντίδραση στο 14ο λεπτό στο εκτός περιοχής σουτ του Ελαμπντελαουί.

Η υπεροχή των Πειραιωτών καρποφόρησε στο 25′, όταν ο Ντουρμάζ από αριστερά γύρισε γλυκά την μπάλα στην περιοχή και ο Φορτούνης με υπέροχη ενέργεια (από τα ριπλέι δεν είναι ξεκάθαρο αν υπάρχει ψηλά επαφή με το χέρι στο κοντρόλ) εκτέλεσε ψύχραιμα για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα αλλά ο Μπουμάλ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, δίχως όμως ισορροπία, έστειλε με το αριστερό την μπάλα άουτ.

Το ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, ο Ολυμπιακός έψαξε όμως δεν βρήκε δεύτερο τέρμα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους “ερυθρόλευκους” να κρατάνε το μίνιμουμ προβάδισμα στο ματς. 9-1 οι τελικές στο πρώτο μέρος και 75%-25% η κατοχή μπάλας.

Η επανάληψη βρήκε τον Πανιώνιο να απειλεί πρώτος ευθέως με γκολ στο 52′, όταν μετά από λάθος του Σιόβα, ο Μπακασέτας έπιασε το μονοκόμματο βολέ αλλά ο Ρομπέρτο σε ετοιμότητα αντέδρασε σωτήρια.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε έξι λεπτά αργότερα, με τον Παπαδόπουλο σε σωστή θέση να απομακρύνει την προσπάθεια του Φορτούνη εκτός περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν πιστοί στο αμυντικό τους πλάνο και οι “ερυθρόλευκοι” δυσκολεύονταν πολύ στην παραγωγή φάσεων εντός της αντίπαλης περιοχής, καθώς στερούνταν φαντασίας και σωστών τελικών αποφάσεων.

Ο Μπουχαλάκης αποφάσισε να δοκιμάσει το αριστερό του εκτός περιοχής στο 72ο λεπτό και είδε την μπάλα να του κάνει το κέφι, αφού κόντραρε στον Χατζηισαΐα, ξεγέλασε τον Παπαδόπουλο και αναπαύθηκε στην εστία των “κυανέρυθρων” για το 2-0.

Γκολ το οποίο ουσιαστικά έσβησε τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για θετικό αποτέλεσμα στο Φάληρο. Στο 81′ ο Παπαδόπουλος “απογειώθηκε” διώχνοντας σε κόρνερ την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ.

Ο γκολκίπερ του Πανιωνίου όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σουτ ακριβείας του Ντοσεβί (είχε περάσει στο ματς λίγο νωρίτερα) κατέληξε στην αριστερή του γωνία για το τελικό 3-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

11895997_1132143700133978_1541905459469954213_n

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Πάρντο (76′ Σεμπά), Ντουρμάζ, Φορτούνης (87′ Ντοσεβί), Φινμπόγκασον (69′ Χάρα).

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Οικονόμου, Σιώπης (64′ Μητρόπουλος), Κόρμπος, Μπουμάλ, Μπακασέτας (77′ Καθάριος), Μασούρας, Ντουρμισάι (65’Ανσαριφάντ).